Vedení účetnictví Praha, Brno, Bratislava, Wien, Warszawa
Kompletní účetní servis a služby daňového poradce.
Vedení účetnictví, daňové poradenství ,zpracování mezd, roční uzávěrky a další účetní služby.

Elektronická evidence tržeb podle zákona aneb jak obstát se ctí

Povinnost elektronické evidence tržeb už naživo doopravdy a se vším všudy začne už v listopadu 2016 pro všechny podnikatele v gastronomických a hotelových službách a následně se v pravidelných intervalech budou přidávat i podnikatelé další. Nastává tedy čas strategických příprav, aby vše bylo jak zákon žádá, ale bez zbytečné nervozity a výdajů.

Elektronická evidence tržeb podle zákona aneb jak obstát se cti.jpg
Datum článku: 21. 03. 2016

Co k elektronické evidenci tržeb potřebujeme a proč

Jak už víme, elektronická evidence tržeb je zde proto, aby bránila podnikatele, kteří poctivě ze své činnosti odvádějí daně, před těmi, kteří daně neodvádějí a způsobují daňové úniky a podvody.

Podvodnému jednání se dá bránit jen trvalým sledováním toho co se v procesu děje, to znamená sledováním tržby už od počátku jejího uskutečnění. A právě k tomuto je potřeba stálá komunikace podnikatele přijímajícího platby v hotovosti s Finanční správou ČR. V okamžiku uskutečnění transakce se odešle zpráva o tomto kroku na Finanční správu a ta okamžitě přijetí zprávy potvrdí zasláním unikátního kódu podnikateli a tento kód se následně vytiskne na účtence pro zákazníka. Podnikatel splnil co měl a nic nezatajil a má to potvrzeno a stejně tak i zákazník má potvrzení, že platí podnikateli, který se chová v souladu se zákonem a náležitě odvádí státu daně.

Aby uvedený proces mohl proběhnout jak náleží,

potřebuje k tomu podnikatel především

  • připojení k internetu pevné nebo mobilní, obojí je možné a komunikace mezi podnikatelem a Finanční správou může být prováděna pomocí elektronických počítačových pokladen, ale stejně účelu poslouží i tablet nebo chytrý telefon doplněný o tiskárnu pro vytištění účtenek,
  • mít zaregistrováno autentizováno pokladní místo z něhož budou informace o uskutečněných tržbách odcházet a kam se bude do dvou sekund po uskutečnění vracet potvrzení Finanční správy v podobě unikátního fiskálního kódu každé transakce, který se vytiskne na účtence,
  • mít registrován podpisový kód poplatníka v souladu s příslušnou vyhláškou ministerstva financí.

Kde zařídit vše potřebné k EET administrativně?

Nejméně vyřizování zřejmě bude mít podnikatel asi se zřízením internetového připojení, které je v současnosti pro podnikatele i nepodnikatele běžnou záležitostí. A i ten kdo by připojení dosud neměl může mít dnes mobilní i pevné připojení k dispozici během několika hodin.

O malinko více času bude podnikatel potřebovat k vyřízení potřebných administrativních záležitostí, to znamená registrace pokladního místa a získání podpisového kódu podnikatele. Záležitost je nutné řešit podáním žádosti na příslušný finanční úřad. Žádost lze podávat na úřadě osobně nebo tak učinit prostřednictvím datové schránky přes webové stránky správce daně. Žádosti budou po podání uspokojovány v co nejkratším termínu.

Jaké zařízení a za kolik?

Zbývá tedy řešit otázku jakým technickým zařízením celý ten proces rychle, jednoduše a bez zbytečných výdajů a problémů uskutečňovat. Tady bude dobré uvažovat, dle rozsahu podnikatelských aktivit.

Celý proces lze řešit pomocí chytrého telefonu s příslušnou aplikací a tiskárnou. Většina mobilních operátorů již nějakou aplikaci ke zvládání EET nabízí a s dalšími se postupně dále přichází a přicházet bude. Mnohé aplikace jsou dokonce šité na míru určitým provozům, třeba Shopkeeper pro trafikanty. Jiná aplikace se zase zaměří na hoteliéry a jiná pomůže řemeslníkům. Nebo je možné pro větší provoz zvolit specializovaný pokladní systém s PC připojením. Takže jedním zařízením obstaráme celý proces odeslání, přijetí odezvy, vytištění účtenky a to vše rychle několika kliknutími. Jak tedy uvádíme výše vše bude vycházet z individuality podnikatele a odrazí se to i v pořizovacích nákladech.

