Vedení účetnictví Praha, Brno, Bratislava, Wien, Warszawa

Elektronická evidence tržeb podle zákona aneb jak obstát se ctí

Povinnost elektronické evidence tržeb už naživo doopravdy a se vším všudy začne už v listopadu 2016 pro všechny podnikatele v gastronomických a hotelových službách a následně se v pravidelných intervalech budou přidávat i podnikatelé další. Nastává tedy čas strategických příprav, aby vše bylo jak zákon žádá, ale bez zbytečné nervozity a výdajů.

Elektronická evidence tržeb podle zákona aneb jak obstát se cti.jpg
Datum článku: 21. 03. 2016

Co k elektronické evidenci tržeb potřebujeme a proč

Jak už víme, elektronická evidence tržeb je zde proto, aby bránila podnikatele, kteří poctivě ze své činnosti odvádějí daně, před těmi, kteří daně neodvádějí a způsobují daňové úniky a podvody.

Podvodnému jednání se dá bránit jen trvalým sledováním toho co se v procesu děje, to znamená sledováním tržby už od počátku jejího uskutečnění. A právě k tomuto je potřeba stálá komunikace podnikatele přijímajícího platby v hotovosti s Finanční správou ČR. V okamžiku uskutečnění transakce se odešle zpráva o tomto kroku na Finanční správu a ta okamžitě přijetí zprávy potvrdí zasláním unikátního kódu podnikateli a tento kód se následně vytiskne na účtence pro zákazníka. Podnikatel splnil co měl a nic nezatajil a má to potvrzeno a stejně tak i zákazník má potvrzení, že platí podnikateli, který se chová v souladu se zákonem a náležitě odvádí státu daně.

Aby uvedený proces mohl proběhnout jak náleží,

potřebuje k tomu podnikatel především

  • připojení k internetu pevné nebo mobilní, obojí je možné a komunikace mezi podnikatelem a Finanční správou může být prováděna pomocí elektronických počítačových pokladen, ale stejně účelu poslouží i tablet nebo chytrý telefon doplněný o tiskárnu pro vytištění účtenek,
  • mít zaregistrováno autentizováno pokladní místo z něhož budou informace o uskutečněných tržbách odcházet a kam se bude do dvou sekund po uskutečnění vracet potvrzení Finanční správy v podobě unikátního fiskálního kódu každé transakce, který se vytiskne na účtence,
  • mít registrován podpisový kód poplatníka v souladu s příslušnou vyhláškou ministerstva financí.

Kde zařídit vše potřebné k EET administrativně?

Nejméně vyřizování zřejmě bude mít podnikatel asi se zřízením internetového připojení, které je v současnosti pro podnikatele i nepodnikatele běžnou záležitostí. A i ten kdo by připojení dosud neměl může mít dnes mobilní i pevné připojení k dispozici během několika hodin.

O malinko více času bude podnikatel potřebovat k vyřízení potřebných administrativních záležitostí, to znamená registrace pokladního místa a získání podpisového kódu podnikatele. Záležitost je nutné řešit podáním žádosti na příslušný finanční úřad. Žádost lze podávat na úřadě osobně nebo tak učinit prostřednictvím datové schránky přes webové stránky správce daně. Žádosti budou po podání uspokojovány v co nejkratším termínu.

Jaké zařízení a za kolik?

Zbývá tedy řešit otázku jakým technickým zařízením celý ten proces rychle, jednoduše a bez zbytečných výdajů a problémů uskutečňovat. Tady bude dobré uvažovat, dle rozsahu podnikatelských aktivit.

Celý proces lze řešit pomocí chytrého telefonu s příslušnou aplikací a tiskárnou. Většina mobilních operátorů již nějakou aplikaci ke zvládání EET nabízí a s dalšími se postupně dále přichází a přicházet bude. Mnohé aplikace jsou dokonce šité na míru určitým provozům, třeba Shopkeeper pro trafikanty. Jiná aplikace se zase zaměří na hoteliéry a jiná pomůže řemeslníkům. Nebo je možné pro větší provoz zvolit specializovaný pokladní systém s PC připojením. Takže jedním zařízením obstaráme celý proces odeslání, přijetí odezvy, vytištění účtenky a to vše rychle několika kliknutími. Jak tedy uvádíme výše vše bude vycházet z individuality podnikatele a odrazí se to i v pořizovacích nákladech.

Někteří podnikatelé při pořizování vyjdou s částkou, která jim bude poskytnuta jako daňová sleva, poskytovaná právě na zajištění se k elektronické evidenci. Tato částka je jednorázová ve výši 5000 Kč na podnikatele, který má ze zákona povinnost evidovat tržby. Jiní možná sáhnou po náročnější variantě a v rámci větší komplexnosti raději nějakou tu tisícovku připlatí. To už bude záležet případ od případu na podnikajících jejich podmínkách a rozhodnutí. 

Sdílet článek:
Facebook >Google+ >Twitter

Podobné články

Peníze do podnikání může poskytnout kontokorent nebo podnikatelský úvěr

Peníze do podnikání může poskytnout kontokorent nebo podnikatelský úvěr

Datum článku: 14. 11. 2017

I když jde podnikání podle naplánovaných představ, bývá často potřeba řešit otázku nečekaných výdajů…

Více informací
I schopnost splácet je možné si pojistit, ale s rozvahou

I schopnost splácet je možné si pojistit, ale s rozvahou

Datum článku: 13. 11. 2017

Pojistit se dnes jedinec může proti nejrůznějším rizikům. Mezi uvedené možnosti patří i riziko neschopnosti…

Více informací
Zabijačka bude dříve a chovatelé nedostanou kompenzaci

Zabijačka bude dříve a chovatelé nedostanou kompenzaci

Datum článku: 09. 11. 2017

Africký mor prasat nedbá na vyhlášky, hranice ani zátarasy a v oblasti, kde se již vyskytl se dále šíří, prasata…

Více informací
Pracovní posudek a jeho vydání a náležitosti

Pracovní posudek a jeho vydání a náležitosti

Datum článku: 09. 11. 2017

Pracovní posudek hodnotí jedince a jeho pracovní výkon kvalifikaci a schopnosti. Jde o úřední dokument, který musí…

Více informací