České mzdy daňová zátěž prý nezhubí jinde se prohnou více
Máte pocit,že vaše mzda těžce úpí pod náporem daňových povinností? Nežehrejte mohlo by být hůře. Průzkum Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj ukázal, že ČR si ohledně daňového zatížení vede dobře a tento ekvivalent se v porovnání s jinými zeměmi pohybuje nízko.

Co nám vlastně stlačuje mzdy?
Co to ta daňová zátěž vlastně je? Co způsobuje, že jsou naše mzdy i při poctivé práci a plném výkonu, jiné než bychom si přáli a nemůžeme dosáhnout na to na co při stejném výkonu dosáhnou v jiných zemích? Daňová zátěž zaměstnance to znamená odvody na daň z příjmu a zdravotní a sociální pojištění, které musí být vypořádány každý měsíc u každého zaměstnance. Velkou část této povinnosti plní přímo zaměstnavatelé, kteří mají za úkol odkrojit povinné částky z takzvaných superhrubých mezd zaměstnanců a svojí povinnou „troškou do mlýna“ na zdravotním a sociálním pojištění se musí podílet i sami zaměstnanci.
Nejvíce naše platy uzurpuje pojistné
To co musíme odvést povinně státu na daních není málo. Nejvíce každému bere pojistné na zdravotní a sociální pojištění. A právě to co musí povinně odvést zaměstnavatel za zaměstnance zatíží naše mzdy nejvíce v loňském roce to bylo necelých 43% přesněji 42,8% podle výpočtů právě Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj. Málo to rozhodně není, ale držíme se na osmém místě mezi nejnižšími. Vychází se z příjmů svobodného bezdětného zaměstnance. Některé země se snaží vysoké daňové zatížení mírnit různými výhodami třeba alespoň pro některé sociální skupiny ale není to pravidlo a netýká se jen zemí s nějakými komplikacemi. Vysoké zatížení je i v zemích pokrokových a rozvinutých třeba v Belgii nebo ve Francii. Nejméně mají mzdy okleštěné daněmi na Novém Zélandu či v Mexiku, tam odvedou státu na daních ze své práce jen 20%
Naše země podporuje rodiny manželství i postižené
Naše země se snaží mírnit daňové zatížení mezd zaměstnanců zvýhodněními a slevami, hlavně pak slevami na děti, kde je možné dosáhnout i na daňový bonus a peníze neodevzdávat, ale naopak získat. Je možné uplatňovat též třeba slevu na manželku s nízkými příjmy, slevu na invaliditu zaměstnance a podobně. A jak ukazuje uvedený průzkum přece jen se snažíme ani daňová podpora rodin není ukotvena všude. Třeba v Řecku, Itálii nebo Finsku zatěžují mzdy rodin téměř stejně jako u zaměstnanců svobodných a bezdětných.
Podobné články
Dlouhodobý investiční produkt lze přidat k jinému spoření na stáří a snížit si tím základ daně
Od roku 2024 se nabídka produktů určených pro spoření na důchod rozšíří o nový dlouhodobý investiční produkt…
Více informacíOptimalizaci daně z příjmů v podnikání je nejlépe vyřešit do konce roku 2023
Podnikatelé, kteří usilují o efektivní snížení své daňové povinnosti z příjmů pro rok 2023, mají nyní…
Více informacíOzdravný nebo také konsolidační balíček opatření bude od ledna 2024 opravdu platit
Ozdravný nebo taktéž konsolidační balíček nejen daňových opatření, který má vést ke snížení státního dluhu…
Více informacíKonsolidační balíček a jeho nejdůležitější změny v roce 2024
Konsolidační balíček úsporných opatření v minulých dnech schválili senátoři a čeká tedy už jen na podpis…
Více informací