Když revize na katastru změní hranice pozemku, musí vlastník myslet na daně a v případě hypotéky o změnách informovat i banku
Život kolem nás je plný neustálých změn a na uvedené změny je nutné náležitě reagovat a také plnit povinnosti, které s danými změnami přímo či nepřímo souvisí. Změny si občas žádá i tak důležitá databáze jako je katastr nemovitostí a tato skutečnost si zase žádá aktivitu vlastníků, kteří pokud se jich změny dotknou, musí si splnit povinnosti z nich vyplývající a pohlídat si třeba podání daňového přiznání.

Aktualizovat shromažďované údaje musí i katastr nemovitostí, a když změní hranice pozemku, vlastník musí podat přiznání k dani z nemovitosti
Katastrální úřad obhospodařuje obrovské množství důležité dokumentace především map, a i když se i tato instituce průběžně mění a už několik let také digitalizuje, stále je nutné věci aktualizovat. Čas od času je nutné provést náročnější revizi dokumentace doplnit případné chybějící údaje a někdy je nutné provést i nové katastrální mapování.
Uvedená náročná činnost se neobejde bez spolupráce s vlastníky pozemků a v případě, že se v mapách zásadněji mění hranice pozemků, vyzve katastrální úřad vlastníky k novému vytyčení hranic jejich pozemku. Písemná výzva k vytyčení nových hranic pozemku přijde vlastníkovi daného konkrétního pozemku i vlastníkům parcel sousedních. Úkolem vyzvaných pak je označit si nově hranice pozemku plotem zídkou, obrubníkem či jiným podobným značením a následně musí všichni vlastníci dotčených pozemků na katastru podepsat, že s provedenou změnou souhlasí. Pokud se vlastníci nedohodnou, musí se občas do sporu vložit i soud a provést změnu úřední cestou.
Ať už ke změně hranice pozemku dojde tak či onak, vzniká vlastníkovi pozemku povinnost dát o uvedené nové skutečnosti vědět příslušnému finančnímu úřadu a podat přiznání k dani z nemovitých věcí.
Jak už je čtenářům známo z předchozích článků, přiznání k dani z nemovitostí není třeba podávat příliš často, ale je nutné jej podat právě vždy, když dochází ke změně vlastníka, zásadním stavebním úpravám či právě ke změnám ve výměře pozemku.
Změna ve výměře pozemku se může týkat i případné hypotéky a je třeba s danou skutečností seznámit i banku
Nejen finanční úřad je třeba o případné změně hranic pozemku informovat. Pokud má vlastník pozemku hypotéku spjatou právě s daným pozemkem je důležité o s danou skutečností včas seznámit i banku. Většinou uvedená záležitost uvedenou hypoteční smlouvu nijak dramaticky nemění, ale může nastat i opak a pak je potřeba, řídit se radami odborníků, aby věc probíhala podle pravidel. Více zde.
Podobné články
Soudní znalci musí mít nově od roku 2021 povinně sjednané pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou profesní činností
Od 1. 1. 2021 nastávají zásadní změny v zákoně č. 254/2019 o znalcích, znaleckých kancelářích a znaleckých…
Více informacíLhůty pro podání žádostí v programu Covid Nájemné se z technických důvodů prodloužily
Kvůli technickým problémům v počítačovém systému Ministerstva průmyslu a obchodu ČR se posouvají termíny…
Více informacíNový výpočet dovolené v roce 2021 si žádá přenastavení v příslušných účetních programech
Od 1. 1. 2021 se po změnách v zákoníku práce zcela změnil dosavadní postup výpočtu dovolené zaměstnanců.…
Více informacíChráněný účet ochrání nezabavitelné minimum před exekutory i poplatky bank
Dlužníci v exekuci by už konečně měli mít jistotu, že jim minimum nezabavitelné ze zákona skutečně zůstane…
Více informací