Vedení účetnictví Praha, Brno, Bratislava, Wien, Warszawa
Kompletní účetní servis a služby daňového poradce.
Vedení účetnictví, daňové poradenství ,zpracování mezd, roční uzávěrky a další účetní služby.

Jak vytvořit životopis podle vzoru

Už to bude brzy rok, co život v republice ochromila koronavirová pandemie, která změnila mnohé. Pro některé podnikatele bylo zavření jejich živností likvidační, takže byli nuceni podnikání ukončit a poohlédnout se po nějakém zaměstnání. Nutnou vstupenkou do každého zaměstnání však je životopis. Jak jej správně vytvořit podle vzoru, aby přehledně a stručně vyzdvihl ty nejsilnější pracovní stránky uchazeče.

Jak vytvořit životopis podle vzoru, aneb první krok do 2.jpg
Datum článku: 19. 01. 2021

CV jako první kontakt se zaměstnavatelem

Dobře napsat životopis nemusí být totiž vůbec snadné. Jak by měl takový životopis vlastně správně vypadat? Co vyzdvihnout a co naopak uvést až posléze? Takové otázky většinou napadají všechny tvůrce vlastních životopisů, a zvláště pak pisatele, kteří píší profesní životopis poprvé. Uvědomují si totiž, že curriculum vitae (CV) je svým způsobem jejich vizitkou a také prvním kontaktem s budoucím zaměstnavatelem. A působení daného dokumentu na personalistu, se navíc obvykle odrazí v tom, jestli budou pozváni na osobní pohovor. Je poněkud deprimující, když vám na žádost o zaměstnání přijde odpověď, že firma dala přednost jinému uchazeči.

Základem je strukturovaný životopis

Pracovníci personálních agentur nebo oddělení HR jsou obvykle velmi pracovně vytíženi a nemohou číst celé romány o tom, jaké jsou vaše pracovní a životní zkušenosti. Z tohoto důvodu je vhodné využít vzor životopisu, který bývá k dispozici na internetu, a to zdarma, popřípadě za drobný poplatek. Obvykle bývá vypracován strukturovaně, kdy nahoře jsou podstatné informace dole pak ty méně důležité. Ty se pro lepší přehlednost píší často s odrážkami. Profesionálně napsaný CV má použitý jeden typ písma pro nadpis i podnadpisy a samotný text.

Maximálně by měl váš CV obsáhnout dvě strany A4. Více se psát nedoporučuje, neboť přemíra informací zahlcuje personalisty a mohou se v ní nakonec ztrácet i prvky, které jsou v daném dokumentu zcela zásadní. Důležité je zaměřit se na praxi a profesní dovednosti, které s pozicí, o níž se ucházíte, souvisejí. Pomůže vám to přesvědčit personalisty, že právě vy jste ta pravá osoba pro firmu. Přitom platí, že nejnovější pracovní zkušenosti uvádíte jako první, a pak pokračujete dále do historie. Stejné je to u vzdělání, i zde je nutné začít nejvýše dosaženým.

Jestliže je  podmínkou životopis v cizím jazyce, nejlépe je použít šablonu životopisu Europass, která je standardizovaná a ve 29 evropských jazycích.

Čemu byste se měli v životopise vyhnout

Nejdůležitější věcí je psát pravdu. Pokud byste si cokoli přilepšili, personalista by na to stejně přišel, až by si vás pozval na pohovor. Určitě nechcete být chyceni na hruškách a zažívat pak trapné chvíle, až by si vás vyzkoušel třeba z angličtiny, když umíte sotva pozdravit. Pokud po vás budou chtít přiložit fotografii, tak momentka z dovolené na pláži u moře určitě vhodná nebude. Nejste-li dobří v gramatice, dejte životopis přečíst někomu, kdo je schopen odhalit případné chyby. Životopis s hrubkami vypadá velmi neprofesionálně, a na první pohled odradí.

Nevhodné je také použít jiný formát než obvyklý A4, kreativní nemusíte být ani při výběru písma. Klidně zůstaňte u tradičních Times New Roman nebo Arial, která jsou běžná.

Nevíte-li si rady, na internetu najdete často již předvyplněné vzory, z nichž si můžete vzít příklad.

Zdroj obrázku: Shuterstock.com

Sdílet článek:
Facebook >Google+ >Twitter

Podobné články

Mzdu musí mít ve stanoveném termínu zaměstnanec k dispozici

Mzdu musí mít ve stanoveném termínu zaměstnanec k dispozici

Datum článku: 01. 06. 2023

Blíží se doba čerpání dovolených, a nemusí být vždy snadné nahradit ani pracovníky vyřizující mzdové…

Více informací
Náhrady za poškození zdraví při práci se od června 2023 zvýší, ale méně než obvykle

Náhrady za poškození zdraví při práci se od června 2023 zvýší, ale méně než obvykle

Datum článku: 31. 05. 2023

Většina důchodců již ví, že se jim, od 1. června 2023 zvýší v rámci mimořádné valorizace důchody a že to…

Více informací
Ochranné pracovní prostředky zaměstnanců znamenají pro zaměstnavatele řadu povinností

Ochranné pracovní prostředky zaměstnanců znamenají pro zaměstnavatele řadu povinností

Datum článku: 26. 05. 2023

Každý zaměstnavatel má ze zákona povinnost zajistit zaměstnancům bezpečnost a ochranu zdraví při práci. Z uvedené…

Více informací
Prolnutí tuzemských a zahraničních cestovních náhrad

Prolnutí tuzemských a zahraničních cestovních náhrad

Datum článku: 25. 05. 2023

Cestovní náhrady náleží zaměstnanci za plnění úkolů pro zaměstnavatele na pracovní cestě. Pokud zaměstnanec…

Více informací