Vedení účetnictví Praha, Brno, Bratislava, Wien, Warszawa

Zrušení pracovního poměru ve zkušební době spojené s náhlým onemocněním zaměstnance

Zrušení pracovního poměru zaměstnavatelem ve zkušební době, není zdaleka tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Může nastat i situace, kdy zaměstnanec po doručení rozhodnutí o zrušení pracovního poměru onemocní a má vystavenu neschopnost se zpětnou platností. Jak se má v takovém případě zachovat zaměstnavatel, aby neporušil zákon? Je rozhodnutí o zrušení pracovního poměru v uvedeném případě platné nebo ne?

Zrušení pracovního poměru ve zkušební době spojené s náhlým onemocněním zaměstnance.jpg
Datum článku: 14. 04. 2015

Co je a není možné při zkušební době pracovního poměru

Zkušební doba v pracovním poměru má sloužit k tomu, aby si zaměstnavatel i zaměstnanec ověřili zda sjednaný pracovní poměr bude vyhovovat oběma stranám nebo zda bude potřeba některé věci dořešit změnit, či úplně zrušit
Sjednání zkušební doby i její průběh musí odpovídat ustanovení zákoníku práce konkrétně § 35.
Zásadní je že:

  • zkušební doba musí být sjednána písemně
  • před nástupem do pracovního poměru nebo nejpozději v den nástupu do pracovního poměru
  • nesmí být stanovena na dobu delší než 3 měsíce po sobě jdoucí od začátku pracovního poměru,
  • pouze u vedoucích pracovníků může být zkušební doba delší, nesmí však překročit 6 měsíců po sobě jdoucích od začátku pracovního poměru.

Pro pracovní poměr sjednaný na dobu určitou pak platí, že délka sjednávané zkušební doby musí odpovídat délce pracovního poměru. V tomto případě nesmí zkušební doba překročit polovinu sjednaného poměru.

Ke zrušení pracovního poměru může dojít i ve zkušební době. K tomuto kroku může dojít z rozhodnutí obou smluvních stran a nemusí být uváděn důvod, ale i tento akt musí být proveden v souladu se zákonem.

  1. Pracovní poměr musí být zrušen písemným vyrozuměním protistrany.
  2. Pracovní poměr končí dnem zrušení, pokud v písemném rozhodnutí o zrušení pracovního poměru není uveden den pozdější.
  3. Jestliže zaměstnanec onemocní ve zkušební době, pak zaměstnavatel nesmí zrušit pracovní poměr během prvních 14 kalendářních dnů trvání uvedené pracovní neschopnosti, což znamená v době poskytování náhrady mzdy, uvedené vychází z ustanovení §66 zákoníku práce.

Zrušení pracovního poměru ve zkušební době a nemoc zaměstnance

Pokud zaměstnavatel přistupuje ke zrušení pracovního poměru zaměstnance ve zkušební době a uvedený zaměstnanec náhle onemocní, přičemž svůj stav doloží dodatečně vystaveným potvrzením o pracovní neschopnosti je potřeba, aby zaměstnavatel svůj zamýšlený krok pečlivě zvažoval.
Je nutné si uvědomit, že §72 zákoníku práce dává oběma stranám uzavřeného pracovního poměru možnost domáhat se soudně zrušení rozhodnutí o ukončení pracovního poměru, pokud má některá ze stran pocit, že došlo k porušení jejích práv. V takovém případě pak vše bude záležet na rozhodnutí judikatury, která zváží a posoudí okolnosti daného případu, ale rozhoduje individuálně a není jisté, že dojde ke stejnému závěru jako strana která se cítí poškozena a mohou pak nastat další nepříjemnosti.

Ze zákona pro zaměstnavatele platí zákaz zrušit pracovní poměr u kterého probíhá zkušební doba a zaměstnanec onemocní. Uvedený zákaz se však týká prvních čtrnácti dnů zaměstnancovy nemoci nebo karantény a v této době též nesmí být doručeno ani rozhodnutí o zrušení pracovního poměru uvedeného zaměstnance.
Pracovní poměr tedy musí být zrušen před onemocněním zaměstnance nebo až po uplynutí uvedených čtrnácti dnů nemoci nebo karantény. Zde je potřeba opět vycházet z ustanovení zákoníku práce. V §334 uvedeného zákoníku se stanoví, že písemné rozhodnutí o zrušení pracovního poměru, aby bylo platné, musí být doručeno do vlastních rukou zaměstnance na pracovišti, v bytě zaměstnance nebo kdekoli kde bude zastižen.
Z uvedeného plyne, že zrušení se stane platným v okamžiku řádného doručení písemnosti.
Podle § 66 odstavce 3 zákoníku práce účinky zrušení pracovního poměru nastávají ke dni doručení uvedené písemnosti.

Zrušení pracovního poměru začíná platit ode dne řádného doručení a převzetí zaměstnancem

Pro názornost si uvedeme příklad. Jestliže zaměstnanec, který je ve zkušební době, převzal dne 2.dubna 2015 rozhodnutí o zrušení pracovního poměru a vzápětí si nechal vystavit neschopenku se zpětnou platností od 1.dubna 2015, rozhodnutí bude platné od druhého dubna a neschopnost na něm nic nezmění.
V případě že zaměstnanec přinesl 2.dubna zaměstnavateli potvrzení o pracovní neschopnosti se zpětnou platností až tři dny a současně převzal od zaměstnavatele rozhodnutí o zrušení pracovního poměru s datem inkriminované doby, uvedené rozhodnutí bude neplatné. Zaměstnavatel v uvedeném případě musí dodržet lhůtu čtrnácti dnů a předat zaměstnanci nové rozhodnutí o zrušení pracovního poměru s datem po uplynutí uvedené lhůty a zrušení poměru nastává dnem převzetí písemnosti.

Sdílet článek:
Facebook >Google+ >Twitter

Podobné články

Registr povinností pro podnikatele v Senátu neprošel

Registr povinností pro podnikatele v Senátu neprošel

Datum článku: 20. 10. 2017

O tom, že by podnikatelé mohli mít lepší přehled o svých povinnostech díky novému registru, se na našich…

Více informací
Jeden lékařský posudek k posouzení způsobilosti zaměstnance stačit nemusí

Jeden lékařský posudek k posouzení způsobilosti zaměstnance stačit nemusí

Datum článku: 17. 10. 2017

S posouzením zdravotní způsobilosti zaměstnance k výkonu určité práce může být problém, zvláště ve chvíli,…

Více informací
Kontrolní hlášení už bude správné, doplnění schválil senát

Kontrolní hlášení už bude správné, doplnění schválil senát

Datum článku: 12. 10. 2017

Kontrolní hlášení k DPH bylo již upraveno, aby nebylo v nesouladu s ústavním pořádkem, jak je shledal nález…

Více informací
Změny v zákonech s podzimem neskončí. S pronájmem se také pojí daně

Změny v zákonech s podzimem neskončí. S pronájmem se také pojí daně

Datum článku: 09. 10. 2017

Ohledně změn zákonů musíme být stále ve střehu a sbírat informace. Nějaká ta novinka v paragrafech přichází…

Více informací