Mezd dlužených zaměstnavatelem se zaměstnanci v době Koronaviru jen tak nedočkají
Současná doba plná proti epidemiologických opatření souvisejících s nákazou nemocí Covid-19 ještě více komplikuje situace, které není snadné řešit a vyrovnávat se s nimi ani v běžné době a v normálním stavu. Velký problém mají v současnosti zaměstnanci, kterým zaměstnavatel kvůli platební neschopnosti již nějakou dobu nevyplácí mzdy. Tito zaměstnanci se v této době ani náhradních peněz od úřadů práce jen tak nedočkají.

Nouzové právní úpravy neumožňují vyplácet některým zaměstnancům náhradní mzdy za platebně neschopné zaměstnavatele
Cesty práva většinou nejsou uhlazeně rovné a nejrůzněji se klikatí i v době zcela standardní a běžné, ale v době nouzového stavu mohou tyto cesty tvořit doslova propletenec, v němž není snadné právně jednat. Právní ustanovení se mohou v dané hektické době i překrývat a mnohé z běžně možného je zkrátka nemožné a působí to velmi závažné komplikace.
Aktuální koronavirová situace působí nějaké větší či menší problémy snad všem zaměstnancům. Jsou však i zaměstnanci, kteří musí již delší dobu čelit nepříjemnostem s platební neschopností svých zaměstnavatelů, a současný stav jejich situaci vyhrocuje ještě více. Nedočkají se totiž v nejbližší době ani pomoci od úřadů práce, která by jim za běžného stavu právě kvůli platební neschopnosti zaměstnavatele náležela. Uvedená podpora by v současnosti mohla dotčenému zaměstnanci přinést celkem až 153 564 Kč, ale jak je předesláno v nouzovém stavu je vše jinak.
Úřady práce uvedenou náhradu mezd mnohým vyplácet nemohou, protože danému kroku musí ze zákona předcházet podání insolvenčního návrhu na neplatícího zaměstnavatele. Kvůli epidemii je speciálním zákonem podávání daných návrhů zastaveno až do 31. 8. 2020. K insolvenčním návrhům podaným v době od 24. 4. 2020 až do 31. 8. 2020 soud nepřihlíží a nebude se jimi zabývat. Jinými slovy jde o návrhy, které prostě jako by podány nebyly.
Dotčení zaměstnanci musí svoji situaci s neuspokojováním mezd začít řešit znovu až v září
Pokud se uvedená právní situace nějakým zázrakem opět rychle nezmění, tak zbývá jen čekat na správnou právní dobu. Zaměstnanci, kterým zaměstnavatel pro své potíže s platební neschopností nevyplácí mzdy či je vyplácí jen částečně, nemohou dělat vůbec nic. Je možné jen čekat na září a pak opět podat insolvenční návrh a domáhat se svých mezd. Více zde.
Podobné články
Nový výpočet dovolené v roce 2021 si žádá přenastavení v příslušných účetních programech
Od 1. 1. 2021 se po změnách v zákoníku práce zcela změnil dosavadní postup výpočtu dovolené zaměstnanců.…
Více informacíPlnění povinného podílu za osoby se zdravotním postižením je nutné vyřešit do poloviny února 2021
Zaměstnávání osob se zdravotním postižením je velmi důležité pro nejen pro samotné osoby s postižením, ale i pro…
Více informacíJak vytvořit životopis podle vzoru, aneb první krok do zaměstnání
Už to bude brzy rok, co život v republice ochromila koronavirová pandemie, která změnila mnohé. Pro některé…
Více informacíProhlášení poplatníka i žádost o roční zúčtování musí být i v covidové době s vlastnoručním či elektronickým podpisem
Nejeden zaměstnanec každý rok vyřeší své daňové povinnosti podepsáním Prohlášení poplatníka k dani a žádosti…
Více informací