Chyby se dají řešit i u daní, aneb na opravné či dodatečné přiznání je ještě příležitost
Chybovat je lidské a zvláště ve stresu z daňových povinností je možnost, že se něco takového stane velmi vysoká. Většina chyb či opomenutí se dá řešit a platí to i pro chyby v přiznáních k dani. Dokonce i zapomenutá daňová sleva či odpočet, se dá uplatnit zpětně.

Opravné přiznání se podává ještě v řádné lhůtě pro přiznání
Konec řádné lhůty pro podání daňového přiznání k dani z příjmu vyprší letos 1. dubna 2019 a týká se všech poplatníků, kteří mají povinnost podat daňové přiznání a budou tak činit bez pomoci poradce.
V uvedené lhůtě je také možné podat opravné daňové přiznání, pokud poplatník dodatečně zjistil, že udělal chybu a něco do přiznání uvést zapomněl. Samozřejmostí je podání opravného přiznání v případě, kdy poplatník zapomene uvést nějaký zdanitelný příjem, který v jeho přiznání být uveden musí, v takovém případě opravné přiznání zachrání před nepříjemnostmi s finančním úřadem. Opravné přiznání se však vyplatí podat i v situaci, kdy si dotyčný vzpomene, že zapomněl do přiznání napsat některou ze slev či odpočtů, které má nárok si uplatnit.
Pro podání opravného přiznání k dani z příjmu se použije stejný formulář, jaký se používá na běžné přiznání, jen se do příslušné kolonky označí, že jde o přiznání opravné. V okamžiku, kdy je daný dokument podán, přestává původní přiznání platit a jeho úlohu zcela nahrazuje uvedené přiznání opravné. Vše se stihne bez potíží, dokonce i daňová vratka v případě nároku na slevu bude vyplacena v řádném termínu, jako všem ostatním poplatníkům.
Dodatečné daňové přiznání se podává po uplynutí lhůty a také se vyplatí
Šance napravit chybu nebo zapomnětlivost v daňovém přiznání je zde i pro ty, kteří si chybný postup uvědomí až po uplynutí řádné lhůty pro přiznání k dani. Pro uvedené případy je zde možnost podání dodatečného daňového přiznání, které opět zcela převezme funkci původního chybného dokumentu. Dodatečné přiznání funguje stejně jako přiznání opravné a lze jeho prostřednictvím uplatnit i nárok na slevy či odpočty. Peníze, na které má poplatník prostřednictvím daného uplatnění nárok, se mu vrátí nejpozději do dvou měsíců od podání dodatečného přiznání.
Pokud je podáváno opravné či dodatečné daňové přiznání je důležité k danému dokumentu vždy znovu přiložit veškerou potřebnou dokumentaci jako k přiznání původnímu.
Zapomenutá sleva se může vrátit i v případě ročního zúčtování u zaměstnavatele
Na zapomnětlivost nemusí nutně doplatit ani poplatníci, kteří nepodávají přiznání, protože o roční zúčtování k dani žádají zaměstnavatele. Lhůta pro roční zúčtování k dani sice vypršela již 15. února 2019, ale o zapomenutou slevu je možné si říci i později. Pokud zaměstnanec své opomenutí oznámí a doloží nárok příslušným dokladem, sleva mu bude vyplacena zpětně. Nárok je možné v daném případě uplatňovat v období do dvou let od konce lhůty pro žádost o zúčtování zdaňovacího období, za které sleva na dani z příjmu náleží.
Podobné články
Nová kampaň ohledně elektronických dálničních známek ukáže jejich výhody i to, kde si dát pozor na chyby
Papírové dálniční známky se s koncem ledna 2021 stanou definitivní minulostí a všichni řidiči, kteří chtějí…
Více informacíDaňové úlevy a pardony vydávané v období pandemie nepromíjí daňové povinnosti za roky předcházející
Finanční správa ČR upozorňuje daňové subjekty, že daňové úlevy a generální pardony udělované v souvislosti…
Více informacíPřiznáním k dani z nemovitostí i k dani silniční byla v roce 2021 mimořádně prodloužena lhůta až na začátek dubna
S přiznáním k dani z nemovitostí a taktéž k dani silniční letos poplatník nemusí spěchat tolik jako v jiných…
Více informacíPřiznání k dani z nemovitých věcí za rok 2021 vyřiďte letos telefonicky a elektronicky a na úřad kvůli epidemiologické situaci nechoďte
Epidemiologická situace ohledně nemoci Covid-19 je v posledních dnech nejzávažnější od začátku šíření epidemie,…
Více informací