Vedení účetnictví Praha, Brno, Bratislava, Wien, Warszawa
Kompletní účetní servis a služby daňového poradce.
Vedení účetnictví, daňové poradenství ,zpracování mezd, roční uzávěrky a další účetní služby.

Koronavirus nemusí být snadné řešit s pojišťovnami nebo třeba zaměstnavatelem

Koronavirus už není strašák z daleka, ale máme jej z Rakouska v zádech. V Itálii už se jeho důsledkům skupina našich občanů dívá do očí. Mnoho lidí ruší zaplacené zájezdy. Nepříjemnou situaci řeší desítky ba stovky občanů a zjišťují, že koronavirus je často tvrdým oříškem, který se špatně louská i pojišťovnám a možná třeba i zaměstnavatelům.

Koronavirus nemusí být snadné řešit s pojišťovnami nebo třeba za 2.jpg
Datum článku: 26. 02. 2020

Koronavirus je z odborného hlediska souhrnný název pro čeleď virů způsobujících onemocnění plic a celkově dýchacích cest s různým stupněm závažnosti. Přenáší se kapénkovou infekcí z člověka na člověka při delším kontaktu a pro oslabené a starší jedince může být fatální.

Koróna znamená jasně zářící slunce, ale pojišťovny ohledně plnění v souvislosti s Koronavirem moc jasno nemají

Název onemocnění vychází z toho, že povrch viru má celkem poetický tvar jasně zářící sluneční korony. Nejedna aktuální otázka související s daným závažným onemocněním však zdaleka jasná není. Jednoznačně jasný a jednotný postoj kolem dané problematiky nemají ani pojišťovny. Také mnoho tuzemských občanů ruší v souvislosti s daným problémem objednané zájezdy, rezervované letenky a ubytování a zajímá je otázka storna zájezdů, návrat peněz za neuskutečněnou cestu a podobně. Klienti pojišťoven se samozřejmě ptají i na to, jak se pojišťovna zachová, když nákaza cestujícího v zahraničí zdrží nebo dokonce přímo postihne.

Jen několik pojišťoven má jasno jak bude postupovat u rušených zájezdů a má ve svých podmínkách pojištění ohledně zrušení nebo přerušení cesty kvůli epidemii nebo pandemii. Šance, že klient dostane v rámci pojištění storna alespoň nějaké peníze zpět, dává třeba Kooperativa nebo Generali Česká pojišťovna. Kolik se klientovi za zrušenou cestu vrátí, záleží vždy na nastavených podmínkách konkrétní pojišťovny.

Nemalá část pojišťoven však podmínky plnění pro případ epidemií či pandemických krizí nastaveny nemá nebo má storna kvůli epidemickým či pandemickým nákazám přímo mezi výlukami, které neřeší.

Léčebné výlohy přímo při nákaze Koronavirem paradoxně většina pojišťoven hradí spíše než zrušené cestování

Ohledně hrazení léčebných výloh, když se klient během cesty uvedeným Koronavirem přímo nakazí, paradoxně většina pojišťoven už tak rozpačitá není a dané výlohy slibuje proplatit v rámci náhle vzniklých onemocnění.

Pokud se jedinec daným onemocněním nakazí, má bez ohledu na cestovní pojištění nárok na nemocenskou. Nemocenská se proplácí stejně jako v případě každé jiné nemoci. Prvních čtrnáct dnů platí zaměstnavatel, další dny pak hradí stát. OSVČ pokud onemocní, má nárok na nemocenskou až od patnáctého dne nemoci a jen když si platí nemocenské pojištění.

Když Koronavirus způsobí zaměstnanci překážku v práci, musí jej zaměstnavatel přinejmenším omluvit a poskytnout neplacené volno

Koronavirus nezpůsobuje jen různě závažné nejednou až smrtelné onemocnění, ale nečekaně zasahuje do lidských plánů a činností. Problém s uvedeným nepřítelem může mít i stále více zaměstnanců a nemusí zdaleka jít o onemocnění samotné. Nepříjemnosti vázané k danému viru mohou nečekaně postihnout zaměstnance na služebních cestách i dovolených a vytvořit jim velmi zásadní delší překážku v práci.

Pokud se jedná o onemocnění samotné, postupuje zaměstnavatel stejně jako v případě jakékoli jiné nemocenské zaměstnance. Proplácí se i nařízená karanténa. Pokud se nejedná o onemocnění samotné, ale o překážku v práci, která zaměstnanci prokazatelně vznikla v souvislosti s danou problematikou, má zaměstnavatel ze zákona povinnost omluvit nepřítomnost zaměstnance na pracovišti a poskytnout mu na nutnou dobu neplacené volno.

Zaměstnanec je povinen co nejdříve informovat zaměstnavatele, že u něho uvedená překážka v práci nastala. Více zde.

Sdílet článek:
Facebook >Google+ >Twitter

Podobné články

Soudní znalci musí mít nově od roku 2021 povinně sjednané pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou profesní činností

Soudní znalci musí mít nově od roku 2021 povinně sjednané pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou profesní činností

Datum článku: 26. 01. 2021

Od 1. 1. 2021 nastávají zásadní změny v zákoně č. 254/2019 o znalcích, znaleckých kancelářích a znaleckých…

Více informací
Jak vytvořit životopis podle vzoru, aneb první krok do zaměstnání

Jak vytvořit životopis podle vzoru, aneb první krok do zaměstnání

Datum článku: 19. 01. 2021

Už to bude brzy rok, co život v republice ochromila koronavirová pandemie, která změnila mnohé. Pro některé…

Více informací
Zaměstnanci v sociální péči v přímém kontaktu s klienty budou očkováni v první fázi přednostně a nemusí se  registrovat v rezervačním systému

Zaměstnanci v sociální péči v přímém kontaktu s klienty budou očkováni v první fázi přednostně a nemusí se registrovat v rezervačním systému

Datum článku: 14. 01. 2021

Po včerejším jednání vlády o očkovacím plánu potvrzuje Ministerstvo práce a sociálních věcí, že pracovníci…

Více informací
Přiznáním k dani z nemovitostí i k dani silniční byla v roce 2021 mimořádně prodloužena lhůta až na začátek dubna

Přiznáním k dani z nemovitostí i k dani silniční byla v roce 2021 mimořádně prodloužena lhůta až na začátek dubna

Datum článku: 08. 01. 2021

S přiznáním k dani z nemovitostí a taktéž k dani silniční letos poplatník nemusí spěchat tolik jako v jiných…

Více informací