Hospodářská komora ČR bude bojovat za to, aby případné další povinné testování ve firmách bylo starostí zaměstnanců nikoli zaměstnavatelů
Hospodářská komora ČR jako podpůrný orgán zaměstnavatelů a podnikatelů se hodlá za tyto zaměstnavatele a podnikatele postavit i v záležitosti případného dalšího povinného testování na Covid ve firmách. Podle komory nastal čas, aby povinnost otestovat se měl zaměstnanec nikoli zaměstnavatel.
Odpovědnost za svoji bezinfekčnost má mít podle Hospodářské komory zaměstnanec a stejně tak má být na zaměstnanci i odpovědnost za případné další povinné testování do zaměstnání
Protože počty nově nakažených nemocí Covid-19 opět rostou, vypadá to, že by se mohlo od září znovu vrátit ministerstvem zdravotnictví nařízené povinné testování zaměstnanců pro pobyt v pracovním kolektivu či na pracovišti samotném.
Hospodářská komora ČR však hodlá bojovat za to, aby toto testování už nebylo starostí zaměstnavatelů, jak tomu bylo při předchozím firemním testování, ale aby to nyní byla starost zaměstnanců. Situace by měla být obdobná, jako když se nyní zaměstnanci vrátí ze zahraniční dovolené či služební cesty a musí se po návratu do práce prokázat negativním PCR testem. To znamená, zaměstnanec si musí sám ohlídat, aby test měl, případně si jej i uhradit, pokud již vyčerpal v daném měsíci limit zatím ještě hrazených testů.
Podnikatelé a zaměstnavatelé v dané souvislosti také již dále nechtějí být odpovědní za to, když zaměstnanec odmítne povinný test podstoupit. Hospodářská komora spolu s podnikateli fandí co největší proočkovanosti a podpoří tedy i větší tlak vlády na očkování obyvatel. Hlavně pro menší podniky znamená testování vždy značné výdaje, které jsou pro firmy někdy až zdrcující zátěží. Uvedená zátěž se dá, podle HK právě do značné míry odstranit právě tím, že budou mít zaměstnanci svoji bezinfekčnost na svých bedrech.
Podobné články
Mzdu musí mít ve stanoveném termínu zaměstnanec k dispozici
Blíží se doba čerpání dovolených, a nemusí být vždy snadné nahradit ani pracovníky vyřizující mzdové…
Více informacíNáhrady za poškození zdraví při práci se od června 2023 zvýší, ale méně než obvykle
Většina důchodců již ví, že se jim, od 1. června 2023 zvýší v rámci mimořádné valorizace důchody a že to…
Více informacíOchranné pracovní prostředky zaměstnanců znamenají pro zaměstnavatele řadu povinností
Každý zaměstnavatel má ze zákona povinnost zajistit zaměstnancům bezpečnost a ochranu zdraví při práci. Z uvedené…
Více informacíProlnutí tuzemských a zahraničních cestovních náhrad
Cestovní náhrady náleží zaměstnanci za plnění úkolů pro zaměstnavatele na pracovní cestě. Pokud zaměstnanec…
Více informací