Vedení účetnictví Praha, Brno, Bratislava, Wien, Warszawa

Smlouva a souběh funkcí v obchodních korporacích

Pracovní poměr a současně výkon funkce člena statutárních orgánů u obchodních korporací. V této problematice panuje stále mnoho neshod i v řadách odborníků. Jedna skupina tvrdí, že souběh funkce s pracovní poměrem možný je druzí, že není. Situace bývá proto nejčastěji řešena smlouvou o výkonu funkce. Bez čeho se tato smlouva neobejde? Čtěte dále.

Smlouva a souběh funkcí v obchodních korporacích.jpg
Datum článku: 13. 08. 2015

Náležitosti smlouvy o výkonu funkce

Zásadní je, aby smlouva měla vždy písemnou formu. Jedině v takové podobě ji nebo i případné změny v ní může nejvyšší orgán společnosti schválit. Dvěma klíčovými body smlouvy je.
Jednoznačné vymezení práv a povinností smluvních stran.
Údaje o odměňování za výkon funkce člena orgánu.
Dále může smlouva obsahovat i další ustanovení a ujednání o pracovní době pracovních cestách, poskytování dovolené a podobně. To už je však věcí s mluvních stran. Zásadní jsou však dva první body o právech povinnostech a odměnách. Ty jsou určující pro celý další průběh činností a vztahů a jasně vymezují, že se jedná o výkon placené funkce.

Odměňování za výkon funkce

Pokud je tedy ve smlouvě o výkonu funkce jednoznačně dáno že jde o placený výkon funkce, pak je třeba postupovat v souladu s ustanovením § 60 zákona o obchodních korporacích a tedy
vymezit všechny složky odměn jenž náleží nebo mohou náležet členovi orgánu včetně věcného plnění úhrad do systému připojištění nebo dalšího plnění,
určit podobu i výši odměny a způsob jejího výpočtu,
stanovit pravidla pro výplatu zvláštních odměn a podílu na zisku pokud mohou být členovi orgánu přiznány,
určit údaje o výhodách nebo odměnách člena orgánu spočívajících v převodu účastnických cenných papírů nebo v umožnění jejich nabytí členem orgánu a osobou jemu blízkou, pokud má být odměna poskytnuta v této podobě.

Stanovení výše odměny a její výpočet

Odměna může být stanovena pevnou částkou nebo se její výše vypočítává s ohledem na jednotlivé složky, podle toho co vše členovi orgánu náleží. Stejně jako pro ostatní zaměstnance mohou i členovi orgánu připadat různé benefity a výhody. Může mu být povoleno použít třeba služební počítač nebo mobilní telefon i k soukromým účelům a podobně.
Odměňování může tedy probíhat i kombinovanou formou. To znamená že hlavní část odměny je předávána pravidelně s měsíční frekvenci v penězích a další část může být poskytnuta třeba i věcným plněním. Je potřeba též do smlouvy zakotvit, k jakému datu bude pravidelně odměna splatná i způsob vyplácení podílu na zisku a případně dalších odměn pokud na ně ve funkci vznikne nárok.

Přenechání podílu osobě blízké

Pečlivě promyšleno a jednoznačně stanoveno by ve smlouvě mělo být, v jakých případech a za jakých okolností bude možné přenechání podílu na zisku osobě blízké členovi orgánu obchodní korporace, protože právě zde by později mohly vznikat nepříjemná nedorozumění a spory.

 

 

Sdílet článek:
Facebook >Google+ >Twitter

Podobné články

Jeden lékařský posudek k posouzení způsobilosti zaměstnance stačit nemusí

Jeden lékařský posudek k posouzení způsobilosti zaměstnance stačit nemusí

Datum článku: 17. 10. 2017

S posouzením zdravotní způsobilosti zaměstnance k výkonu určité práce může být problém, zvláště ve chvíli,…

Více informací
Kontrolní hlášení už bude správné, doplnění schválil senát

Kontrolní hlášení už bude správné, doplnění schválil senát

Datum článku: 12. 10. 2017

Kontrolní hlášení k DPH bylo již upraveno, aby nebylo v nesouladu s ústavním pořádkem, jak je shledal nález…

Více informací
Změny v zákonech s podzimem neskončí. S pronájmem se také pojí daně

Změny v zákonech s podzimem neskončí. S pronájmem se také pojí daně

Datum článku: 09. 10. 2017

Ohledně změn zákonů musíme být stále ve střehu a sbírat informace. Nějaká ta novinka v paragrafech přichází…

Více informací
Náhrada škody na bedrech zaměstnance

Náhrada škody na bedrech zaměstnance

Datum článku: 09. 10. 2017

Kdy má zaměstnanec povinnost uhradit zaměstnavateli vzniklou škodu a v jaké výši? Zaměstnanec hradí…

Více informací