Limit pro platbu solidární daně se v roce 2020 zvýší
Solidární daň se platí, pokud má jedinec nadprůměrně vysoké příjmy z výdělku. Hrozba platby uvedené daně však rozhodně nevisí nad každý m jedincem s vysokým příjmem. Zásadní v daném případě je druh příjmů a limit. Uvedený limit se pro rok 2020 zvýší a mnozí z těch, kteří tuto daň museli platit za minulé období, v dalším období už možná tito povinnost mít nebudou, pokud jejich příjmy zůstaly shodné s předchozím rokem.

Limit pro platbu solidární daně z příjmů v roce 2020 bude vyšší, stoupne na částku 1 672 080 Kč
Limit je vždy určitou vymezující hranicí k určité situaci. Posun uvedené hranice vzhůru může mít tedy následky dobré nebo špatné, podle toho k jaké situaci se vztahuje. Zvýšení limitu v případě platby solidární daně bývá pro poplatníka s vysokými ročními příjmy zprávou dobrou, protože ho oddálí od povinnosti platit solidární daň.
Solidární daň ve výši 7% musí poplatník zaplatit v případě, když jeho příjmy ze zaměstnání či podnikání přesáhnou limit 48násobku průměrné roční mzdy platné pro daný rok. Solidární daň se tedy neodvádí z celého příjmu, ale jen z nadlimitní částky. Pro příjmy v roce 2019 platí pro solidární daň limit 1 569 552 Kč. V případě měsíční výplaty se jedná o částku 130 796 Kč hrubého. Pokud příjmy poplatníka tyto částky v roce 2019 převyšují, pak má v daném roce povinnost odvést solidární daň právě z nadlimitních částek.
Protože v roce 2020 se bude měnit hodnota minimální i průměrné mzdy musí se tomu přizpůsobit i limit pro solidární daň. Všechny uvedené veličiny stoupnou. Limit solidární daně pro rok 2020 vzroste proti současnosti na částku 1 672 080 Kč hrubého příjmu ročně. Pokud poplatníkovi příjmy danou částku přesáhnou, bude třeba daň zaplatit. Když se poplatníkovi příjmy nezvýší a zůstanou v předchozí výši, může platbu solidární daně klidně pustit z hlavy.
S platbou solidární daně si nemusí dělat starosti ani zaměstnanec, s nadlimitními příjmy jen v některých měsících v roce
Může se stát, že nadlimitních příjmů dosáhne zaměstnanec a půjde o nadlimitní výdělky jen v některých měsících v roce a ani v takovém případě nemusí dotyčnému dělat solidární daň těžkou hlavu. Uvedená daň v předmětných měsících sice odvedena být musí, ale v ročním zúčtování se dotyčnému vrátí zpět a o celou záležitost se postará účetní.
Pokud se však ukáže, jako nadlimitní roční příjem bude nutná nejen solidární daň zaplatit, ale podat i daňové přiznání
Každý podnikatel i zaměstnanec, jehož roční výdělky překročí limit, musí splnit nejen povinnost zaplacení solidární daně, ale musí k tomu současně podat i daňové přiznání. Ani v zaměstnání už nejde v takovém případě řešit daňovou povinnost ročním zúčtováním u zaměstnavatele.
Příjmů neaktivních z pronájmu či kapitálu se solidární daň netýká
Jak je uvedeno výše solidární daň se vztahuje jen na příjmy z podnikání či zaměstnání, což jsou jinak řečeno příjmy aktivní. Pokud poplatníkovi velké peníze přináší například kapitál či pronájem, povinnost platby solidární daně se na něho nevztahuje a nebude vztahovat ani v roce 2020.
Podobné články
Daňové úlevy a pardony vydávané v období pandemie nepromíjí daňové povinnosti za roky předcházející
Finanční správa ČR upozorňuje daňové subjekty, že daňové úlevy a generální pardony udělované v souvislosti…
Více informacíProhlášení poplatníka i žádost o roční zúčtování musí být i v covidové době s vlastnoručním či elektronickým podpisem
Nejeden zaměstnanec každý rok vyřeší své daňové povinnosti podepsáním Prohlášení poplatníka k dani a žádosti…
Více informacíPovinnosti elektronického podání identifikovaných osob v oblasti DPH od 1. 1. 2021
Generální finanční ředitelství připomíná podnikatelům a zejména těm registrovaným k DPH, aby se od ledna 2021…
Více informacíOsvobození od daně pro případy nutné likvidace piva bude již trvalé
Doba covidová si žádá spoustu nejrůznějších úprav zákonů zejména v oblasti ekonomické a daňové. Některé…
Více informací