Evidence pracovní doby se zřejmě bude muset vést z rozhodnutí Soudního dvora EU důkladněji
Evidence pracovní doby se někde vede velmi precizně a jinde je systém volnější. Různé přístupy k dané problematice se však budou nejspíš muset v rámci EU přísně sjednotit, rozhodl o tom Soudní dvůr EU.

Plány na sjednocení a zpřísnění postupů evidence pracovní doby zřejmě způsobí hluboké vrásky zaměstnavatelům
Ze Soudního dvora EU zaznělo po jeho posledním květnovém zasedání přísné rozhodnutí. Musí se přísně sjednotit a zpřesnit postup evidence pracovní doby zaměstnanců s jednoznačným uvedením začátku a konce pracovní doby, aby se zamezilo nekalým praktikám s neproplácením přesčasů, noční práce a podobně, což se v současnosti v mnoha zemích děje velmi často. Jednotlivé státy EU budou tedy muset své zákony ohledně zaměstnávání změnit tak, aby evidence pracovní doby měla všude stejná a přísně kontrolovaná pravidla s přísnými sankcemi za nedodržování.
Jednotlivé země musí tedy zaměstnavatelům na svém území uložit zavedení přesného a striktně prokazatelného měření a prokázání délky pracovní doby. Uvedené nařízení má zesílit ochranu práv zaměstnanců, aby za všechnu odvedenou práci dostali všechny peníze, které jim právem náleží.
Jenže zavést uvedené nařízení do praxe bude pro zaměstnavatele ve všech zemích velmi složitý a nesnadný úkol. I tuzemští zaměstnavatelé poukazují na to, že takováto věc bude velmi komplikovaná. Přesná evidence pracovní doby v případě práce z domova a flexibilních úvazků nebude nic lehce proveditelného a zaměstnavatelům přinese zřejmě hluboké vrásky, protože onen nelehký úkol bude jen na jejich bedrech. Více zde.
Podobné články
Informace o registraci k DPH v souvislosti se změnami v zákoně o DPH platnými od roku 2021
V zákoně o DPH a daňovém řádu došlo od 1. 1. 2021 opět k novelizaci, čímž se aktualizoval i dokument…
Více informacíStravenkový paušál se zamlouvá zaměstnancům, zaměstnavatelům, restauracím i odborům a otevírá cestu k citelnějšímu zvýhodnění pro nejširší okruh pracujících
Stravenkový paušál je jednou z největších novinek roku 2021. Mnoho lidí jej vítá jako skutečně efektivní podporu…
Více informacíDoplatek do minimální mzdy si i v roce 2021 musí u zaměstnanců pohlídat každý zaměstnavatel
Každý zaměstnanec musí i v roce 2021 dostat za svoji práci alespoň tu nejnižší minimální mzdu, kterou pro daný…
Více informacíDoplatek do minimální mzdy si i v roce 2021 musí u zaměstnanců pohlídat každý zaměstnavatel
Každý zaměstnanec musí i v roce 2021 dostat za svoji práci alespoň tu nejnižší minimální mzdu, kterou pro daný rok stanoví nařízení vlády. Když odměna za práci v kalendářním měsíci nedosáhne výše aktuálně platné minimální mzdy, musí zaměstnavatel poskytnout doplatek do minimální mzdy.
Minimální mzda je v roce 2021 znovu vyšší a tomu je třeba náležitě přizpůsobit vše, co s tímto souvisí včetně doplatku ke mzdě zaměstnanců, kteří na minimální mzdu pro nižší výkonost nedosáhnou
Jak je řečeno v úvodu, minimální mzda je ze zákona nejnižší přípustná výše odměny za zaměstnancovu práci, což znamená, že nižší než tuto mzdu zaměstnanec dostat nesmí, ani v případech, kdy je třeba méně výkonný, ať už z vlastní viny či nezaviněně.
Nařízení vlády č. 487/2020 o minimální mzdě a nejnižších úrovních zaručené mzdy, o vymezení ztíženého pracovního prostředí a o výši příplatku ke mzdě za práci ve ztíženém pracovním prostředí, stanoví, že od 1. 1. 2021 se zvyšuje základní sazba minimální mzdy na 15 200 Kč za měsíc a samozřejmě se zvyšuje i základní sazba minimální mzdy za hodinu na částku 90,50 Kč. Uvedené platí při standardní pracovní době 40 hodin týdně. Do minimální mzdy a nejnižších úrovní zaručené mzdy se započítávají taktéž osobní příplatky, příplatky za specializaci, vedení, zastupování pedagogickou činnost a všechny mimořádné odměny. V podnikatelské sféře se jedná o odměny typu prémie, cílové odměny, fakultativní příplatkové mzdy a mimořádné odměny z rozhodnutí zaměstnavatele. Do výše minimální mzdy ze zákona naopak nezasahují mzda za práci přesčas a příplatky za práci o víkendech, svátcích či příplatky za práci v noci.
Pokud však mzda, plat či odměna z dohody u zaměstnance nedosáhne v kalendářním měsíci ani se započítáním všeho co započteno být má, výše minimální mzdy, pak je zaměstnavatel povinen danému zaměstnanci poskytnout příslušný doplatek do výše minimální mzdy. Doplatek se poskytuje bez ohledu na zaviněnou či nezaviněnou nižší výkonost zaměstnance.
Na dodržování správného odměňování minimální mzdou se často zaměřují kontroly
Na dodržování zákonů v oblasti odměňování zaměstnanců se velmi často soustředí Státní úřad inspekce práce při svých kontrolách, proto je důležité mít i v roce 2021 vše v pořádku a přizpůsobeno aktuální výši minimální mzdy.