Advokát, který udělá chybu, ji musí napravit a klient má právo žádat odškodnění
Pokud si člověk s nějakou důležitou a odbornou záležitostí neví rady, vkládá většinou svůj problém do rukou odborníků v daném oboru a věří, že se mu dostane profesionální pomoci, která jeho situaci vyřeší. Jenže i ten nejlepší odborník může pochybit. Chyby se stávají dokonce i advokátům. Co si však v takovém případě počít, musí klient jen přijmout osud a smířit se se situací?

Šlápnout profesionálně vedle může i advokát a klient by se měl i na pomoc daného odborníka připravit
Důležité a zásadní problémy v životě člověka se nikdy nevyřeší snadno a bez vlastní iniciativy daného jedince a platí to i v případě, kdy se na pomoc s danou problematikou pozve odborník z oblasti advokacie.
Samozřejmě, že zákon o advokacii v § 16 uvedenému odborníkovi předepisuje, že musí chránit a prosazovat oprávněné zájmy klienta a využít všechny ze zákona dostupné prostředky k tomu, aby klientův případ byl vyřešen v souladu s právem a současně ke klientově maximální spokojenosti. Současně také uvedený zákon stanoví, že se má advokát při své činnosti řídit pokyny klienta a uplatnit přitom vše co v důsledku své profesní odbornosti považuje pro řešení dané konkrétní situace za prospěšné. Jenže aplikovat vzletná slova zákona na tvrdou realitu dá tvrdou práci i největším odborníkům a na straně druhé i největší odborník může udělat chybu.
Chyba se dá napravit, když odborník a klient spolupracují
Z uvedeného tedy jednoznačně vyplývá, co je naznačeno výše, že mezi odborníkem a klientem je nutně potřebná spolupráce a platí to i v případě odborníků z oblasti práva a advokacie. Odborníka je tedy potřeba si v klidu a pečlivě vybrat, alespoň rámcově se zorientovat ve vlastní situaci, vědět co od daného profesionála žádáme a sledovat si průběžně vývoj situace. Jinými slovy i při přeložení těžkostí na bedra odborníka by se klient měl řešení své situace věnovat až do jejího vyřešení. Jedině aktivní vzájemná spolupráce odborníka s klientem pomůže tomu, aby z případného pochybení nevznikl velký problém.
Klient má právo od advokáta žádat poučení a v případě chyb i odškodnění
I když jsou zákony a právo vědou nesnadnou je povinností každého odborníka v dané oblasti poučit každého klienta o tom jaký postup bude v daném případě nejlepší použít i jaké má daný postup výhody a jaká jsou případná rizika. V případě, že se klientovi takového poučení nedostane nebo má pocit, že poskytnutému vysvětlení nerozumí, má právo žádat další poučení a vysvětlení.
Pokud uvedený profesionál udělá chybu je ze zákona jeho povinností o dané chybě klienta informovat a vysvětlit mu postup, kterým bude tuto chybu řešit. Opět zde má klient právo žádat jasné a srozumitelné poučení ze strany chybujícího a současně má daný klient právo žádat odškodnění za způsobenou újmu, která v důsledku daného pochybení vznikla.
Paragraf 24 zákona o advokacii stanoví jednoznačně, že advokát odpovídá za újmu, kterou klientovi v souvislosti s poskytováním svých služeb způsobil.
ZP
Podobné články
Přechody mezi pásmy paušální daně od roku 2023
Jak již bylo uvedeno v několika předchozích článcích tohoto portálu, tak od roku 2023 čeká OSVČ, kteří…
Více informacíŽádost o příspěvek na bydlení se o trochu zjednoduší, ale ne o moc
Žádat o příspěvek na bydlení není v současné době, navzdory ujišťování ministerstva nic administrativně…
Více informacíZpřísní se pravidla vyplácení dávek souvisejících s uprchlíky z Ukrajiny
Humanitární dávky musí vždy pomáhat v krizové situaci tomu účelu, pro který jsou určeny a platí to…
Více informacíAtrapa kamery se ke zlepšení morálky zaměstnanců používat nesmí
Každý zaměstnavatel se samozřejmě snaží mít přehled o dění ve firmě a také nejrůznějšími způsoby motivuje…
Více informací