Čestné prohlášení k prokázání nároku na osvobození od místních poplatků nestačí
Čestným prohlášením s vlastnoručním podpisem může občan doložit a osvědčit před úřady a institucemi mnoho skutečností týkajících se zásadních momentů v jeho konkrétní životní situaci. Jsou však situace, jako prokázání nároku na osvobození od místních poplatků, kdy čestné prohlášení nemá dostatečnou právní váhu k doložení určitých skutečností či tvrzení.

K prokázání nároku na úlevu či osvobození od místních poplatků je nutná jiná listina než čestné prohlášení poplatníka
Hrazení nejrůznějších místních poplatků stanovených zákonem je nezvratnou daňovou povinností každého poplatníka. Jenže v životě každého člověka se mohou vyskytnout situace, kdy úhrada i drobnějšího poplatku může velmi nepříznivě a zásadně zasáhnout do finanční situace daného občana a v takové situaci má občan možnost požádat o úlevu či úplné osvobození od dané povinnosti. Každou uvedenou žádost následně správce daně individuálně posuzuje podle konkrétní situace dané osoby a předložených důkazů a na základě toho rozhodne, jestli požadavku vyhoví či nevyhoví.
Rozhodování vždy vychází z litery příslušného zákona, pod jehož úpravu ta či ona konkrétní situace spadá. Pro úlevu nebo úplné osvobození od místních poplatků jsou rozhodující ustanovení zákona o místních poplatcích. Každý nárok na změnu, úlevu či osvobození je vždy nutné příslušnému úřadu prokázat. Uvedené prokázání musí být provedeno listinou s odpovídající právní vahou či náležitou svědeckou výpovědí. Čestné prohlášení uvedenou právní váhu nemá a není pro danou záležitost dostatečným důkazním břemenem. Více zde.
Pokud si žadatel o úlevu či osvobození není jist, jak v dané záležitosti postupovat, měl by se s žádostí o radu obrátit na svůj obecní či městský úřad či místně příslušný finanční úřad.
Podobné články
Jak vytvořit životopis podle vzoru, aneb první krok do zaměstnání
Už to bude brzy rok, co život v republice ochromila koronavirová pandemie, která změnila mnohé. Pro některé…
Více informacíKaranténa v jiném členském státě EU znamená zasílání dokumentace zaměstnavateli a podporu jako při nemocenské
Pobyt v karanténě v jiném členském státě EU znamená pro zaměstnance udržování kontaktu se zaměstnavatelem…
Více informacíZaměstnavatelé musí povinně od září 2020 vice tiskopisů ohledně sociálního pojištění zasílat pouze v elektronické podobě
Elektronizace a digitalizace povinné administrativy se stále rozrůstá i pro zaměstnavatele. Od 1. 9. 2020 už musí…
Více informacíPřeplatek na dani z příjmu v roce 2020 nepřišel možná proto, protože k němu chyběl příslušný podpis
Finanční správa znovu upozorňuje poplatníky na to, že je nezbytné si hlídat podpisy na všech daňových dokumentech,…
Více informací