Vedení účetnictví Praha, Brno, Bratislava, Wien, Warszawa
Kompletní účetní servis a služby daňového poradce.
Vedení účetnictví, daňové poradenství ,zpracování mezd, roční uzávěrky a další účetní služby.

Jen předem zabezpečené a prověřené internetové nakupování je opravdu pohodlné

Nakupování přes internet a v internetových obchodech je dnes naprostou samozřejmostí v životě mladší i starší generace. Nákup prostřednictvím internetu je často volen proto, že je rychlý, pohodlný a třetí přívlastek, který se na daném místě používá, s většinou bývá slůvko bezpečný. Jenže není bezpečí jako bezpečí. A dále je třeba si uvědomit, že k tomu, aby byl nákup po síti skutečně bezpečný, by měl vždy ve vlastním zájmu přispět i sám zákazník.

Jen předem zabezpečené a prověřené internetové nakupování je opr 2.jpg
Datum článku: 18. 10. 2022

Bezpečné nakupování na internetu nevzniká samo od sebe, ale stačí k němu trocha uvědomělosti a nenechání věcí náhodě ze strany zákazníků

Jak napovídá úvod, pokud má být internetové nakupování opravdu pohodlné a bezpečné nikdy neobejde se to bez aktivní účasti samotného zákazníka. První věc, kterou je nutné vnímat jako fakt, který je nutné akceptovat, je to, že ve světě internetu jsou stejně jako v životě reálném nebezpečí a rizika, kterým je nutné se aktivně bránit jak při práci či zábavě tak při nakupování po síti. Druhé pravidlo, které je třeba si i v souvislosti s internetovým nakupováním uvědomovat je to, že podvodníci i ostatní nekalé živly nemají ve zvyku se zbytečně namáhat a svoji činnost prioritně směřují tam, kde je nezabezpečenost, nevědomost, nepozornost byť jen chvilková, nebo ještě lépe řečeno snadný přístup ke kořisti.

Vždy platí, že práce zábavy ani nakupování prostřednictvím internetu i v e-shopech není nutné se bát a je možné si dané záležitosti užívat, pokud má uživatel alespoň základní povědomost o tom, jak internetové prostředí funguje, že i toto prostředí má svá rizika, kterým je třeba svým správným vědomým chováním nedat šanci.

Každý, kdo chce internet používat k jakýmkoli operacím s penězi včetně nákupů, musí vždy předem zabezpečit zařízení, na němž s internetem pracuje před napadením škodlivými viry i napadením podvodníky. K zabezpečení nejsou úplně nutné tisíce korun. Dobrým pomocníkem je v daném případě i nainstalovaný volně dostupný antivirový program a pozorné chování uživatele. K vlastnímu bezpečí na síti často stačí opravdu málo. K úplným základům stačí neotevírat neznámou elektronickou poštu a její přílohy a taktéž neotevírat webové stránky se zjevnými gramatickými chybami. Bdělost a uvědomělý přístup je potřeba vždy při zadávání osobních údajů a maximální opatrnost a ověřování jsou nutné vždy, když se zadávají čísla účtů nebo přístupové údaje k účtům.

K pohodlným a bezpečným internetovým nákupům je důležité používat již prověřené nebo nejdříve prověřovat

Co se internetových nákupů týká, tak i zde je třeba postupovat s přirozenou dávkou opatrnosti, vyvarovat se bezmyšlenkovitého a impulzivního jednání a neznámé si předem alespoň minimálně prověřit.

Jinými slovy i v neznámém internetovém obchodě, stejně jako v tom kamenném, se nejdříve vyplatí se porozhlédnout, nenechat se zmámit příliš nápadnými slevami, ale podívat se nejprve po zkušenostech a doporučeních dalších zákazníků. Dobré je zjistit si opět rychle internetovou cestou zda se k danému obchodu nějak vyjadřuje Česká obchodní inspekce a v jakém smyslu. Předem je dobré si zjistit jaké má podmínky a jak daný obchod řeší případné reklamace.

