Daň z příjmů vypočtenou v roce 2022 v přiznání je třeba opět doplatit co nejdříve
Poplatník, který má povinnost podat přiznání k dani z příjmů, má samozřejmě také povinnost daň, která mu v tomto přiznání vyjde v náležité lhůtě doplatit, aby se nedostal do prodlení, protože jinak musí vždy zaplatit sankci čili peníze navíc na úrocích z prodlení. Jenže do kdy vlastně musí v roce být v roce 2022 správně zaplaceno, když lhůt pro podání přiznání je hned několik?

I v roce 2022 platí, že daň vypočtenou v přiznání je třeba doplatit buď v okamžiku podání, nebo nejpozději do posledního dne lhůty pro daný způsob přiznání
U daňových povinností všeobecně platí, že musí být plněny v zákonem stanovených lhůtách, protože pokud tomu tak není, hrozí většinou vždy peněžní sankce za pozdní plnění. Jak prozrazuje úvod článku přiznání i plateb daně z příjmů jak v případě fyzických, tak i právnických osob se samozřejmě lhůty i případné sankce za jejich nedodržení týkají také i v roce 2022.
Platí tedy, že všechny osoby, které mají ze zákona o dani z příjmů povinnost podat přiznání k této dani za rok 2021, musí toto podání učinit v roce 2022 v zákonem stanovené lhůtě a současně s tím mají také povinnost daň v uvedeném přiznání vypočtenou bez zbytečného odkladu zaplatit příslušnému finančnímu úřadu.
Obecně ze zákona platí, že daň z příjmu musí být vždy zaplacena nejpozději v poslední den lhůty pro podání přiznání. Jak je však také zmíněno výše lhůt pro uvedené přiznání je i v roce 2022 hned několik a lhůta pro platbu se váže vždy k té lhůtě, kterou poplatník k přiznání využívá.
Základní lhůta pro podání daňového přiznání k dani z příjmů za zdaňovací období roku 2021 končí 1. 4. 2022. To znamená, že na stejný den končí daným poplatníkům i lhůta pro zaplacení daně. Uvedená lhůta je jediná možná pro poplatníky, kteří se rozhodli i v roce 2022 podat přiznání v papírové verzi. Později se v papírové podobě přiznání v roce 2022 podat nedá, ať už je bude poplatník podávat sám nebo mu pomůže daňový poradce. Poplatníci, kteří podávali papírové přiznání, musí mít již povinnost podání i platby splněnu. Obojí vypršelo 1. dubna 2022. Od 2. dubna je pro uvedenou skupinu po splatnosti a od čtvrtého dne po termínu splatnosti začne nabíhat úrok z prodlení. Vždy je totiž dáno opozdilcům pár dnů konkrétně tři navíc, aby mohli povinnost splnit bez sankce ještě po termínu.
Poplatníci, kteří se rozhodli podat v roce 2022 přiznání k dani z příjmů samostatně tedy bez pomoci poradce a v elektronické formě mohou v roce 2022 využít prodlouženou lhůtu pro přiznání a tedy i pro platbu daně a na splnění obou povinností mají čas až do 2. května 2022. Tedy druhý květen je posledním dnem lhůty a posledním dnem, kdy může být plněno v termínu. Od následujícího dne je již po termínu, ale penále začne nabíhat až o 3 dny později, tedy od 6. května.
Nejdelší lhůtu pro splnění podání přiznání i pro platbu daně mají i v roce 2022 poplatníci, kteří budou uvedené povinnosti plnit prostřednictvím daňového poradce. Nejpozději může uvedená skupina splnit dané povinnosti 1. července 2022.
Jak je to s úrokem z prodlení při pozdní platbě daně v roce 2022
Pokud tedy není daň uhrazena včas, hrozí podle daňového řádu úrok z prodlení. Prodlením se nezaplacená částka daně zvyšuje ve dnech nezaplacení o daný úrok. Výše úroků z prodlení odvíjí od aktuální roční výše repo sazby stanovené ČNB pro první den kalendářního pololetí, v němž k prodlení došlo zvýšené vždy o 8 procentních bodů. V současnosti jde o 12,50 procent ročně.
Jak je zde však řečeno, platí zde určitá ochranná lhůta pro opozdilce, která znamená, že v prvních třech dnech po dni splatnosti se ještě netrestá úrokem z prodlení. Pokud se tedy opozdilec i v roce 2022 rozpomene na svoji povinnost a v uvedených třech dnech po splatnosti daň zaplatí, úrok z prodlení mu naskakovat nezačne. Rozhodující v dané chvíli je, kdy je zaplacená daň připsána na účet finančního úřadu, protože až právě od okamžiku připsání na účet je považována za skutečně zaplacenou, a tedy povinnost je opravdu splněna.
I v roce 2022 platí ještě jedno pravidlo, které může poplatníka od hrozby úroku z prodlení osvobodit. Platí totiž, že pokud daný úrok za jedno zdaňovací období tedy jeden kalendářní rok u jednoho druhu daně a jednoho správce daně nepřesáhne 1000 Kč, nepředepíše se a nevzniká tedy povinnost jej uhradit.
Podobné články
Dvojitá povinnost platby zdravotního pojištění při práci ve třetích zemích
Každý občan České republiky by měl pečlivě sledovat své závazky v oblasti zdravotního pojištění, obzvláště…
Více informacíOptimalizaci daně z příjmů v podnikání je nejlépe vyřešit do konce roku 2023
Podnikatelé, kteří usilují o efektivní snížení své daňové povinnosti z příjmů pro rok 2023, mají nyní…
Více informacíDlouhodobé neplacení zdravotního pojištění může znamenat konec podnikání
Neplacení zdravotního pojištění neznamená pro podnikatele jen problém s dluhy či exekucemi. Uvedená záležitost…
Více informacíPromlčecí dobu splatnosti faktur si vždy musí hlídat sám věřitel
Dobu splatnosti faktur si musí pečlivě hlídat nejen strana, která má povinnost platby čili dlužník, ale také…
Více informací