Vedení účetnictví Praha, Brno, Bratislava, Wien, Warszawa
Kompletní účetní servis a služby daňového poradce.
Vedení účetnictví, daňové poradenství ,zpracování mezd, roční uzávěrky a další účetní služby.

Kyberpodvodníci řádí v podobě falešných šéfů i odběratelů

Firmy i podnikatelé by měli stále více pozornosti věnovat kyberkriminalitě a zabezpečení počítačových systémů a citlivých dat nejen ohledně osobních, ale i firemních záležitostí. To, že počítačoví podvodníci jsou stále vynalézavější i drzejší není  strašením nýbrž tvrdou realitou a napadení firemních dat se týká i malých firem.

Kyberpodvodníci řádí v podobě falešných šé 2.jpg
Datum článku: 27. 09. 2021

Při zabezpečení firemních počítačových systémů je třeba si uvědomovat, že počítačoví podvodníci v epidemii dostali možnost být zase zákeřnější

Na to, že každá situace má svůj rub a líc je nutné myslet i z hlediska firemního zabezpečení před počítačovou kriminalitou. Počítačové podvody patří v současnosti k nejaktuálnějším a největším rizikům pro firmy i jednotlivé podnikatele.

Z hlediska podnikatelské počítačové bezpečnosti je nutné si uvědomit, že s tím, jak se v epidemii mnoho firemních úkonů přesunulo do online prostředí, tak to na druhé straně přirozeně vyprovokovalo k aktivitě velké i menší počítačové predátory. Podle počítačových odborníků jde o do jisté míry přirozený vývoj, který je však nutné z podnikatelského hlediska nepodceňovat, ale aktivně mu přizpůsobit zabezpečení techniky i poučenost pracovníků.

Je nezbytně nutné si více chránit firemní dálkovou komunikaci včetně videokonferencí

Zabezpečení firemních počítačových záležitostí je důležité přizpůsobit tomu, že stále větší počet pracovníků může i chce pracovat kombinovaně, to znamená nejen z kanceláře ale i na homeoffice. Je důležité si uvědomit, že citlivé informace mohou dnes uniknout nejen z nedostatečně zabezpečené emailové komunikace, ale i z hlasových zpráv a nedostatečně chráněných videokonferencí.

V současnosti podle odborníků na kyberbezpečnost raketově přibývá podvodů právě v oblasti zvukových záležitostí, kdy se podvodník vydává za nadřízeného a nic zaměstnanci nařídí provedení finančních operací včetně bankovních transakcí s tak důvěryhodně zmodifikovaným hlasem, že podřízený nemá šanci podvod rozeznat a nařízený úkon splní, aniž by pochyboval.

Podvodníci se však nevydávají jen za falešné nadřízené, ale klidně a přesvědčivě si zahrají též na existujícího či neexistujícího zákazníka a objednají si i převezmou zboží, ale k placení se pochopitelně nemají a dodavatel to že jde o podvod, často pozná až z neuhrazené faktury.

Podvodníci dnes také umí velmi sofistikovaně vytvořit i falešné firemní webové stránky, které vysoce profesionálně dokáží komunikovat třeba s dodavateli až do chvíle než se začne jednat o splatnost faktur.

Předcházet podvodům se dá jak aktualizací systémů a poučenými zaměstnanci, tak třeba i ručním zadáváním webových adres a obměnou hesel

Bojovat proti kyberpodvodům ve firmách se dá samozřejmě pomocí výkonných zabezpečovacích systémů, ale kromě těchto finančně náročných záležitostí je důležité bojovat i prostředky běžně dostupnými.

  • Základem všeho jsou pravidelně proškolovaní zaměstnanci, kteří vědí, co může ohrozit počítačové zabezpečení, jak se hrozba pozná, jak postupovat a kam případně nahlásit výskyt podezřelého problému.
  • I při výkonu práce na homeoffice je důležité, aby pracovníci i vedení měli mezi sebou udržovaný kontakt prostřednictvím nejen virtuálních hovorů, ale i fungujících telefonních čísel firemních i třeba soukromých, aby se mohli všichni o případném problému ihned informovat.
  • Zásadní záležitostí z hlediska počítačové bezpečnosti vždy byla i bude pravidelná aktualizace systémů a stahování dat jen z prověřených zdrojů.
  • Základní a rutinní obezřetnost je třeba naprosto vždy dodržovat při mailové komunikaci. Důležité je neotevírat neznámé zprávy včetně jejich příloh a sledovat i gramatické nepřesnosti ve zprávách či drobné změny u emailových adres.
  • Zanedbávat by se neměla ani instalace různých hesel pro různé záležitosti a obměna těchto hesel.
  • Dobré je také zadávat webové adresy ručně zvláště při prvním zadání a neklikat na neznámé adresy v neprověřených textech.
Sdílet článek:
Facebook >Google+ >Twitter

Podobné články

Nemocenská při zkráceném úvazku je většinou nižší než při plném nasazení

Nemocenská při zkráceném úvazku je většinou nižší než při plném nasazení

Datum článku: 25. 04. 2024

Práce na částečný úvazek je pro mnohé lidi přitažlivou alternativou, která umožňuje lépe skloubit profesní…

Více informací
Předvyplněné daňové přiznání zaměstnanců by možná mohlo fungovat už v roce 2026

Předvyplněné daňové přiznání zaměstnanců by možná mohlo fungovat už v roce 2026

Datum článku: 17. 04. 2024

V posledních letech se mnoho mluví o zjednodušení administrativních procesů, které ovlivňují každodenní životy…

Více informací
Jak požádat o podporu od státu při insolvenci zaměstnavatele?

Jak požádat o podporu od státu při insolvenci zaměstnavatele?

Datum článku: 12. 04. 2024

Pro zaměstnance, kteří čelí nepříjemné situaci, kdy jejich zaměstnavatel kvůli finančním potížím přestal…

Více informací
Stát i v roce 2024 poskytne o  něco více peněz za zaměstnavatele v insolvenci

Stát i v roce 2024 poskytne o něco více peněz za zaměstnavatele v insolvenci

Datum článku: 12. 04. 2024

Když se zaměstnavatel dostane do situace insolvence a není schopen svým zaměstnancům vyplácet mzdy nebo platy, mohou…

Více informací