Exekuce a insolvence mají při Koronaviru mírnější pravidla a mnoha dlužníkům by mělo zůstat víc peněz
Jak již bylo na těchto stránkách řečeno v posledních dnech mnohokrát Koronavirus a jeho působení zvláště nouzový stav mění nejedno pravidlo či zákon. Změny, i když mnohdy samozřejmě dočasné přichází i pro osoby, které se potýkají s exekucí či insolvencí. Mírnější pravidla jsou zde pro nepodnikatele i podnikatele.

U probíhajících exekucí se dočasně zastaví dražby ohledně bydlení a dlužníkům by mělo zůstat víc peněz
Koronavirová krize dopadá na lidi v dluzích ještě větší tíhou než na ostatní. Možnost opatřovat si příjem a splácet dluhy je mnohem komplikovanější než kdy dříve, proto poslanci již minulý týden schválili opatření, která by měla udělat situaci mnoha dlužníků alespoň zvládnutelnější, a zůstalo jim více peněz na základní běžný život.
U exekucí, které již probíhají, se do konce června 2020 nesmí provádět dražby nemovitostí sloužících k bydlení a nesmí se zabavovat věci. Pokutování za pozdní splácení jsou do konce června také zmírněny. Dlužníkům, kteří se nově dostanou do exekučních potíží, musí být nově ponechán až čtyřnásobek životního minima, což je až 15 440 Kč. Nově dlužníkům v exekuci zůstane také daňový bonus na dítě, který dosud může exekuce spolknout.
Osobní bankroty zahájené do loňského května soud nebude rušit v případě, když se dlužník prokazatelně kvůli Koronaviru dostal do problémů s příjmy a nedodržuje nastavený splátkový kalendář. Dlužníci, kteří se i v současné těžké situaci snaží splácet, se mohou rychleji zbavit starých dluhů. Při změně výše splátek u starých oddlužení nebude nutné splatit věřitelům 50 procent dluhu, za současné, krize od dluhů může pomoci splacení i menší částky než je 30 procent dluhu.
Oddlužení by v krizi mělo být snazší i pro podnikatele
Do obrovských problémů se kvůli současné krizi dostávají zejména podnikatelé a řešit při tom ještě problém s dluhy je nezvládnutelné. Proto se i podnikatelům má v současnosti zjednodušit cesta k dosažení oddlužení. Soud bude nově moci povolit podnikateli oddlužení i přes nesouhlas věřitelů. Podnikatelé si také budou moci odložit až do konce roku 2020 povinnost podat na sebe insolvenční návrh a dostanou tím více času, aby si mohli problémy řešit a snažit se pokračovat v podnikání.
Na straně druhé ani v krizi nelze promíjet vše a vždy bude záležet na příčině dluhových problémů
Je nepochybné, že krizová situace znesnadňuje řešení problémů s dluhy a ve většině případů je ještě zvětšuje. Na straně druhé, ale také platí, že není exekuce jako exekuce a vždy záleží na individualitě a příčině problému zvláště při promíjení sankcí.
Mírnější pravidla se nebudou vztahovat na exekuce na výživné a náhrad újmy způsobené například ublížením na zdraví. Nezastaví se strhávání dlužených peněz z účtů dlužníka, i když samozřejmě, jak je uvedeno výše, životní minimum musí alespoň na základní životní prostředky dlužníkovi nadále zůstat. Nebude se také odpouštět DPH u plateb exekutorů a insolvenčních správců. Sazba zůstane stejná jako dosud, což znamená 21 procent. Více zde.
Podobné články
Pracovnělékařské prohlídky se od roku 2023 rozhodně plošně nezrušily
Od 1. 1. 2023 se změnila vyhláška ohledně pracovnělékařských prohlídek v zaměstnání. Změnily se především…
Více informacíNovela ohledně práce na home office a dohody bude s kompromisy, ale povinnosti přidá stejně
Rozsáhlá a velmi obávaná novela zákoníku práce, která má přinést změny pravidel do dohod o provedení práce,…
Více informacíZa zdravotnické záchranáře a hasiče je třeba od roku 2023 odvádět vyšší pojistné na sociální pojištění
Zaměstnavatelé, kteří zaměstnávají zdravotnické záchranáře nebo členy jednotky hasičského záchranného sboru…
Více informacíPředem dohodnuté přerušení pracovní cesty musí mít jednoznačná pravidla
Potřeba přerušení pracovní cesty z důvodů na straně zaměstnance je samozřejmě záležitost, která může být jak…
Více informací