Mzdový list pro rok 2017 bude muset mít jiné náležitosti
Podle ustanovení zákona o daních z příjmů dochází ke změně údajů, které musí být uvedeny na mzdovém listě. U mzdových listů za zdaňovací období 2016 budou ještě tolerovány nepřesnosti, ale ve zdaňovacím období 2017 už musí být vše v pořádku.

Mzdový list musí obsahovat některé údaje za předchozí zdaňovací období
Mzdový list je velmi důležitým dokladem toho, že plátce správně zdaňoval své příjmy. Z uvedeného důvodu musí být na mzdovém listě údaje o výpočtu daně, provedeném ročním zúčtování záloh a daňovém zvýhodnění za předchozí zdaňovací období.
To znamená, že mzdový list za zdaňovací období 2016 už by měl obsahovat údaje o ročním zúčtování záloh a daňovém zvýhodnění za zdaňovací období 2015, které bylo provedeno v roce 2016. Tuto povinnost stanoví paragraf 30 v odstavci 2 písmeno b) zákona o daních z příjmů.
Mzdovým listům 2015 a 2016 budou ještě odpuštěny nepřesné údaje
U mzdových listů za zdaňovací období 2016 bude Finanční správa ještě tolerovat, pokud budou uvádět výsledek ročního zúčtování záloh a daňového zvýhodnění za zdaňovací období 2016 i s výpočtem daně za toto období.
Za zdaňovací období 2017 už budou muset údaje na mzdových listech jednoznačně odpovídat ustanovení zákona. Plátci daně by se proto měli co nejdříve uvedené povinnosti přizpůsobit, aby na mzdových listech byly informace odpovídající zákonu.
Podobné články
Jak vytvořit životopis podle vzoru, aneb první krok do zaměstnání
Už to bude brzy rok, co život v republice ochromila koronavirová pandemie, která změnila mnohé. Pro některé…
Více informacíDoplatek do minimální mzdy si i v roce 2021 musí u zaměstnanců pohlídat každý zaměstnavatel
Každý zaměstnanec musí i v roce 2021 dostat za svoji práci alespoň tu nejnižší minimální mzdu, kterou pro daný rok stanoví nařízení vlády. Když odměna za práci v kalendářním měsíci nedosáhne výše aktuálně platné minimální mzdy, musí zaměstnavatel poskytnout doplatek do minimální mzdy.
Minimální mzda je v roce 2021 znovu vyšší a tomu je třeba náležitě přizpůsobit vše, co s tímto souvisí včetně doplatku ke mzdě zaměstnanců, kteří na minimální mzdu pro nižší výkonost nedosáhnou
Jak je řečeno v úvodu, minimální mzda je ze zákona nejnižší přípustná výše odměny za zaměstnancovu práci, což znamená, že nižší než tuto mzdu zaměstnanec dostat nesmí, ani v případech, kdy je třeba méně výkonný, ať už z vlastní viny či nezaviněně.
Nařízení vlády č. 487/2020 o minimální mzdě a nejnižších úrovních zaručené mzdy, o vymezení ztíženého pracovního prostředí a o výši příplatku ke mzdě za práci ve ztíženém pracovním prostředí, stanoví, že od 1. 1. 2021 se zvyšuje základní sazba minimální mzdy na 15 200 Kč za měsíc a samozřejmě se zvyšuje i základní sazba minimální mzdy za hodinu na částku 90,50 Kč. Uvedené platí při standardní pracovní době 40 hodin týdně. Do minimální mzdy a nejnižších úrovní zaručené mzdy se započítávají taktéž osobní příplatky, příplatky za specializaci, vedení, zastupování pedagogickou činnost a všechny mimořádné odměny. V podnikatelské sféře se jedná o odměny typu prémie, cílové odměny, fakultativní příplatkové mzdy a mimořádné odměny z rozhodnutí zaměstnavatele. Do výše minimální mzdy ze zákona naopak nezasahují mzda za práci přesčas a příplatky za práci o víkendech, svátcích či příplatky za práci v noci.
Pokud však mzda, plat či odměna z dohody u zaměstnance nedosáhne v kalendářním měsíci ani se započítáním všeho co započteno být má, výše minimální mzdy, pak je zaměstnavatel povinen danému zaměstnanci poskytnout příslušný doplatek do výše minimální mzdy. Doplatek se poskytuje bez ohledu na zaviněnou či nezaviněnou nižší výkonost zaměstnance.
Na dodržování správného odměňování minimální mzdou se často zaměřují kontroly
Na dodržování zákonů v oblasti odměňování zaměstnanců se velmi často soustředí Státní úřad inspekce práce při svých kontrolách, proto je důležité mít i v roce 2021 vše v pořádku a přizpůsobeno aktuální výši minimální mzdy.
Prodloužený Program Antivirus B potřebuje podle Hospodářské komory úpravy, aby mohl v praxi správně plnit svůj úkol
Program Antivirus B má pomáhat zaměstnavatelům, aby mohli i v problematické covidové době vyplácet svým…
Více informacíVláda schválila návrh věcného záměru nového zákona o účetnictví
V minulém týdnu dala vláda zelenou modernizovanějšímu a systematičtějšímu účetnictví, když schválila návrh…
Více informací