Daň z nemovitých věcí nebo její část se musí i v roce 2022 zaplatit do konce května
Měsíc květen je nadohled a s ním i povinnost platby daně z nemovitých věcí, která se týká všech vlastníků nemovitostí. Daň či alespoň její polovina musí být i v roce 2022 uhrazena do 31. května. Poplatníkům, kteří úhradu řeší složenkou, již Finanční správa ČR začala tyto složenky rozesílat, ale samozřejmě lze daň uhradit i jiným způsobem.

Složenky k zaplacení daně z nemovitostí by měly být ve schránkách do 25. května 2022 a alespoň část úhrady je třeba vyřešit do konce května
Daň z nemovitostí se platí každoročně a týká se všech, kdo vlastní dům, byt, garáž nebo třeba nějaký pozemek. Pokud má poplatník více nemovitostí, musí samozřejmě daň uhradit ze všech těchto nemovitostí. Pokud se nemovitosti nachází v rámci stejného kraje, je povinnost platby shrnuta poplatníkovi do jedné celkové částky. Pokud jsou nemovitosti poplatníka v různých krajích, musí být daň uhrazena vždy příslušnému úřadu, v jehož působnosti se nemovitost nachází.
Úhrada nebo alespoň její část, pokud je částka k platbě vysoká musí být splněna do 31. května a platí to i v roce 2022. Pokud je tedy částka k platbě 5000 Kč nebo menší musí být uhrazena celá najednou právě do 31 května 2022. Pokud je částka k platbě vyšší než 5000 Kč má poplatník možnost uhradit platbu ve dvou splátkách. První splátka musí odejít vždy v uvedené květnové lhůtě, tedy do konce května a druhou splátku je třeba zaplatit následně do konce listopadu téhož roku.
Složenky k zaplacení uvedené daně přijdou poplatníkům do schránek automaticky, pokud si nepožádali o placení uvedené daně přes SIPO, nepožádali o zasílání informací k platbě e-mailem a nemají zřízenu datovou schránku. Pokud tedy poplatník žádný z uvedených způsobů zvolen nemá, obdrží příslušnou složenku do 25. května 2022. Složenka nebude zasílána poplatníkům, kterým částka k platbě této daně činí 30 Kč a méně.
Zaplatit je samozřejmě možné vždy převodem, i když složenka přijde
Daň z nemovitosti je však možné zaplatit i pohodlněji bezhotovostně převodem z účtu poplatníka na účet finančního úřadu.
K bezhotovostnímu převodu je nejlépe použít internetové bankovnictví, kam se uvedou údaje obsažené na zaslané složence nebo zaslané datovou schránkou či e-mailem a věc je vyřešena. Důležité je při bezhotovostním placení správně uvést variabilní a konstantní symbol.
Variabilní symbol v případě fyzické osoby je rodné číslo poplatníka. V případě právnické osoby se jako variabilní symbol použije IČO.
Konstantní symbol je pro bezhotovostní platbu převodem z účtu 1148. Při platbě běžnou poštovní poukázkou a ne zaslanou daňovou složenkou je konstantní symbol 1149. A pro platbu zaslanou složenkou je konstantní symbol 0001.
Jak je z uvedených řádků patrné zaplatit uvedenou daň je možné i běžnou poštovní poukázkou z pošty. A platit se dá i přes výše zmíněné SIPO. O platbu přes SIPO je nutné žádat předem na finančním úřadě a požádáno musí být do konce ledna roku, za nějž se platí. Takže pokud si poplatník již v lednu o danou možnost nepožádal, musí zvolit jiný způsob placení.
Podobné články
Vlastníci, kteří se dodatečně přihlásí k nemovitosti, musí zaplatit daň i podat přiznání k dani z nemovitostí
Vlastníci nedostatečně identifikovaní v katastru nemovitostí i vlastníci neidentifikovaní čili neznámí mají…
Více informacíDlouhodobé neplacení zdravotního pojištění může znamenat konec podnikání
Neplacení zdravotního pojištění neznamená pro podnikatele jen problém s dluhy či exekucemi. Uvedená záležitost…
Více informacíPromlčecí dobu splatnosti faktur si vždy musí hlídat sám věřitel
Dobu splatnosti faktur si musí pečlivě hlídat nejen strana, která má povinnost platby čili dlužník, ale také…
Více informacíPřeplatek na zdravotním pojištění vzniká jen u OSVČ a jen zřídka
Přeplatek je vždy velmi příjemnou záležitostí, ale na zdravotním pojištění vzniká jen velmi zřídka a většinou…
Více informací