Někteří podnikatelé při pořizování vyjdou s částkou, která jim bude poskytnuta jako daňová sleva, poskytovaná právě na zajištění se k elektronické evidenci. Tato částka je jednorázová ve výši 5000 Kč na podnikatele, který má ze zákona povinnost evidovat tržby. Jiní možná sáhnou po náročnější variantě a v rámci větší komplexnosti raději nějakou tu tisícovku připlatí. To už bude záležet případ od případu na podnikajících jejich podmínkách a rozhodnutí. 

Sdílet článek:
Facebook >Google+ >Twitter

Podobné články

Daňové úlevy a pardony vydávané v období pandemie nepromíjí daňové povinnosti za roky předcházející

Daňové úlevy a pardony vydávané v období pandemie nepromíjí daňové povinnosti za roky předcházející

Datum článku: 19. 01. 2021

Finanční správa ČR upozorňuje daňové subjekty, že daňové úlevy a generální pardony udělované v souvislosti…

Více informací
Stravenkový paušál se zamlouvá zaměstnancům, zaměstnavatelům, restauracím i odborům a otevírá cestu k citelnějšímu zvýhodnění pro nejširší okruh pracujících

Stravenkový paušál se zamlouvá zaměstnancům, zaměstnavatelům, restauracím i odborům a otevírá cestu k citelnějšímu zvýhodnění pro nejširší okruh pracujících

Datum článku: 15. 01. 2021

Stravenkový paušál je jednou z největších novinek roku 2021. Mnoho lidí jej vítá jako skutečně efektivní podporu…

Více informací
Doplatek do minimální mzdy si i v roce 2021 musí u zaměstnanců pohlídat každý zaměstnavatel

Doplatek do minimální mzdy si i v roce 2021 musí u zaměstnanců pohlídat každý zaměstnavatel

Datum článku: 14. 01. 2021

Každý zaměstnanec musí i v roce 2021 dostat za svoji práci alespoň tu nejnižší minimální mzdu, kterou pro daný…

Více informací

Doplatek do minimální mzdy si i v roce 2021 musí u zaměstnanců pohlídat každý zaměstnavatel

Každý zaměstnanec musí i v roce 2021 dostat za svoji práci alespoň tu nejnižší minimální mzdu, kterou pro daný rok stanoví nařízení vlády. Když odměna za práci v kalendářním měsíci nedosáhne výše aktuálně platné minimální mzdy, musí zaměstnavatel poskytnout doplatek do minimální mzdy.

Minimální mzda je v roce 2021 znovu vyšší a tomu je třeba náležitě přizpůsobit vše, co s tímto souvisí včetně doplatku ke mzdě zaměstnanců, kteří na minimální mzdu pro nižší výkonost nedosáhnou

Jak je řečeno v úvodu, minimální mzda je ze zákona nejnižší přípustná výše odměny za zaměstnancovu práci, což znamená, že nižší než tuto mzdu zaměstnanec dostat nesmí, ani v případech, kdy je třeba méně výkonný, ať už z vlastní viny či nezaviněně.

Nařízení vlády č. 487/2020 o minimální mzdě a nejnižších úrovních zaručené mzdy, o vymezení ztíženého pracovního prostředí a o výši příplatku ke mzdě za práci ve ztíženém pracovním prostředí, stanoví, že od 1. 1. 2021 se zvyšuje základní sazba minimální mzdy na 15 200 Kč za měsíc a samozřejmě se zvyšuje i základní sazba minimální mzdy za hodinu na částku 90,50 Kč. Uvedené platí při standardní pracovní době 40 hodin týdně. Do minimální mzdy a nejnižších úrovní zaručené mzdy se započítávají taktéž osobní příplatky, příplatky za specializaci, vedení, zastupování pedagogickou činnost a všechny mimořádné odměny. V podnikatelské sféře se jedná o odměny typu prémie, cílové odměny, fakultativní příplatkové mzdy a mimořádné odměny z rozhodnutí zaměstnavatele. Do výše minimální mzdy ze zákona naopak nezasahují mzda za práci přesčas a příplatky za práci o víkendech, svátcích či příplatky za práci v noci.

Pokud však mzda, plat či odměna z dohody u zaměstnance nedosáhne v kalendářním měsíci ani se započítáním všeho co započteno být má, výše minimální mzdy, pak je zaměstnavatel povinen danému zaměstnanci poskytnout příslušný doplatek do výše minimální mzdy. Doplatek se poskytuje bez ohledu na zaviněnou či nezaviněnou nižší výkonost zaměstnance.

Na dodržování správného odměňování minimální mzdou se často zaměřují kontroly

Na dodržování zákonů v oblasti odměňování zaměstnanců se velmi často soustředí Státní úřad inspekce práce při svých kontrolách, proto je důležité mít i v roce 2021 vše v pořádku a přizpůsobeno aktuální výši minimální mzdy.