Vedení účetnictví Praha, Brno, Bratislava, Wien, Warszawa
Kompletní účetní servis a služby daňového poradce.
Vedení účetnictví, daňové poradenství ,zpracování mezd, roční uzávěrky a další účetní služby.

Kyberpodvodníci řádí v podobě falešných šéfů i odběratelů

Firmy i podnikatelé by měli stále více pozornosti věnovat kyberkriminalitě a zabezpečení počítačových systémů a citlivých dat nejen ohledně osobních, ale i firemních záležitostí. To, že počítačoví podvodníci jsou stále vynalézavější i drzejší není  strašením nýbrž tvrdou realitou a napadení firemních dat se týká i malých firem.

Kyberpodvodníci řádí v podobě falešných šé 2.jpg
Datum článku: 27. 09. 2021

Při zabezpečení firemních počítačových systémů je třeba si uvědomovat, že počítačoví podvodníci v epidemii dostali možnost být zase zákeřnější

Na to, že každá situace má svůj rub a líc je nutné myslet i z hlediska firemního zabezpečení před počítačovou kriminalitou. Počítačové podvody patří v současnosti k nejaktuálnějším a největším rizikům pro firmy i jednotlivé podnikatele.

Z hlediska podnikatelské počítačové bezpečnosti je nutné si uvědomit, že s tím, jak se v epidemii mnoho firemních úkonů přesunulo do online prostředí, tak to na druhé straně přirozeně vyprovokovalo k aktivitě velké i menší počítačové predátory. Podle počítačových odborníků jde o do jisté míry přirozený vývoj, který je však nutné z podnikatelského hlediska nepodceňovat, ale aktivně mu přizpůsobit zabezpečení techniky i poučenost pracovníků.

Je nezbytně nutné si více chránit firemní dálkovou komunikaci včetně videokonferencí

Zabezpečení firemních počítačových záležitostí je důležité přizpůsobit tomu, že stále větší počet pracovníků může i chce pracovat kombinovaně, to znamená nejen z kanceláře ale i na homeoffice. Je důležité si uvědomit, že citlivé informace mohou dnes uniknout nejen z nedostatečně zabezpečené emailové komunikace, ale i z hlasových zpráv a nedostatečně chráněných videokonferencí.

V současnosti podle odborníků na kyberbezpečnost raketově přibývá podvodů právě v oblasti zvukových záležitostí, kdy se podvodník vydává za nadřízeného a nic zaměstnanci nařídí provedení finančních operací včetně bankovních transakcí s tak důvěryhodně zmodifikovaným hlasem, že podřízený nemá šanci podvod rozeznat a nařízený úkon splní, aniž by pochyboval.

Podvodníci se však nevydávají jen za falešné nadřízené, ale klidně a přesvědčivě si zahrají též na existujícího či neexistujícího zákazníka a objednají si i převezmou zboží, ale k placení se pochopitelně nemají a dodavatel to že jde o podvod, často pozná až z neuhrazené faktury.

Podvodníci dnes také umí velmi sofistikovaně vytvořit i falešné firemní webové stránky, které vysoce profesionálně dokáží komunikovat třeba s dodavateli až do chvíle než se začne jednat o splatnost faktur.

Předcházet podvodům se dá jak aktualizací systémů a poučenými zaměstnanci, tak třeba i ručním zadáváním webových adres a obměnou hesel

Bojovat proti kyberpodvodům ve firmách se dá samozřejmě pomocí výkonných zabezpečovacích systémů, ale kromě těchto finančně náročných záležitostí je důležité bojovat i prostředky běžně dostupnými.

  • Základem všeho jsou pravidelně proškolovaní zaměstnanci, kteří vědí, co může ohrozit počítačové zabezpečení, jak se hrozba pozná, jak postupovat a kam případně nahlásit výskyt podezřelého problému.
  • I při výkonu práce na homeoffice je důležité, aby pracovníci i vedení měli mezi sebou udržovaný kontakt prostřednictvím nejen virtuálních hovorů, ale i fungujících telefonních čísel firemních i třeba soukromých, aby se mohli všichni o případném problému ihned informovat.
  • Zásadní záležitostí z hlediska počítačové bezpečnosti vždy byla i bude pravidelná aktualizace systémů a stahování dat jen z prověřených zdrojů.
  • Základní a rutinní obezřetnost je třeba naprosto vždy dodržovat při mailové komunikaci. Důležité je neotevírat neznámé zprávy včetně jejich příloh a sledovat i gramatické nepřesnosti ve zprávách či drobné změny u emailových adres.
  • Zanedbávat by se neměla ani instalace různých hesel pro různé záležitosti a obměna těchto hesel.
  • Dobré je také zadávat webové adresy ručně zvláště při prvním zadání a neklikat na neznámé adresy v neprověřených textech.
Sdílet článek:
Facebook >Google+ >Twitter

Podobné články

Doručování písemností bude snazší pro zaměstnavatele a rizikovější pro zaměstnance

Doručování písemností bude snazší pro zaměstnavatele a rizikovější pro zaměstnance

Datum článku: 25. 09. 2023

Novelizovaný zákoník práce začne být, kromě ustanovení o dovolené u dohod účinný již od 1. října 2023.…

Více informací
Obrat by si kvůli povinnostem k DPH společnosti s ručením omezeným měli pravidelně kontrolovat

Obrat by si kvůli povinnostem k DPH společnosti s ručením omezeným měli pravidelně kontrolovat

Datum článku: 12. 09. 2023

Obrat je pro firmu velmi zásadní veličinou. Jde o ukazatel finanční rovnováhy a prosperity podniku. Tuto veličinu je…

Více informací
Okamžité zrušení pracovního poměru zaměstnancem chce trpělivost

Okamžité zrušení pracovního poměru zaměstnancem chce trpělivost

Datum článku: 11. 09. 2023

Zaměstnanec, který se rozhodne okamžitě ukončit pracovní poměr se svým zaměstnavatelem, protože mu zaměstnavatel…

Více informací
Novelizace zákoníku práce rozšíří informační povinnost zaměstnavatelů vůči zaměstnancům

Novelizace zákoníku práce rozšíří informační povinnost zaměstnavatelů vůči zaměstnancům

Datum článku: 07. 09. 2023

Projednávání a upravování chystané novelizace zákoníku práce sice stále ještě není hotovo, ale již nyní je…

Více informací