Bez zápisu do obchodního rejstříku obchodní společnost nevznikne
Všude tam, kde má podnikání probíhat formou obchodní společnosti čili prostřednictvím, společnosti s ručením omezeným, akciové společnosti, veřejné obchodní společnosti nebo komanditní společnosti, musí nezbytně dojít k zápisu firmy do obchodního rejstříku. Bez zápisu do uvedeného rejstříku totiž žádná z uvedených společností fakticky nevznikne. Podívejme se nyní na to, kde o daný zápis požádat, jak dlouho se na něj čeká a co mu nutně musí předcházet.

Založení a zápis do obchodního rejstříku musí jít u obchodních společností vždy nutně ruku v ruce
Pokud má vzniknout některá z výše uvedených společností nikdy se to neobejde bez dvou klíčových kroků, které jsou spolu spjaty a nelze je od sebe oddělit. Jen samotným založením čili sepsáním smlouvy a stanovením pravidel čili stanov ke vzniku obchodní společnosti ještě nedojde, protože bezpodmínečně vždy musí dojít k zápisu do obchodního rejstříku. A na straně druhé platí, že společnost nemůže být do obchodního rejstříku zapsána, pokud není založena odpovídajícími notářsky ověřenými a podepsanými dokumenty. Většina obchodních společností se zakládá společenskou smlouvou. Pokud je ve společnosti s ručením omezeným pouze jeden společník, je zde tím správným dokumentem zakladatelská listina. Akciová společnost se zakládá přijetím stanov.
Pokud zakladatelé společnosti za spolupráce a dohledu notáře sestaví a podepíší, odpovídající společenskou smlouvu se všemi zákonem stanovenými náležitostmi bude společnost písemně založena a jsou dány podklady pro její vznik. K uvedenému vzniku však dojde až v okamžiku zápisu společnosti do obchodního rejstříku. Zápisem do obchodního rejstříku společnost vznikne jako právnická osoba.
O zapsání společnosti do obchodního rejstříku je nutné požádat návrhem na zapsání do tohoto rejstříku rejstříkový soud nebo přímo notáře
Pokud tedy obchodní společnost má potřebnou smluvní dokumentaci o svém založení a její zakladatelé mají potřebné oprávnění k podnikání čili živnostenským úřadem vydaný živnostenský list pro právnickou osobu, může být podána žádost o zápis do obchodního rejstříku. Žádost se podává prostřednictvím návrhu na zápis do obchodního rejstříku rejstříkovému soudu. Žádost o zápis do rejstříku však může být podána i prostřednictvím notáře, který prostřednictvím dálkového elektronického přístupu už může provést zápis do rejstříku přímo. Zapsání do rejstříku u notáře i zapsání rejstříkovým soudem je samozřejmě placenou službou. Zápis u notáře vyjde levněji a bývá také rychleji vyřízen.
Za notářský zápis společnosti do obchodního rejstříku si notáři i soudy účtují cenu podle typu zapisované společnosti, soudní zápis je však vždy dražší. Například založení společnosti s ručením omezeným může být u notáře hotovo za 2 700 Kč a u rejstříkového soudu bude stejná záležitost stát 6000 Kč. Prostřednictvím notáře může být společnost vložena v rejstříku třeba do druhého dne. Rejstříkovému soudu bude proces trvat zhruba pět dnů.
Pozor o zápis do obchodního rejstříku je nutné požádat do 6 měsíců od podepsání zakladatelských dokumentů tedy společenské smlouvy a podobně.
Zápis společnosti do obchodního rejstříku musí být podložen dokumenty potvrzujícími, že jsou splněny všechny podmínky pro vznik společnosti
Uvedenými dokumenty jsou:
- společenská smlouva,
- odpovídající oprávnění k podnikání -živnostenský list,
- doklady o řádném zaplacení základního vkladu,
- doklady ohledně prostor používaných k podnikání.
Zápis do obchodního rejstříku v některých případech nemine ani podnikající fyzické osoby
Zákon o veřejných rejstřících stanoví, že v obchodním rejstříku musí být vždy zapsány kromě podnikatelů právnických osob i někteří podnikatelé podnikající jako OSVČ. Jedná se o OSVČ jejichž příjmy za poslední dvě účetní období přesáhly po odečtení DPH 120 milionů korun.
Podobné články
Novela ohledně práce na home office a dohody bude s kompromisy, ale povinnosti přidá stejně
Rozsáhlá a velmi obávaná novela zákoníku práce, která má přinést změny pravidel do dohod o provedení práce,…
Více informacíDaňové přiznání k příjmům v roce 2023, lhůty i novinky
I v roce 2023 je zde pro mnoho daňových poplatníků neodvratná povinnost podání přiznání k dani z příjmů za rok…
Více informacíInformace k odvodu daně z nadměrných příjmů z energií
Daň z nadměrných příjmů z energií nebo také daň z neočekávaných zisků byla zavedena na konci minulého roku…
Více informacíNový vzor společenské smlouvy k založení společnosti s ručením omezeným
Založení společnosti s ručením omezeným je díky nedávno nastalé účinnosti změn v příslušném zákoně zase…
Více informací