Vedení účetnictví Praha, Brno, Bratislava, Wien, Warszawa

Kvalitní databáze kontaktů se vyplatí, ale pozor na chyby při její tvorbě

Dobře zpracovaná a opečovávaná databáze kontaktů je velmi důležitou součástí podnikání. Dobrý podnikatel se bez ní neobejde a pravidelně ji věnuje potřebnou pozornost a péči

Kvalitní databáze kontaktů se vyplatí ale pozor na chyby při její tvorbě.jpg
Datum článku: 30. 06. 2015

Kvalitní, pečlivě udržovaná, aktualizovaná a s rozmyslem tvořená databáze kontaktů je nejen základem úspěšného e-mailingu, ale rozvíjí a utužuje podnikatelské vztahy i vztahy se zákazníky, které jsou pro úspěšné podnikání nezbytné.

Propracovaný e-mailing je cestou k úspěchu

E-mailing čili e-mailová reklama se svolením oslovených pomůže vašemu podnikání vzrůstat a dá mu ten správný švih. Aby tomu tak ale mohlo být ,je důležité soustředit se nejen na zpracování tváře reklamy obsah, grafiku efekty a nejrůznější vychytávky, ale také na cíl, kde má tato reklama působit, to znamená na zákazníky.
Je důležité mít předem promyšlenou strategii koho potřebujete oslovit a získat a poté hledejte cestu, jak toho dosáhnout nevtíravým oslovujícím a podnětným způsobem. Komunikujte, představujte a vysvětlujte, ptejte se a naslouchejte a vytvářejte si vlastní databázi kontaktů, kterou budete při každé vhodné příležitosti rozšiřovat. Nebude to rychlé ani snadné, ale přinese to své ovoce. Získáte si své zákazníky se kterými můžete posléze fungovat v oboustranné symbióze. Chce to ale vlastní aktivitu a trpělivost.

Kudy ke kontaktům

Databázi kontaktů můžeme budovat různými cestami, Oslovovat můžeme přímo, formou krátkých dotazníků či přes internet formou newslettrů či e-booků, které umístíte na vašich stránkách a kde když se vám zákazník přihlásí víte, že jste ho něčím zaujali a chce obvykle další informace. Zákazník se o informace hlásí z vlastního popudu a nejspíše proto, že ho cosi zaujalo, sám si vás objevil, nebyl zaskočen a nebyla mu informace vnucena a to je dobrý začátek. E-shopy docela úspěšně využívají ke získávání informací nabídku možnosti nastavení hlídacího psa. Kde si zákazník opět nastavuje zaslání informací, které jsou předmětem jeho zájmu.
Dobré je snažit se získávat k jednotlivým kontaktům co nejvíce podnětných informací. Ze kterých se dozvíte koho a proč zajímáte, čím můžete zájem ještě zvýšit a podobně. Kombinujte různé zábavné a přitažlivé formy získávání informací ankety, kvízy, soutěže, Zkrátka formy které vám pomohou získat co největší představu o uvedeném kontaktu. Informace pak cíleně využijete při vytváření další strategie podnikání. Počítejte však s tím, že jde o činnost, které je třeba se věnovat. Znamená to aktivity promýšlet, připravovat, sledovat a zajímavé informace si třídit a zaznamenávat.

Na co si při vytváření databáze kontaktů dávat pozor

Jak vidíme z předchozích řádků vytvoření kvalitní databáze kontaktů není jen tak. Je také třeba respektovat určitá pravidla a dávat si pozor na chyby.

Pozor na obtěžování

Vždy je potřeba myslet na to, abychom informace získávali, abychom přitahovali a zaujali, ale je důležité si hlídat míru, aby nedošlo ke ztrátě zájmu nebo dokonce k obtěžování. Pokud jsme zákazníka zaujali tím, že mu můžeme poskytnout informace, materiál i rady k pěstování růží, nepřidávejme k tomu rovnou i cenné rady a návody k pěstování česneku nebo výhodnou nabídku hnojiva k jahodám. Zákazník se zajímá o růže a ostatní informace jej nemusí zajímat nebo, mohou obtěžovat. Právě proto se vyplatí si informace postupně získávat, třídit je a získávat obsáhlejší databázi, která nás později přímo navede a ukáže nám jaký přístup ke komu zvolit při budování vztahů.

Databázi si opatrujte

Jak uvádíme výše, databázi je potřeba se průběžně věnovat, nestačí ji jen vytvořit. Aby věci fungovaly. Je potřeba je sledovat, vymýšlet nové aktivity, odpovídat na dotazy aktualizovat si informace, jinak kontakty ztratíte. Rozvoj nebude fungovat živelně, chce to vaši aktivitu.

Pozor na ochranu osobních údajů

Pozor na kupování již vytvořených databází, mihlo by to být pro vás zdrojem nepříjemných problémů. Jednak o získaných kontaktech nic osobně nevíte, když jste si informace neshromažďovali. Začnete-li někomu zasílat svá sdělení a on podá stížnost, že jej obtěžují můžete se dostat do křížku s Úřadem pro ochranu osobních údajů a nepříjemný problém je tu. Dávejte si proto pozor a kontakty si raději získávejte vlastní cestou se souhlasem oslovených vyplatí se to.

Sdílet článek:
Facebook >Google+ >Twitter

Podobné články

Pro venkovské podnikání by měl přijít nadějnější podzim

Pro venkovské podnikání by měl přijít nadějnější podzim

Datum článku: 17. 08. 2017

Úvěry až tři miliony korun i motivující příspěvek v eurech by měly pomoci ozdravit a rozhýbat venkovské…

Více informací
Podpora pro sociálně podnikatelské aktivity

Podpora pro sociálně podnikatelské aktivity

Datum článku: 16. 08. 2017

Sociální péče, pomoc a podpora lidí s nejrůznějším znevýhodněním je velmi důležitá pro harmonické fungování…

Více informací
Nový pomocník při riziku hazardu, OSVČ a peníze v důchodu, změna dodavatele elektřiny

Nový pomocník při riziku hazardu, OSVČ a peníze v důchodu, změna dodavatele elektřiny

Datum článku: 15. 08. 2017

V životě na nás číhají nejrůznější úskalí, ze kterých je třeba hledat cestu ven. Ve slabé chvilce můžeme…

Více informací
Bezpečné internetové bankovnictví si žádá zodpovědného uživatele

Bezpečné internetové bankovnictví si žádá zodpovědného uživatele

Datum článku: 27. 07. 2017

Je používání internetového bankovnictví nebezpečný hazard s penězi nebo jsou informace o nebezpečnosti…

Více informací