Do starobního důchodu už za pár let možná až v 67 letech
Přirozená vývojová nutnost může posouvat i hranice zdánlivě pevně určené a platí to také pro tuzemskou věkovou hranici odchodu do důchodu. Na to, že si nastupující generace budou moci užívat od 65 let zaslouženého důchodového odpočinku, se spoléhat nedá. Vše ukazuje spíše k tomu, že se hranice pro odchod do starobního důchodu bude muset v budoucnu nejméně ještě o dva roky posunout.

Současná ministryně financí považuje posunutí hranice důchodového věku v budoucnu za nevyhnutelné
Mladá generace si většinou důchodovými záležitostmi hlavu příliš nezatěžuje. Pokud by však někdo z mladých chtěl dělat byť jen orientační plány ohledně svého důchodového věku s 65 lety coby neochvějně jistou a nezlomnou hranicí by počítat neměl.
Uvedená hranice platící jako důchodový strop pro nejbližší budoucnost se chvěje v základech a jistá už není ani pro ročníky, které se budou chystat do důchodu kolem roku 2030 natož pro ročníky pozdější. Ministryně financí Schillerová je skálopevně přesvědčena, že změna je v daném ohledu nevyhnutelná a pokud má být zvládnutelné to, co přináší demografický vývoj, je prý třeba důchodovou hranici posunout nejméně o dva roky vzhůru.
Budoucnost s odchodem do důchodu až v 67 letech si však nedovede a nechce představovat Ministerstvo práce a sociálních věcí, které jednoznačně říká, že hlasování o něčem takovém nepodpoří. Odmítavé stanovisko k dané eventualitě zdůrazňují i Piráti a přidává se i ODS. Podle Pirátů je i dnešní čekání na starobní důchod až do aktuální hranice 63 let už pro mnoho těžce pracujících velmi dlouhé a měla by zde naopak existovat odměna pro ty, kdož se rozhodnou pracovat i po dosažení řádného důchodového věku.
Podobné články
Vyšší průměrná mzda s konsolidačním balíčkem v roce 2024 uvalí na více příjmů daň 23 procent
Většině ekonomicky činných osob je již jasné, že v roce 2024 budou nuceni, z důvodů vyšší průměrné mzdy…
Více informacíDoručování písemností bude snazší pro zaměstnavatele a rizikovější pro zaměstnance
Novelizovaný zákoník práce začne být, kromě ustanovení o dovolené u dohod účinný již od 1. října 2023.…
Více informacíPro podání dodatečného přiznání na nižší daň bude nově delší lhůta
Lhůty pro splnění daňových povinností nebývají nikdy přehnaně dlouhé a s včasným plněním daných…
Více informacíZaměstnancům na dohody půjde nově srážet z náhrad i záloh odměny, pokud částky nenáleží
Nadcházející novela zákoníku práce přinese mimo jiné i změny ohledně srážek z výdělku pracovníků…
Více informací