Daň z neočekávaných zisků bude 60 procent přirážka na nadměrný zisk
Vláda ČR a Ministerstvo financí již nějakou dobu hovoří o zavedení mimořádné daně na nadměrné zisky největších firem v oblasti energetiky, petrochemického průmyslu či bankovnictví, kterým současná krize ekonomiky naopak přináší mimořádné zisky neplynoucí z výdělečného úsilí daných firem. Aktuálně tedy ministerstvo Financí předložilo návrh zákona, který nastaví této mimořádně přechodné dani pravidla.

Daň z neočekávaných nadměrných zisků bude zavedena pro největší firemní giganty na 3 roky jako nadstandardní přirážka ke standardně hrazené dani z příjmů
Daň z neočekávaných mimořádných zisků pro největší firmy v energetice, bankovnictví a petrochemii bude zavedena proto, aby pomáhala státu vyrovnat se se současnou ekonomickou krizí vzešlou z dopadů energetické krize, války na Ukrajině a dalších nepříznivých okolností, kterých se na naši zemi sneslo v posledních měsících a týdnech hned několik. Peníze, které dočasné zavedení této mimořádné daně přinese, půjdou do státního rozpočtu a odtud by měli jít jako podpora domácnostem, menším podnikům a všude tam, kde je v současnosti akutní potřeba pomoci se zvládáním vysokých cen energií i další zátěží plynoucí právě z ekonomické krize.
Jak tedy bude tato dočasná mimořádná daň ze zákona fungovat? Jak je řečeno, půjde o daň dočasnou zavedenou na přechodné období 3 let, na roky 2023 až 2025. Povinnost odvodu této daně má začít fungovat se začátkem roku 2023 a bude se vztahovat skutečně je na největší firmy ve vybraných odvětvích, která prokazatelně vykazují nadměrně vysoké zisky plynoucí ze situace a nikoli jen z vlastního přičinění. Jak je zmíněno výše půjde o společnosti z oblastí výroby a obchodu s energiemi, firmy petrolejářské a těžící fosilní paliva a největší bankovní giganty. Daň se bude odvádět jako 60 procentní přirážka k běžné standardně hrazené 19 procentní dani z příjmů.
Tato přirážka se firmám bude počítat skutečně jen z dosažených nadměrných zisků. Vypočítávat se bude z porovnání aktuálního základu daně s aritmetickým průměrem základů daně ze čtyř předcházejících zdaňovacích období čili s lety 2018 až 2021. Bude zde nastaveno i toleranční pásmo 20 procent, které má kompenzovat meziroční výchylky zisků.
První zálohy na tuto mimořádnou daň musí dotčené firmy odvést již v roce 2023 a daň bude odvádět i několik největších bank s čistým úrokovým příjmem nad 6 miliard za předchozí rok
Jak tedy prozrazují řádky výše zálohy na uvedenou daň z nadlimitních zisků, budou muset firmy, kterých se povinnost bude týkat odvést již v roce 2023, a budou je odvádět spolu se zálohami na standardní 19 procentní daň z příjmu právnických osob.
Povinnosti odvodu této daně z nadlimitních příjmů se nevyhnou ani největší banky v ČR s čistým úrokovým příjmem vyšším než 6 miliard za předchozí rok. Bankám se uvedený odvod daně nezamlouvá a snažili se přesvědčit Ministerstvo financí, že nadlimitní příjmy nemají, ale neuspěly.
Podle vyjádření ministerstva financí vykazuje tuzemský bankovní sektor nadlimitní zisky nejen při porovnávání předcházejících období, ale i v mezinárodním porovnávání ziskovosti. K uvedeným ziskům jim dopomáhá opakovaně navyšovaná sazba centrální banky, která jim výhodně úročí peníze uložené u ČNB. Záležitost tedy jednoznačně vzniká vlivem situace nikoli vlastním přičiněním bank, a toto výhodné úročení už se příliš nepromítá do bankovních produktů pro klienty. Proto je zde odvod daně z nadlimitních zisků podle ministerstva správný. Ještě jednou připomínáme, že uvedená daň se i v bankovním sektoru bude vztahovat jen na ty největší firmy, malých a středních podniků se uvedená daň týkat nebude a jejich daňové zatížení se podle ministerstva nezvýší. Uvedené znamená, že ani střední a menší bankovní společnosti se nemusí popisované nové daňové povinnosti obávat.
Podobné články
Třinácté platy a odměny se budou ve firmách rozdávat i v roce 2023
Jak se blíží konec roku, je zvykem, že společnosti obdarovávají své zaměstnance. Mezi nejoblíbenější formy odměn…
Více informacíDvojitá povinnost platby zdravotního pojištění při práci ve třetích zemích
Každý občan České republiky by měl pečlivě sledovat své závazky v oblasti zdravotního pojištění, obzvláště…
Více informacíSměrnice NIS2 ukládá firmám i úřadům ostřeji střežit kyberbezpečnost již v roce 2024
Manažery větších firem s počtem zaměstnanců přesahujícím padesátku a ročním obratem v přepočtu kolem 10…
Více informacíVlastníci, kteří se dodatečně přihlásí k nemovitosti, musí zaplatit daň i podat přiznání k dani z nemovitostí
Vlastníci nedostatečně identifikovaní v katastru nemovitostí i vlastníci neidentifikovaní čili neznámí mají…
Více informací