Finanční správa ČR znovu už od následujícího týdne otevře i svá pracoviště fungující v režimu 2 plus 2
Nouzový stav skončil a Finanční správa ČR tak opět otevře svá pracoviště i v menších městech s takzvaným režimem fungování dva plus dva, která byla v nouzovém stavu většinou uzavřena. Pracoviště se otevřou již od pondělí 19. dubna 2021.

Již od 19. dubna začnou opět dvakrát týdně fungovat i finanční úřady v menších městech a klasické podání přiznání se tak také urychlí
Přes všechny zmatky a křeče kolem rozvolňování protiepidemických opatření se snad alespoň situace na finančních úřadech už brzy vrátí k normálnímu fungování. Již od následujícího pondělí 19. dubna se mají veřejnosti znovu otevřít pracoviště finančních úřadů v menších městech, která fungovala v takzvaném optimalizovaném režimu, což znamenalo dva dny v týdnu se dvěma pracovníky, ale během nouzového stavu zůstávaly tyto pobočky uzavřeny.
Od výše uvedeného data se tedy dané pobočky opět otevřou a znovu budou dva dny v týdnu, každé pondělí a středu od 8.00 do 17.00 hodin sloužit veřejnosti. Na běžných pracovištích finančních úřadů budou podatelny fungovat pro veřejnost již všechny dny v týdnu v hodinách na, které je veřejnost zvyklá. V pondělí a ve středu od 8.00 až do 17.00 hodin. V úterý a ve čtvrtek od 8.00 do 15.30 hodin. V pátek budou podatelny otevřeny od 8.00 do 14.00 hodin. Daňová pokladna bude otevřena vždy jedna v kraji každé pondělí a středu os 8.00 do 15.30 hodin. Službě občanům by se na daných pracovištích měl opět věnovat větší počet úředníků současně, protože s koncem nouzového stavu skončilo i rozdělení úředníků do skupin, které se vzájemně nesetkávaly, aby se bránilo šíření nákazy.
Lhůta pro podání přiznání v papírové podobě končí 3. května 2021. Na elektronické přiznání je času více
Občanům, kteří si půjdou v příštích dnech osobně vyřídit na úřad daňové přiznání, by se tedy měla záležitost vyřizovat rychleji a úřad by měl být opět dosažitelnější i pro klasickou komunikaci.
Dá se říci, že návrat k běžným zvyklostem přichází právě včas pro ty, kdo si ani letos netroufnou na podání přiznání elektronicky. Čas na klasické podání přiznání v papírové podobě je navzdory prodloužení lhůty jen do 3. května 2021 a ke stejnému datu je nutné také zaplatit daň.
Poplatníci, kteří se přece jen rozhodnou podat přiznání k dani z příjmů za rok 2020 elektronicky mají prodlouženou lhůtu kvůli koronaviru o měsíc delší do 1. června 2021. A opět je třeba nezapomenout ke stejnému datu zaplatit daň. Podle Finanční správy je nejjednodušší cestou jak splnit podání přiznání, využít online finanční úřad přes portál Moje daně. Ke vstupu na online finanční úřad se používá občanský průkaz s čipem, datová schránka či údaje pro bankovní identitu.
Tam kde bude přiznání a platbu daně vyřizovat daňový poradce je lhůta na splnění až do začátku července.
Z.P.
Podobné články
Nový online kanál pro komunikaci s Finanční správou dostal název MOJE DANĚ a umožňuje elektronická podání daňových přiznání, zasílání upozornění na blížící se termíny a přehledný přístup k informacím o stavu daňových povinností. Tento nový kanál je spojen i s legislativní novelou zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád, konkrétně přepracovanými § 69 až § 69b, které upravují základní povinnosti správce daně ve vztahu k zajištění dálkového přístupu a rozsahu dostupných informací.
Portál MOJE DANĚ s jehož pomocí si vyřídíte daňové povinnosti, odkud budete chtít. Velký důraz klade na bezpečné a moderní přihlášení a umožňuje kontrolovat informace na daňovém účtu, vyřizovat daňové povinnosti nebo sledovat stav podaných žádostí. Jeho služeb využívá již více než půl milionu uživatelů. V letošním roce se chystají další úpravy, které souvisejí se zapracováním legislativních změn, převod dalších EPO formulářů do modernější technologie EPO3 zavedení technologie „Průvodce“ v aktualizovaném formuláři k dani z příjmů právnických osob včetně zvýšení ochrany osobních údajů.
Nový portál lze využívat také tak, jak jsme byli zvyklí, to znamená bez přihlášení vybrat dostupné volby. Elektronická podání pro Finanční správu zahrnující daňová tvrzení a některá další podání, dále Elektronická evidence tržeb, Registr DPH, Vracení DPH v rámci EU a Zvláštní režim jednoho správního místa (MOSS/OSS). Responsivní design umožňující spuštění i na mobilních zařízeních a zajištěnou funkčnost na všech obvyklých platformách a v nejrozšířenějších prohlížečích. Dále jsou vyjmenovány možnosti přihlášení, resp. přístupu do daňové informační schránky a specifikovány osoby, které mají přístup ze zákona anebo na základě uděleného pověření.
Zrušení přístupu do starší verze daňového portálu na adrese: https://adisspr.mfcr.cz je nezbytné pro zvýšení přehlednosti poskytovaných služeb a jejich sjednocení. Uživatelé naleznou všechny jeho funkce v modernizované podobě na portálu MOJE daně na adrese www.mojedane.cz. Cílem tohoto portálu je usnadnit vyřizování daňových povinností a umožnit občanům mít všechny důležité informace na jednom místě. Portál MOJE DANĚ spustila Finanční správa pro zjednodušení, zrychlení a poskytnutí vyššího komfortu elektronické komunikace s Finanční správou. Pro samotné daňové poplatníky tato novela přinesla například prodloužení lhůty pro podání daňového přiznání o jeden měsíc, pokud je toto podáváno elektronicky (viz § 136 odst. 2 písm. a) zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád).
Nulové příjmy z podnikání se musí i v roce 2023 finančnímu úřadu nahlásit
Při podnikání musí podnikatel finančnímu úřadu nahlásit i to, když má v nějakém zdaňovacím období…
Více informacíProdloužení úředních hodin na finančních úřadech v roce 2023
Čas na podání daňového přiznání za rok 2022 v papírové formě se krátí a Finanční správa proto opět…
Více informacíPokud má poplatník více datových schránek je jedno, z které přiznání podá
Někteří daňoví poplatníci, kteří mají více datových schránek a současně od roku 2023 také povinnost podávat…
Více informací