Hromadné čerpání dovolené může být nařízeno jen z provozních důvodů a vždy v souladu se zákoníkem práce
Hromadné čerpání dovolené není ani dnes zvláště v případě větších podniků zase až tak ojedinělou záležitostí. Pokud však zaměstnavatelé k takovému kroku přistupují, musí pečlivě dbát na to, aby postup ve všech ohledech splňoval pravidla stanovená zákoníkem práce.

Na hromadné čerpání dovolené zákon nahlíží jako na výjimečný postup, který je třeba nechat schválit odbory i radou zaměstnanců
Jak je podotknuto hned v úvodu, hromadná dovolená zdaleka není jen nostalgickou vzpomínkou na dobu minulou, ale je to reálný jev, který se nejednou odehrává i v současnosti.
Vždy je však třeba si uvědomit a zvláště z pozice zaměstnavatele, že nejde o běžnou záležitost, ale o postup mimořádný, který si vyžaduje zvláštní provozní důvody, které ve firmě nastaly. Nejčastěji takovými důvody bývají technické problémy, odbytové či dodavatelské problémy a podobné situace zásadně ovlivňující přirozený chod firmy.
Zákoník práce k dané záležitosti v § 220 přímo stanoví, že zaměstnavatel může nařídit čerpání hromadné dovolené pouze v případech, kdy je to nezbytné z provozních důvodů a může tak být učiněno pouze po předchozím souhlasu odborové organizace a rady zaměstnanců. Další zákonem stanovenou podmínkou k dané situaci je to, že hromadná dovolená může být nařízena pouze na dobu maximálně dvou týdnů. V případě uměleckých souborů může být hromadná dovolená výjimečně nařízena až na čtyři týdny. Jak je vidět nařízení hromadné dovolené musí zaměstnavatel vždy pečlivě zvažovat a mít situaci řádně podloženu dokumentací, aby bylo možno nezbytnost daného jednání prokázat případné kontrole.
Běžným postupem u dovolené zaměstnanců totiž je, že čerpání dovolené stanoví zaměstnavatel podle písemného rozvrhu čerpání dovolené, který je opět odsouhlasen odbory i zaměstnaneckou organizací a musí být respektovány oprávněné zájmy zaměstnance. Uvedené znamená, aby zaměstnanec, který má děti mohl třeba čerpat dovolenou v době probíhajících školních prázdnin a podobně. Tento běžný postup u dovolených je také stanoven zákonem konkrétně § 217 zákoníku práce.
V případech hromadné dovolené, kdy zaměstnanec nemá dovolenou, musí zaměstnavatel opět pečlivě studovat zákon a postupovat dle něho
Pro případy nařízené hromadné dovolené platí, že pokud zaměstnavatel tento způsob dovolené nařídí, zaměstnanci musí dané rozhodnutí respektovat. Pokud se v takové situaci stane, že zaměstnanec či několik zaměstnanců nemohou tomuto nařízení zaměstnavatele vyhovět z důvodů, že jim ze zákona ještě nenáleží tolik dovolené či dokonce nenáleží dovolená žádná, protože ještě nestačili splnit podmínky nároku na dovolenou, je na zaměstnavateli, aby situaci vyřešil. Opět je nutné, aby se v daném případě zaměstnavatel soustředil na soulad svého jednání se zákonem. Pokud to situace dovoluje, musí zaměstnavatel zaměstnanci či zaměstnancům, kteří nemají nárok na dovolenou i v době hromadné dovolené přidělovat práci a ustanovení hromadné dovolené na ně nevztahovat. Pokud zaměstnavatel nemůže výše uvedeným způsobem postupovat a nemůže z objektivních důvodů daným zaměstnancům práci přidělovat, bude tento zaměstnanec v době hromadné dovolené od práce také osvobozen a nebude konat práci z důvodů překážek v práci na straně zaměstnavatele. Zaměstnanci, který se v popsané situaci nachází, náleží samozřejmě příslušná náhrada mzdy nebo platu, protože nemůže pracovat právě z důvodu uvedených překážek na straně zaměstnavatele.
Podobné články
S vedlejší pracovní aktivitou zaměstnance to nemusí být snadné
V současné době, kdy ceny úplně všeho stoupají den ode dne vzhůru, není nijak výjimečné, že si mnoho…
Více informacíPříspěvek zaměstnancům na dopravu si zaměstnavatel může uplatnit v daních
Za cesty do a ze zaměstnání utratí nejeden zaměstnanec nemalou položku. I to může být někdy důvod, proč se…
Více informacíNeplatiči výživného, za něž plní povinnost stát nesmí od července k hazardním hrám
Provozovatelé hazardních her si musí od července 2022 opět více hlídat svoji klientelu. Rozroste se totiž počet…
Více informacíOd července 2022 bude možné úřední ověření elektronického podpisu
Digitalizace a elektronizace nejrůznějších i velmi zásadních dokumentů je stále častější, a proto je také…
Více informací