Vedení účetnictví Praha, Brno, Bratislava, Wien, Warszawa
Kompletní účetní servis a služby daňového poradce.
Vedení účetnictví, daňové poradenství ,zpracování mezd, roční uzávěrky a další účetní služby.

Jednorázový pětitisícový příspěvek na dítě a daně

Jednorázový pětitisícový příspěvek na dítě už se vyplácí rodinám s dětmi do 18 let jako pomoc se zvládáním nákladů v současné těžké ekonomické situaci. Co, ale tento příspěvek znamená pro rodiny z hlediska daňových povinností? Je třeba danou částku či částky pokud náleží na více dětí někde daňově zohlednit?

Jednorázový pětitisícový příspěvek na dítě  2.jpg
Datum článku: 05. 09. 2022

Jednorázový příspěvek na dítě poskytuje stát dítěti a tak rodičům do daňových povinností nevstupuje

Jak je řečeno výše k poskytnutí mimořádného pětitisícového příspěvku rodinám s dětmi do 18 let se vláda rozhodla po zvážení dopadů současné těžké situace na občany. Rodiny s dítětem či dětmi jsou právě jednou ze skupin, na které současná těžká situace dopadá nejvíce. Vyplácení příspěvku bylo také záměrně situováno do období konce prázdnin a začátku školního roku, kdy rodiny dětí větších i menších zažívají jednu z největších zatěžkávacích finančních zkoušek, kdy je nutné dětem zajistit nejen jídlo a oblečení, ale i vybavení do školy mnohde i školky a také uhradit i nejrůznější další poplatky spojené s nástupem dětí do uvedených zařízení nebo i nejrůznějších kroužků. Vše uvedené má pomoci zvládnout právě onen příspěvek.

O uvedené podpoře dětí bylo rozhodnuto zákonem 196/2022 Sb. Tento zákon stanoví komu je daný jednorázový příspěvek určen, čemu má sloužit, komu se vyplácí, za jakých podmínek a další záležitosti. Tento zákon jednoznačně stanoví, že jde o jednorázový příspěvek dítěti jako výpomoc s výživou a ostatními osobními náklady. Protože jde o příspěvek dítěti mladšímu 18 let věku je logické, že částku dostávají na účet, případně o ni žádají rodiče/rodič, který o dítě pečuje a s nímž dítě sdílí domácnost, ale jde o peníze státu dítěti.

Uvedený příspěvek je tudíž z hlediska zákona o daních z příjmů příjmem od daně osvobozeným dle § 4 odst. 1 písm. i) To znamená, že příjem rodičům do daní nevstupuje a nevstupuje ani do posuzovaných příjmů v daňovém přiznání či zúčtování k dani v případě, že poplatník bude po konci zdaňovacího období 2022 uplatňovat slevu na manželku/manžela s nízkými příjmy do 68 000 Kč vlastních příjmů manželky/manžela.

Sdílet článek:
Facebook >Google+ >Twitter

Podobné články

Zaměstnavatelé budou mít zřejmě více povinností vůči rodičům i dalším pečujícím zaměstnancům

Zaměstnavatelé budou mít zřejmě více povinností vůči rodičům i dalším pečujícím zaměstnancům

Datum článku: 14. 11. 2022

Zaměstnanci, kteří potřebují zaměstnání skloubit s péčí o děti nebo případně postižené blízké…

Více informací
Daňový balíček pro rok 2023 kromě zvýšení limitu pro registraci k DPH přinese i další změny

Daňový balíček pro rok 2023 kromě zvýšení limitu pro registraci k DPH přinese i další změny

Datum článku: 11. 11. 2022

I když je současná doba značně neklidná, některé věci přece jen zůstávají. Například balíček nejrůznějších…

Více informací
Přiznání k dani z příjmu nebude potřeba do 50 000 hrubých ročních příjmů

Přiznání k dani z příjmu nebude potřeba do 50 000 hrubých ročních příjmů

Datum článku: 07. 11. 2022

Limit ohledně povinnosti podávání přiznání k dani z příjmu fyzických osob vzroste od roku 2023 mnohem více, než…

Více informací
Přídavek na dítě vzroste od ledna 2023 o 200 korun

Přídavek na dítě vzroste od ledna 2023 o 200 korun

Datum článku: 25. 10. 2022

Vláda ČR rozhodla o navýšení měsíční dávky přídavku na dítě. Od ledna 2023 bude tato podpora rodin s dětmi…

Více informací