Čeští zemědělci chtějí odškodnění za sucho srovnatelné s Německem
Čeští zemědělci řeší velký problém, jak udržet hospodářství nad vodou, zvládnout následky extrémního sucha a co nejméně danými starostmi zasáhnout spotřebitele. Uvedený úkol bude letos ještě mnohem složitější než jindy.

Ničivému suchu se letos nevyhnul téměř žádný kout naší země
Nadměrně žhavé sluneční paprsky letošního léta bez potřebné vláhy doslova připekly k polím úrodu obilí, podobný osud stihl i krmivo pro dobytek a úroda chmele či cukrové řepy bude prý také žalostná. Jak je předesláno již v úvodních řádcích článku, sucho postihující úrodu se letos nevyhnulo žádné části naší země, naopak na 70ti procentech území bylo extrémní a zničilo úrodu totálně.
Peníze by měly jít co nejrychleji zemědělcům, kteří přišli o více než 30 procent produkce
Zemědělci sčítají škody a žádají stát nejen o rychlejší a flexibilnější poskytování kompenzací, ale i o nastavení strategičtější taktiky v boji se suchem. Hospodáři žádají pomoc za letošní sucho přes dvě miliardy korun, ale ouha zatím se ještě nedočkali pomoci za nepřízeň počasí roku předešlého.
Aby byl boj s nepřízní počasí opravdu účinný, musí se ke strategické spolupráci spojit zemědělci, ministerstva, hydrometeorologové, vědci a další odborníci. Sousední státy Německo, Polsko i další země řeší problém sucha také a vypořádají se s ním rychleji díky propracovanější strategii. Pomoc i u nás je třeba přerozdělovat vyváženějším způsobem podle intenzity škod. Zemědělci, kterým letošní sucho zničilo více než 30 procent úrody by měli dostat kompenzace rychleji.
Diskuse o problematice boje se suchem byly jedním z klíčových témat i na páteční konferenci zástupců agrární komory a zemědělců s představiteli vlády, která proběhla na výstavě Země živitelka 2018. Podle vyjádření zástupců ministerstev vypracováním dlouhodobějších efektivních strategických plánů pro boj se suchem už bylo pověřeno ministerstvo zemědělství i životního prostředí. Měl by vzniknout nový fond těžko pojistitelných rizik, ve kterém by se soustředily peníze, které by se následně použily právě na kompenzace škod, způsobených nepřízní klimatu a zvažují se i další kroky, které by mohly v popisované situaci pomáhat.
Podobné články
Pro trhy a tržnice se také chystá podpora z podpůrného programu Agricovid
Koronavirová krize se nepříznivě podepisuje i na zemědělství a potravinářství a velmi tvrdě dopadají vládní…
Více informacíNepedagogové s praxí se zřejmě do škol znovu vrátí, schválila vládní novela, protože učitelů je nedostatek
Odborníci s vysokoškolským vzděláním, avšak bez pedagogického vzdělání, budou moci zřejmě opět učit. Umožnit…
Více informacíNový vylepšený web by měl již brzy lidem pomáhat s odhalením případného dluhu
Dluhy působí lidem většinou velké problémy a dokáží být velmi zákeřné a velmi často náhle doslova zničí…
Více informacíMinimální mzda se v roce 2021 zvýší o 600 Kč, ale odborníci varují, že to paradoxně může znamenat problém pro zaměstnanost
Zvýšení minimální mzdy zaměstnanců vůbec nemusí být pozitivní záležitostí, ale naopak pro mnoho zaměstnanců…
Více informací