Vedení účetnictví Praha, Brno, Bratislava, Wien, Warszawa

Za podnikání můžeš být na stará kolena potrestán

V poslední době slyšíme stále častěji, že drobnému podnikání se v naší zemi příliš nedaří. Podnikatelů na hlavní činnost ubývá a klíčových příčin je více. Za to, že si lidé v produktivním a tedy takzvaně nejlepším věku vstup na podnikatelskou dráhu více rozmýšlejí či z ní dokonce utíkají do zaměstnaneckého poměru, nemůže jen znechucenost administrativou či nedostatečná podpora státu nebo takzvaně „blbá nálada“ společnosti, která podnikání příliš nefandí. Hlavní problém je jinde. Dnešní občan už je poučen vývojem přemýšlí, rozhlíží se a vidí i srovnává a hledá pevné body.

Za podnikání můžeš být na stará kolena potrestán.jpg
Datum článku: 12. 10. 2015

Myslí se na zadní kolečka

I podnikatel je totiž jen člověk, který pokud se snaží jednat zásadově a s patříčnou rozvahou musí propojovat podnikání s osobním životem a naopak. Uvažující jedinec se ptá i po jistotách, ví že se nemusí vždy dařit a je potřeba myslet i na stáří a zcela přirozený úbytek sil a v tomto směru není podnikání zrovna jistícím lanem, které nám život nepustí do propasti. Spíš Je vše právě naopak.
I když se OSVČ na hlavní činnost drží štěstěny za ruku a věci se daří dle plánů a představ. Vždy má více nejistoty proti zaměstnanci. Když přijde nenadálá nemoc a nebo jen mateřství dostane nemocenskou jen, když si sám platí pravidelné pojištění. Náhrada mzdy za dovolenou pro něho neexistuje a často ani ona dovolená Nárok na dávky ošetřovného taktéž nemá. Pokud vykazuje výdaje paušálem nenáleží mu daňové zvýhodnění na děti ani sleva na manželku, které zaměstnanec má při vysokých i nízkých příjmech. Nízkou má i podporu v nezaměstnanosti a ve chvíli, kdy dosáhne důchodového věku si o blahobytném stáří může nechat zpravidla také jen zdát.

Se zaměstnáním je budoucnost jasnější a jistější a důchod vyšší

Zaměstnanec vloží odpovědnost za řádně a v dostatečné výši zaplacené pojistné na bedra zaměstnavatele a má po starostech a jen si občas zkontroluje zda zaměstnavatel sociální pojištění z jeho mzdy odvádí. Pro důchod zaměstnance je určující souhrn ročních hrubých mezd za určité rozhodné období.
OSVČ na hlavní činnost si na nemoc a stáří musí myslet sama a v pravidelných měsíčních intervalech si proto platit alespoň minimální zálohy na sociální pojištění. Výše zálohy vychází z dosaženého hrubého zisku v minulém účetním období. Pokud zálohy podnikatel neplatí, hrozí mu sankce za neplnění povinností v podobě pokut. O výši budoucího důchodu pak rozhodují vyměřovací základy za dobu podnikání, respektive to jaké částky byly za dobu podnikání na sociálním pojištění z vyměřovacích základů vydány. Když se tedy podnikateli v období rozhodném pro důchod zkrátka nedaří, tak to ve stáří zkrátka pocítí a může mít pak i daleko nižší důchod než zaměstnanec.
Nejlépe na tom bude zaměstnaný jedinec, který si podnikatelskou činnost nechá jako přivýdělek provozovaný na vedlejší činnost. Pokud totiž jeho hrubý zisk nedosáhne určitého zákonem stanoveného limitu, pak se na něj vztahuje pouze sociální pojištění v jeho zaměstnání, ale z podnikání sociální pojištění odvádět nebude a neovlivní to tedy ani jeho důchod. Proto tedy je zde také onen úbytek OSVČ hlavních. Limit pro odvod sociálního pojištění u vedlejší činnosti je v současnosti 63 865 Kč. V roce 2016 bude vyšší minimální mzda a zvýší se tedy i částka limitu pro vyměřovací základ na 64 813 Kč.
Zkrátka až se stáří zeptá. Co jsi dělal v mládí? Podnikání nemusí být nutně tou nejvýhodnější odpovědí.

Sdílet článek:
Facebook >Google+ >Twitter

Podobné články

Volno v zaměstnání táboroví vedoucí dostanou, pokud mu nebrání závažné důvody

Volno v zaměstnání táboroví vedoucí dostanou, pokud mu nebrání závažné důvody

Datum článku: 19. 06. 2018

Aby si malí a mladí mohli užívat letní táborové radovánky, musí mít sehraný tým vedoucích, zdravotníků,…

Více informací
Poslední fáze EET odstartuje přibližně za rok v létě 2019

Poslední fáze EET odstartuje přibližně za rok v létě 2019

Datum článku: 14. 06. 2018

Po nejrůznějších dohadech, upřesnění a změnách vláda schválila, že poslední podnikatelé se do elektronické…

Více informací
Nejnižší starobní důchod u nás je v roce 2018 částka 3 470 Kč

Nejnižší starobní důchod u nás je v roce 2018 částka 3 470 Kč

Datum článku: 12. 06. 2018

I když se důchody v Česku pravidelně upravují a zohledňují se všechny vlivy, které na danou částku působí,…

Více informací
Úraz vzniklý mimo pracovní dobu může být také pracovní

Úraz vzniklý mimo pracovní dobu může být také pracovní

Datum článku: 12. 06. 2018

Úraz je většinou náhlou událostí, která se může přihodit kdekoliv komukoliv z nás. Aby úraz mohl být označován…

Více informací