Elektronická evidence tržeb bude od ledna 2023 zrušena
Povinnost elektronické evidence tržeb bude od 1. 1. 2023 pro všechny podnikatele zrušena. Včera uvedené zrušení odsouhlasila současná vláda Petra Fialy. Pro podnikatele to znamená administrativní i finanční úlevu.
Podnikatelé již nemusí řešit návrat EET po pandemické pauze, protože uvedená povinnost se od 1. ledna 2023 ruší
Vláda ČR na svém včerejším jednání schválila úplné zrušení elektronické evidence tržeb. Uvedené rozhodnutí nabude účinnosti od 1. 1. 2023.
V současné době je EET dlouhodobě pozastavena kvůli pandemii Covidu-19 a podnikatelé tedy elektronicky evidovat hotovostní tržby nemusí, povinnost se jim měla vrátit právě se začátkem roku 2023, ale nevrátí se.
Všichni, kdo uvedenou povinnost před pandemií měli, nebo pro ně měla teprve začít, si mohou oddechnout a pustit ji z hlavy. Nemusí již akutně řešit problémy s aktualizací elektronických pokladen či náhlých výpadků internetu. Mohou se přestat děsit kontrol a pokut spojených právě s EET. Peníze, které by podnikatelé museli opět do tohoto procesu vložit, mohou investovat jinam a samozřejmě odpadá i starost se související administrativou.
Zrušení EET ušetří peníze podnikatelům i státu a navíc stále ubývá hotovostních tržeb a celý proces proto zvolna přestává mít smysl
Zrušením EET ušetří na nákladech nejen podnikatelé, ale i stát. Ministerstvo financí vyčíslilo, že provozní náklady státu kolem dvou miliard korun, které si zajištění fungování EET vyžadovalo, se ušetří a ušetří se také na platbách úředníkům, kteří fungování daného procesu zajišťovali. Místa uvedených úředníků budou postupně zrušena.
Pandemické pozastavení EET, které již nějakou dobu trvá, se také nijak razantně negativně neprojevilo na výběru daní a vláda se nijak neobává, že by se zrušením EET nastal masivní přechod podnikatelů do takzvané šedé zóny čili, že by podnikatelé přestali masivně přiznávat v hotovosti přijaté tržby a neodváděli za ně daně.
Vláda naopak poukazuje na to, že původní účel EET se postupně změnou situace i zvyklostí lidí sám vytrácí. Statistické i jiné průzkumy totiž jednoznačně ukazují, že hotovostních tržeb ubývalo již před nástupem epidemie, ale během epidemie se uvedený trend ještě výrazněji zrychlil a hotovostně v současnosti platí za zboží přibližně jen asi 20 procent lidí. Není tedy důvod proč existenci EET dále protahovat.
Podobné články
Daň z nemovitosti se ze zahraničí složenkou zaplatit nedá
V letošním roce, stejně jako každý předešlý, nastal čas, kdy Finanční správa České republiky započala…
Více informacíKolik se platí na nemocenské pojištění?
V souvislosti s nemocenským pojištěním, které je nezbytnou součástí sociálního zabezpečení v České republice,…
Více informacíCo znamená nemocenské pojištění?
Nemocenské pojištění představuje základní pilíř sociálního zabezpečení v České republice, který je navržen…
Více informacíDaň z nemovitosti je nejsnazší zaplatit přes QR kód a internetové bankovnictví
Finanční správa České republiky rozesílat dokumenty k platbě daně z nemovitých věcí. Údaje k platbě…
Více informací