Vedení účetnictví Praha, Brno, Bratislava, Wien, Warszawa
Kompletní účetní servis a služby daňového poradce.
Vedení účetnictví, daňové poradenství ,zpracování mezd, roční uzávěrky a další účetní služby.

Daňové přiznání v roce 2016 a nezletilé děti

Období, kdy musíte mít splněnu daňovou povinnost se nezadržitelně blíží. Kdo podává daňové přiznání bez poradce musí mít podáno už 1.dubna 2016. Sedíte nad přiznáním a úpíte, protože vaše soustředění ruší malý potomek? Obrňte se trpělivostí, je to vaše zlatíčko a i v roce 2016 vám ušetří peníze na daních.

Daňové přiznání v roce 2016 a nezletilé deti.jpg
Datum článku: 08. 03. 2016

Kolik si za uplynulý rok můžete na děti z daní odečíst

Výše daňového zvýhodnění se záleží na počtu vyživovaných nezaopatřených dětí do šestadvaceti let žijících ve společné domácnosti s poplatníkem. Na první a jediné dítě si můžete odečíst za celý uplynulý kalendářní rok 13 404 Kč. Na druhé dítě si za stejnou dobu můžete z daně z příjmu odečíst 15 804 Kč. Na třetí a každé další dítě si opět za stejné období můžete v daňovém přiznání odečíst 17 004 Kč. Třeba rodina se třemi dětmi si může z daní odečíst 46 212 Kč.

Nejen zvýhodnění ale třeba i daňový bonus

Mít děti a pracovat není nic jednoduchého, ale kdo to zvládne může mít i další daňovou výhodu, která zatím stále ještě funguje i když se ozývají zprávy o jejím zrušení kvůli zneužívání. Daňový bonus tu stále je a do přiznávaných daní vám může příjemně vstoupit.

Daňový bonus vzniká ve chvíli, kdy výše daňového zvýhodnění na děti přesáhne vypočtenou daň z příjmu fyzických osob. Na dani se pak nezaplatí nic a naopak získáme peníze zpět. K nároku na daňový bonus nám pomůže zdanitelný příjem ve výši šestinásobku minimální mzdy platné k roku za který se přiznání podává.

K nároku na zvýhodnění a možná i bonus jsou podmínky

Jak už, ale ze života víme nic ani zvýhodnění nám nespadne jen tak z nebe. Abychom jej dostali musíme mít nejen děti a zdanitelné příjmy, ale je třeba splnit i další podmínky. Daňové zvýhodnění na dítě může uplatňovat rodič v zaměstnaneckém poměru stejně jako rodič který je OSVČ a neuplatňuje výdaje paušálem. Na jedno a totéž dítě může daňové zvýhodnění požadovat vždy jen jeden z rodičů, případně osob nahrazujících dítěti rodičovskou péči. Zvýhodnění náleží na nezaopatřené vyživované dítě od měsíce jeho narození až do výše uvedených šestadvaceti let, pokud toto dítě nemá vlastní příjem zakládající jeho účast na sociálním pojištění. Odečítat si tedy lze i studenty středních a vysokých škol po dobu jejich řádného studia, které je nutno doložit příslušným potvrzením školy. Dokládá se samozřejmě též narození dítěte jeho rodným listem a nutno je doložit i skutečnost, že na konkrétní dítě neuplatňuje zvýhodnění druhý z rodičů, kterému neuplatnění potvrdí zaměstnavatel, nebo tento rodič podává čestné prohlášení.

 

Sdílet článek:
Facebook >Google+ >Twitter

Podobné články

Přiznání po lhůtě je bez sankcí nejpozději do 9 července 2019

Přiznání po lhůtě je bez sankcí nejpozději do 9 července 2019

Datum článku: 02. 07. 2019

Včera skončila prodloužená lhůta k podání přiznání pro poplatníky, kterým přiznání zpracovával poradce, nebo…

Více informací
Daňové zvýhodnění na dítě může uplatnit i studující rodič s přivýdělkem

Daňové zvýhodnění na dítě může uplatnit i studující rodič s přivýdělkem

Datum článku: 25. 06. 2019

Rodičům s malými dětmi se hodí každá ušetřená koruna, zvláště pokud se jedná o rodinu s nevelkými příjmy…

Více informací
Prodloužená lhůta na podání daňového přiznání končí prvního července 2019

Prodloužená lhůta na podání daňového přiznání končí prvního července 2019

Datum článku: 21. 06. 2019

Čas obecně většinou letí jako voda, a když jde o lhůty k povinnostem, řítí se snad ještě rychleji. Momentálně…

Více informací
Účinnost novely zákona 235/ 2004 Sb., o dani z přidané hodnoty pro rok 2019 si žádá změny ohledně daňového přiznání k DPH a kontrolního hlášení

Účinnost novely zákona 235/ 2004 Sb., o dani z přidané hodnoty pro rok 2019 si žádá změny ohledně daňového přiznání k DPH a kontrolního hlášení

Datum článku: 04. 04. 2019

Každá změna a úprava v daňových zákonech si většinou žádá změny i v daňové administrativě a nejinak tomu…

Více informací