Mzda a plat
Mzda a plat
Mzda, plat či odměna z dohody náleží zaměstnanci za vykonanou práci v pracovním poměru nebo na základě dohod mimo pracovní poměr
Za vykonání závislé práce v pracovním poměru nebo formou dohod konaných mimo pracovní poměr náleží zaměstnanci ze zákona vždy mzda, plat nebo odměna z dohody.
Mzda je peněžité plnění nebo i peněžité plnění v naturální formě poskytované za práci v pracovním poměru zaměstnancům v soukromém sektoru, ale nejen tam.
Plat je v podstatě ekvivalent mzdy. Plat je taktéž zákonnou odměnou zaměstnance za výkon závislé práce konané v pracovním poměru. Plat je peněžitým plněním poskytovaným za práci zaměstnancům státu a státních organizací, územních samosprávných celků, fondů, příspěvkových organizací.
Odměna z dohody má opět stejný úkol a slouží témuž účelu jako mzda a plat, opět je to odměna za vykonání závislé práce pro zaměstnavatele a rozdíl je v tom, že uvedená práce je konána na základě dohod konaných mimo pracovní poměr čili DPP nebo DPČ. Odměna z dohod je opět peněžitým plněním, na které má zaměstnanec za vykonanou práci zákonný nárok.
Zaměstnavatelé jsou povinni za práci stejné hodnoty vyplácet zaměstnancům stejnou mzdu, plat či odměnu z dohody
Mzda, plat i odměna z dohody se zaměstnancům poskytují podle složitosti, odpovědnosti a namáhavosti práce, podle obtížnosti pracovních podmínek i podle pracovní výkonnosti a dosahovaných pracovních podmínek.
Současně mají zaměstnavatelé ze zákona povinnost stanovit a poskytnout všem zaměstnancům za práci stejné hodnoty stejnou odměnu právě formou mzdy, platu či odměny z dohody. V otázce odměňování je tudíž nutné co nejpečlivěji dodržovat zásady rovného zacházení se zaměstnanci.
Ustanovení mzdy, platu či odměny z dohody jejich vyplácení a složení
Ustanovení mzdy, platu či odměny z dohody, výpočet i vyplácení musí u všech zaměstnanců probíhat vždy podle pravidel příslušných zákonů především výše zmíněného zákoníku práce čili zákona č. 262/2006 Sb., ve znění pozdějších předpisů, tedy dle platných pravidel. Tentýž zákon ve svých ustanoveních ohledně odměňování zaměstnanců za práci stanoví nejnižší přípustnou odměnu za práci v podobě ustanovení minimální mzdy.
Zákonné ustanovení o minimální mzdě stanoví, že mzda, plat ani odměna z dohody nesmí být nižší, než je aktuální zákonem určená minimální mzda.
Celková částka odměny zaměstnance za výkon práce, ať už se jedná o mzdu, plat či odměnu z dohody je vždy tvořena ze dvou složek. Uvedenými složkami jsou pevná a pohyblivá složka. Pevnou složkou je základní mzda nebo náhrada mzdy, kterou zaměstnanec v pracovním poměru musí za vykonanou práci obdržet vždy. Pohyblivou složkou mzdy jsou pak nejrůznější příplatky ke mzdě odměny za výsledky firmy a podobné, které zaměstnanec dostává jen za určitých okolností a nemusí je dostat vždy.
Zdanění daní z příjmů je nutnou součástí odměňování zaměstnanců
Zdanění příjmu ze zaměstnání daní z příjmů ve výši 15 procent z hrubého příjmu je neoddělitelnou nutnou součástí odměňování zaměstnanců. Daň z příjmů fyzických osob patří do soustavy základních přímých, z nichž se financuje chod státu. Zdanění příjmů zaměstnance musí provádět zaměstnavatel u každého příjmu ze zaměstnání dle pravidel stanovených zákonem o dani z příjmů a v daném případě jde o daň z příjmu fyzických osob, jak je řečeno výše.
Zaměstnavatel je tedy povinen pravidelně z každé odměny vyplacené zaměstnanci ať už ve formě, mzdy, platu či odměny z dohody odvést pravidelně daň z příjmů. Daň se odvádí z hrubého příjmu. U mezd a platů se daň z příjmů odvádí ve formě strhávání pravidelné měsíční zálohy na daň. Po skončení zdaňovacího období v prvním čtvrtletí následujícího roku, pak zaměstnavatel provede roční zúčtování daně nebo zaměstnanci vystavuje potvrzení o odvedených zálohách na daň a následně se dle situace zaměstnance provede případné dodatečné zdanění příjmů, nebo se vypočte daňový přeplatek a žádá o jeho vrácení. Záleží vždy na tom, jakou daňovou povinnost zaměstnanec podle svého příjmu má a jaké úlevy a daňová zvýhodnění případně může uplatnit, aby si mohl daňovou povinnost snížit. V případě, že zaměstnavatel může zaměstnanci provést roční zúčtování daně, stačí, aby si zaměstnanec o provedení tohoto zúčtování požádal, a dále už se o zdanění uvedeného příjmu starat nemusí. Pokud roční zúčtování danému zaměstnanci zaměstnavatel provést nemůže, protože uvedený proces nelze ze zákona provést vždy u všech zaměstnanců, tak si musí zaměstnanec zdanit onen příjem prostřednictvím podání přiznání k dani.
Chod firmy je třeba před dovolenou nastavit tak, aby vše důležité probíhalo
V povědomí široké veřejnosti je často slyšet, že prosperující podnikání a dovolená nejdou dohromady, a že…
Více informacíMzdu musí mít ve stanoveném termínu zaměstnanec k dispozici
Blíží se doba čerpání dovolených, a nemusí být vždy snadné nahradit ani pracovníky vyřizující mzdové…
Více informacíZměny v žádání o vyplacení mezd za zaměstnavatele v úpadku
Zaměstnanci zaměstnavatelů v platební neschopnosti by se měli brzy dočkat větší ochrany svých práv na výplatu…
Více informacíPřeplatek mzdy zaměstnanci nemusí být snadné napravit
Chybovat je lidské a k chybě může dojít také při zpracování a výplatách mzdy a může se stát, že zaměstnanci…
Více informacíZvyšování mezd plánuje velká část firem i pro rok 2023
Zvyšování mezd je citlivým a současně vždy napjatě očekávaným krokem, ať už jsou podmínky pro daný krok…
Více informacíMzdový systém s jednoznačně písemně danými pravidly brání chaosu i před pokutami
Oblast mzdových záležitostí si v každé firmě žádá pečlivou pozornost a především srozumitelně jednoznačně…
Více informacíFirmy v soukromém sektoru se také snaží zvedat mzdy, ale tolik co stát dávat nemohou a pracovníci jim stále chybí
Na první pohled se může zdát, že největší problémy, které dnes firmy musí řešit, jsou vysoké ceny energií…
Více informacíJeden týden práce s dětmi na táboře může za určitých podmínek zaplatit stát
Léto se opět kvapem blíží a s ním i dětské tábory, na které se těší a chystají nejen děti a mládež, ale…
Více informacíPlaty a možná i minimální mzda by měly snad ještě v roce 2022 vzrůst, jen není shoda o kolik
Vláda v současnosti vede intenzivní jednání s odbory o růstu výdělků. Obě strany se shodují v tom, že při…
Více informacíNejnižší úroveň zaručené mzdy musí být vždy v celku vyplacené mzdy
Mzda případně plat jsou velmi zásadní záležitostí v pracovněprávních vztazích a zaměstnavatelé si musí…
Více informací