Československý důchod a kdo s ním poradí
Ze společné československé minulosti naší a našeho nejbližšího souseda i dnes vyvstávají situace, které je nutno řešit spoluprací ke spokojenosti občanů obou států. Problematikou, kterou je potřeba se stále zabývat a podávat o ní občanům obou států potřebné a aktuální informace jsou pravidla přiznávání důchodů za roky odpracované ve společném státě.

Kdo přiznává důchod lidem s pracovní minulostí ve druhém státě
Nejeden občan u nás i našich slovenských sousedů uvažuje, jak to bude s jeho důchodem, když za dob společného státu pracoval na obou územích nebo bylo sídlo jeho zaměstnavatele v druhém státě a má odpracovanou dobu pojištění v ČR i SR.
Za doby zaměstnání a pojištění získané ve společném státě přiznává a vyplácí důchod ten stát, na jehož území měl pracovníkův zaměstnavatel sídlo k 31. 12. 1992. I dnes nastávají situace, že lidem žijícím a pracujícím v Česku je přiznáván a vyplácen důchod na Slovensku a opačně.
Za doby pojištění získané od 1. 1. 1993 už každý stát přiznává a vyplácí důchody samostatně jen za doby odpracované na svém území podle svých předpisů a kritérií.
Pravidla pro získávání i vyplácení všech druhů důchodů se v obou státech liší. Jiná kritéria jsou pro důchodový věk i potřebnou dobu pojištění u starobních důchodů. Rozdílná jsou i pravidla získávání a výplaty důchodů invalidních. V ČR řeší důchodové záležitosti Česká správa sociálního zabezpečení. Na Slovensku má uvedenou problematiku na starost instituce s názvem Slovenská pojišťovna sídlící v Bratislavě.
Evidence dob pojištění je vždy vedena ve státě trvalého pobytu
Doby pojištění potřebné pro vznik nároku na důchod a jeho výpočet se vždy evidují v místě trvalého pobytu budoucího důchodce. Pokud měl jedinec před rozdělením státu trvalý pobyt v Česku a situace se mu nezměnila, je zde i jeho důchodová evidence. Pokud má občan trvalé bydliště na Slovensku má tam i důchodovou evidenci. Pokud se stát trvalého pobytu měnil, změnila působiště i uvedená dokumentace
Žádost o důchod i žádost o výpis důchodového pojištění jedinec podává vždy ve státě s místem trvalého bydliště. Pokud je potřeba získat informace druhého státu k důchodovému řízení občana předávají si je důchodové instituce obou států mezi sebou podle zákonných pravidel ukotvených ve vzájemné smlouvě i pravidel závazných pro členy EU.
Společné poradenské dny k důchodům se konají dvakrát ročně
Jak je vidět důchodová problematika obou států má svá specifika a v mnohých záležitostech nemusí mít občan s pracovní historií v obou uvedených státech jasno ani po konzultaci s důchodovou institucí své země. Pro uvedené případy je zde ještě jedna možnost získání informací.
ČR i SR pořádají už několik let dvakrát ročně společné důchodové dny. Akce se koná střídavě v Česku a na Slovensku. Občané se zde mohou dotazovat právě na zápočet doby pojištění za práci v druhém státě, na pravidla výplaty důchodů i další problematiku související s daným tématem.
Uvedené poradenství je poskytováno bezplatně. Občan, který se přijde poradit, musí mít s sebou občanský průkaz nebo pas a dokumentaci o důchodu, výpis dob pojištění, korespondenci s důchodovými institucemi, případně další doklady, které se týkají daného problému.
Zatím poslední poradenství daného typu se konalo v listopadu 2017 v ČR. Další uvedená akce by tedy měla probíhat na Slovensku zřejmě někdy v jarních měsících 2018. Jakmile bude termín znám, budeme o něm na našich stránkách informovat.
Podobné články
Zavřeno či otevřeno od 18. prosince a za jakých podmínek?
Od dnešního dne tedy 18. prosince musí, kvůli nepříznivé epidemiologické situaci v zemi, mnoho podnikatelů své…
Více informacíJednorázový příspěvek 5000 Kč neboli Rouškovné by většina důchodců měla mít v peněženkách nejpozději do 15. prosince
Již od 30. listopadu 2020 začala Česká správa sociálního zabezpečení odesílat peníze na mimořádný jednorázový…
Více informacíObchody a většina služeb může od čtvrtka opět více sloužit zákazníkům, ale mnohá omezení stále trvají a budou tu zřejmě i přes Vánoce
Ve čtvrtek třetího prosince se občané ČR po delší koronavirové pauze konečně dočkají otevření většiny…
Více informacíZaručená mzda v roce 2021 také vzroste a více peněz tedy dostanou všichni, kdo budou nějakou mzdu pobírat
I když současné koronavirové období příliš mnoho pozitivních zpráv nepřináší, občas přece jen nějaká…
Více informací