Kontrola namarkované ceny je i u zboží v akci stále nutná
Zákazníci, kteří rádi nakupují zboží ve slevách a akcích se neubrání rychlému přepočítávání a bedlivým kontrolám účtenek bezprostředně po nákupu, pokud chtějí nakoupit skutečně se slevou, která je jim nabízena.

Klamání spotřebitele je stálou realitou a zákazník musí být stále ve střehu a bránit se rychle
Slevy a akční nabídky jsou ve světě obchodu a nakupování fenoménem, který vždy bude přitahovat obě strany obchodního procesu. Nakupující budou vždy dychtit po tom, aby získali kýžený produkt za co nejnižší cenu. Prodejci na straně druhé jsou si velmi dobře vědomi toho, co se zákazníkem umí, pouhé zhlédnutí slov akční cena, výhodná cena, dva produkty za cenu jednoho a podobné výrazy, a proto se ve většině obchodů vyskytují uvedená slova stále častěji a v hojnější míře. Realitou však také zůstává, že slovům nelze bezmezně věřit a že se zákazníkovi stále vyplatí, být ostražitý a rychle si ověřovat, zda to co je psáno opravdu platí.
Kontroly České obchodní inspekce zaměřené právě na prodej akčního a slevového zboží i letos ukazují, že klamání zákazníka a dalších přestupků proti zákonu o ochraně spotřebitele neubývá, ale děje se pravý opak. Někde jde o drobnější pochybení prodejce z nepozornosti, ale dochází i k systematickému klamání zákazníka lákavou vysokou slevou na zboží, která se však po zaplacení ukáže jako snížení daleko menší. Jen málokdy se v balíku slev, kde se nabízí sleva, třeba až 80 procent skutečně najde zboží, které je opravdu o daných 80 procent levnější a bude s danou slevou i namarkováno na pokladně.
I v uspěchané době se vyplatí věci kontrolovat a ověřovat
Proti výše popsaným klamavým postupům a pochybením prodejců se ani c uspěchané době nedá bojovat jinak než uvažováním a ověřením, že řečené je skutečně pravdou a že za zakoupené zboží v akci bylo u pokladny opravdu vydáno o třicet procent peněz méně než by stálo bez slevy. Účtenku je důležité zkontrolovat hned po zaplacení slevového zboží a případné nejasnosti ihned řešit. Statistiky kontrol ukazují, že téměř u poloviny případů zboží prodávaného v roce 2018 ve slevě dochází k pochybení a zákazníkovi je ve finále účtována jiná cena, než na jakou jej poutače lákají. Přestože uvedený rok ještě neskončil, za chybné jednání při slevových akcích už byly obchodníkům uděleny pokuty ve výši přesahující 13 milionů korun.
Podobné články
Opatření proti daňovým únikům musí podle NKÚ Finanční správa ještě důkladněji promýšlet
Nejvyšší kontrolní úřad vytýká Finanční správě, že opatření proti daňovým únikům pro právnické osoby…
Více informacíDopravci i prodejci potravin musí počítat s důkladnějšími kontrolami kvůli aféře se závadným hovězím z Polska
Dopravci a přepravci i prodejci potravin a zejména masa a mastných výrobků na našem území se musí v současnosti…
Více informacíDaňové zvýhodnění na děti je zde i v roce 2019
Daňové zvýhodnění na dítě či dokonce několik dětí snižuje povinnost poplatníka k dani z příjmu velmi…
Více informacíSleva na dani na manželku či manžela má i v roce 2019 přísná pravidla a nelze ji uplatnit ve všech případech
Sleva na dani na manželku/manžela s nízkými příjmy je i v roce 2019 možností jak ušetřit na daních za rok…
Více informací