Vedení účetnictví Praha, Brno, Bratislava, Wien, Warszawa

Elektronická evidence tržeb nenechá v klidu ani účetní

Elektronická evidence tržeb obávaná, zatracovaná a stále znovu obhajovaná se bude dotýkat mnoha skupin osob. Budou se s ní potýkat všichni podnikatelé a živnostníci, kteří přijímají platby v hotovosti, stravenky a přednabité platební karty. Bude mít vliv na příjmy všech OSVČ kromě výjimek stanovených zákonem, jako jsou příjmy zdaněné srážkovou daní a příjmy z jiné činnosti než z podnikání. A právě uvedený vliv na příjmy bude vyžadovat, aby se s elektronickou evidencí a jejími zákonitostmi seznámili též všichni účetní.

Elektronická evidence tržeb nenechá v klidu ani účetní.jpg
Datum článku: 08. 07. 2015

Nic není snadné a zadarmo ani elektronická evidence

Podle ministerstva financí má elektronická evidence tržeb i kontrolní hlášení, které začnou fungovat od příštího roku, přinést zpřehlednění daní, narovnání konkurenčního prostředí, ale hlavním efektem by měla být ochrana poctivých podnikatelů správně odvádějících daně před jejich nepoctivými protějšky. Plány na to, aby každý vystupoval s čistým štítem a řádně zdaňoval své příjmy jsou sice chvályhodné. Jenže budou na ně uvedená opatření tedy elektronická evidence tržeb i kontrolní hlášení stačit? To stále ještě není tak úplně jisté. Co je ale jisté již nyní, že náklady na uvedený proces boje s daňovými úniky budou vyšší než se předpokládalo a to i navzdory pětitisícové finanční kompenzaci pro podnikatele zavádějící elektronickou evidenci i náplasti na bolístku v podobě snížení DPH pro podnikatele ve stravovacích službách z 21% na 15%. Podle finančních analytiků i účetních budou muset podnikatelé i stát vynaložit na uskutečnění celého procesu více prostředků i energie avšak jednoznačně pozitivní výsledek zaručit nejde.

Krátké lhůty na evidenci tržeb mohou být zádrhel

Háček je v tom, že celý uvedený převratný proces boje proti nepoctivým podnikatelům má papírovou podobu. Věc se stále řeší dopracovává a přepracovává. Jenže co s tím vším udělá tvrdá praktická realita. Jak rychle se drobní řemeslníci a živnostníci naučí bez chyb a přehmatů zacházet s elektronickými přístroji potřebnými pro evidenci i kontrolní hlášení? I když je řemeslník přeborníkem ve svém oboru, může pro něho ovládání chytrého telefonu a vytištění dokladu ve správné podobě znamenat velký problém k tomuto se přidá stres z nedodržení 48 hodinové lhůty pro evidenci a zkouška ohněm je zde. Podnikatel se bude snažit celou situaci vyřešit a celý proces starostí se správnými účtenkami, kódy a dodržením lhůt přesune na zjednanou účetní sílu. Nebo nastane horší varianta, uvedený podnikatel začne, tak jak je v naší zemi zvykem, hledat cestičky, jak povinnost obejít a nelámat si hlavu s tím, že zrovna selhala elektronika a podobně. Jenže to bychom byli na stejné cestě jako jsme nyní. Tak co s tím? Naučit lidi přijmout fakt, že daně a poplatky se zvyšují kvůli těm, kteří je nerespektují, řádně neodvádí a že je tedy potřeba to změnit, to bude nesnadná záležitost, které nastavení krátkých lhůt příliš neprospěje.

Účetní a daňová evidence je stále náročnější

Zvládnout bezchybně proces účetní a daňové evidence se i pro menší firmy stává stále náročnějším úkolem. Podnikatelé a s nimi i jejich účetní již dnes musí zvládat souhrnná hlášení, režim DPH pro třetí země, zvláštní režimy dle § 92 zákona o DPH. Musí se orientovat v režimu reverse-charge, který se stále rozšiřuje. Důležitý je i přehled o tom, jak je to s nespolehlivými plátci a mnoho dalšího. Nezbytností je zvládat i elektronickou komunikaci a toto vše umocněno tlakem termínů, znamená pořádný a nepříliš finančně ohodnocený kolotoč. Proto elektronická evidence i kontrolní hlášení jen prohlubují vrásky na čelech nejen podnikatelům, ale také právě jejich účetním.

Sdílet článek:
Facebook >Google+ >Twitter

Podobné články

Daňový balíček 2019 je schválen vládou a posvítí si na velké podvodníky

Daňový balíček 2019 je schválen vládou a posvítí si na velké podvodníky

Datum článku: 14. 06. 2018

Změny v oblasti daňových zákonů se uskutečňují ve větší či menší míře každým rokem a plánují se…

Více informací
Poslední fáze EET odstartuje přibližně za rok v létě 2019

Poslední fáze EET odstartuje přibližně za rok v létě 2019

Datum článku: 14. 06. 2018

Po nejrůznějších dohadech, upřesnění a změnách vláda schválila, že poslední podnikatelé se do elektronické…

Více informací
Novela zákona upravující evidenci tržeb nastupuje legislativní proces

Novela zákona upravující evidenci tržeb nastupuje legislativní proces

Datum článku: 21. 05. 2018

Na legislativní cestu se vydává upravený zákon o elektronické evidenci tržeb, který má danou povinnost ulehčit…

Více informací
Krátké zaměstnání v cizině lze zdanit v Česku

Krátké zaměstnání v cizině lze zdanit v Česku

Datum článku: 17. 05. 2018

Kde je třeba dostát daňovým povinnostem při krátkém zaměstnání tuzemského pracovníka v cizině? Pro snazší…

Více informací