Přistoupit k nákupu se vyplatí, až ve chvíli, kdy kladné zkušenosti ostatních zákazníků převažují nad negativy a je jasné že kladné reakce jsou od většího množství různých zákazníků. Dobrým znamením může být i to, že daná provozovna není nikde zmiňována Českou obchodní inspekcí, na stránkách obchodu není těžké se zorientovat a snadno dohledatelné a srozumitelné jsou i reklamační podmínky.

Naopak varovným signálem k obezřetnosti bývá, pokud je daná provozovna negativně hodnocena Českou obchodní inspekcí, když není jednoznačně jasné, kdo je provozovatelem daného e-shopu. Pokud recenze na danou provozovnu zcela chybí či jednoznačně vypadají, jako poskytované stále stejnou osobou. Většina solidních internetových obchodů také zákazníkům nabízí také výběr alespoň ze dvou možností, jak nákup zaplatit, kromě přímé elektronické platby bývá také možnost platby dobírkou či platby při převzetí. Pokud je možný pouze jediný elektronický způsob platby se zadáváním platebních údajů je dobré nákup promyslet případně raději neuskutečnit.

Když se  na opatrnost při internetovém nakupování nedbá, může to znamenat i nepříjemnost například s dluhy a hájení se nezkušeností nepomůže

To, že zákazník podcení při internetovém nakupování zabezpečení svého elektronického zařízení, provádí záležitost bez předchozích zkušeností a neseznámí se předem alespoň se základními zásadami bezpečného postupu, se může ve finále velmi nevyplatit a přinést hodně nepříjemné problémy.

Škála problémů může jít od toho, že se zákazník nedočká objednaného zboží a nedomůže se případné nápravy ze strany obchodu, až po ztrátu peněžních prostředků a vznik dluhů, když mu podvodníci zneužitím jeho přístupových údajů ukradnou peníze z účtu, nebo si jeho jménem ještě peníze půjčí.

Argument, že dotčený byl v internetovém nakupování a chování na síti neznalý nijak v dané záležitosti nepomůže, protože nejen, že neznalost zákona neomlouvá, ale stejně tak neomlouvá ani neznalost obecně platných pravidel určité činnosti, kterou člověk provozuje. A jsme znovu u toho, že pokud chce jedinec na internetu nakupovat nebo třeba jen uvedenou cestou platit a operovat s finančními prostředky je povinen učinit také přinejmenším obecně dostupné kroky k jejich zabezpečení, což znamená zabezpečení elektronického zařízení, počítače, mobilu či tabletu, jehož prostřednictvím se na síti k penězům dostává a operuje s nimi.

Sdílet článek:
Facebook >Google+ >Twitter

Podobné články

Novela zákona u účetnictví v roce 2025 upřesní účetní cíle i pojmy

Novela zákona u účetnictví v roce 2025 upřesní účetní cíle i pojmy

Datum článku: 11. 04. 2024

Plánovaná novela zákona o účetnictví, která by měla vstoupit v platnost na počátku roku 2025, přináší…

Více informací
Na dítě druha nebo družky daňové zvýhodnění uplatnit nelze ani v roce 2024

Na dítě druha nebo družky daňové zvýhodnění uplatnit nelze ani v roce 2024

Datum článku: 04. 04. 2024

V posledních letech se stalo měsíční daňové zvýhodnění na dítě klíčovým nástrojem, který pomáhá čelit…

Více informací
Zkušební doba může být maximálně polovinou sjednaného pracovního vztahu

Zkušební doba může být maximálně polovinou sjednaného pracovního vztahu

Datum článku: 18. 03. 2024

Proces nastavení zkušební doby představuje pro zaměstnavatele činnost, která vyžaduje maximální pozornost…

Více informací
Čerpání a proplácení dovolené dohodářům

Čerpání a proplácení dovolené dohodářům

Datum článku: 12. 03. 2024

Po rozsáhlé reformě pracovní legislativy v podzimních měsících roku 2023 byl zaveden také nárok na řádnou…

Více informací