K prodeji na vánočních trzích je nutné se vybavit nezbytnou dokumentací
Prodej na vánočních trzích se v roce 2022 po dvou těžkých minulých letech rozběhl v přirozeném rytmu bez sužujících covidových zákazů a příkazů a může lákat nejednoho nového prodejce, aby zkusil dvé výrobky nabídnout veřejnosti nebo prostě jen prodával produkty někomu dalšímu. Ať tak či onak vždy je nutné si uvědomit, že je nezbytné se pro daný prodej vybavit celou řadou nutných dokumentů, které bude třeba předkládat nejrůznějším kontrolám.
Dokumentaci k prodeji na vánočních trzích je třeba mít u sebe po celou dobu prodeje a jen živnostenský list a povolení k prodeji stačit nemusí
Jak napovídá úvod, prodej na vánočních trzích má vždy přímo zákonem nastavená pravidla, která je nutné znát a jako prodávající dodržet. Aby bylo možné s prodejem vánočního zboží vůbec začít je třeba si předem v příslušném městě či vísce přímo na radnici či obecním úřadě zjistit, jaká mají k danému prodeji pravidla, zda je prodej daného zboží u nich možný a zařídit si veškerou potřebnou dokumentaci, kterou bude nutné mít i pro předložení případným kontrolám. Každé město či obec, kde se vánoční trhy konají je vázáno jednak obecnými zákonnými pravidly pro daný prodej a jednak může mít nastavena i určitá vlastní doplňující pravidla, která pomáhají vyladit organizaci onoho prodeje a konkrétními místními podmínkami.
Nedílnou součástí prodeje zvláště na vánočních trzích jsou také kontroly nejrůznějších institucí, které mají za úkol dohlédnout právě na dodržování zákonů obecných i zákonů prodejních. Dokumentů k uvedenému prodeji je tedy většinou potřeba hned několik a je nutné mít uvedené doklady a dokumenty nachystané k předložení po celou dobu prodeje. Není neobvyklé, že téhož prodejce budou kontroloři kontrolovat i několikrát zvláště, pokud na trzích bude prodávat více dnů a stejně tak se u prodejce může objevit více různých kontrol během dne. Prodejce má povinnost se příslušnému kontrolnímu orgánu prokázat jednak dokladem totožnosti a následně předložit požadované doklady ohledně prodeje a povolení k němu. Základními doklady bývá živnostenský list a povolení k danému prodeji od příslušného města či obce, kde se trhy konají. Kromě uvedené dokumentace je však většinou nutné mít i doklady další osvědčující například původ zboží i to že zboží splňuje například zdravotní a hygienické normy i další normy stanovené nejrůznějšími zákony.
Při prodeji potravin nejrůznějších pamlsků a kosmetiky či léčivých přípravků je nutné si dokumentaci hlídat nejvíce a nejvíce se také budou zajímat kontroly
Většina prodejců a nejen na vánočních trzích vždy potvrzuje, že nejpřísnější pravidla prodeje se vždy týkají potravin, potravinových doplňků, ale i kosmetiky a případně nejrůznějších léčivých přípravků. V případě uvedeného zboží musí mít prodejce vždy dokumentaci k tomu, co výrobek obsahuje, kdo je jeho výrobcem v případě léčebných přípravků je pak nutné mít doklad o tom, že určená osoba má povolení daný výrobek vyrábět a prodávat a že daný výrobek splňuje všechna potřebná kritéria ohledně zdravotní bezpečnosti a nezávadnosti.
Prodej potravin je vždy nutné předem nahlásit státní zemědělské a potravinářské inspekci, krajské hygienické stanici a případně také krajské veterinární správě. Na veterinární správu je nutné prodej hlásit pokud jsou předmětem prodeje mastné a mléčné výrobky a další živočišné produkty. Za nenahlášení prodeje na uvedené instituce samozřejmě hrozí pokuta několik tisíc korun. Další případné pokuty pak mohou přijít přímo při prodeji za nedodržení hygienických podmínek prodeje, která jsou velmi přísné a právě kontroly z hygieny jsou na uvedených trzích časté. Dalšími kontrolory, kteří se budou zajímat o veškeré druhy prodeje je Česká obchodní inspekce. A právě Česká obchodní inspekce se bude nejvíce zajímat o potřebnou dokumentaci a za to že daná dokumentace chybí, může ČOI příslušný prodej i zakázat.
Podobné články
Novela zákona u účetnictví v roce 2025 upřesní účetní cíle i pojmy
Plánovaná novela zákona o účetnictví, která by měla vstoupit v platnost na počátku roku 2025, přináší…
Více informacíNa dítě druha nebo družky daňové zvýhodnění uplatnit nelze ani v roce 2024
V posledních letech se stalo měsíční daňové zvýhodnění na dítě klíčovým nástrojem, který pomáhá čelit…
Více informacíZkušební doba může být maximálně polovinou sjednaného pracovního vztahu
Proces nastavení zkušební doby představuje pro zaměstnavatele činnost, která vyžaduje maximální pozornost…
Více informacíČerpání a proplácení dovolené dohodářům
Po rozsáhlé reformě pracovní legislativy v podzimních měsících roku 2023 byl zaveden také nárok na řádnou…
Více informací