Mzdy na úrovni, jak ušetřit na studiu a daňové zvýhodnění
Otázkám finančního charakteru se nelze vyhnout po většinu našeho života. Od studentských let je třeba učit se šetřit a hospodařit. Získat zaměstnání v oboru, kde mzdy stále rostou, není snadné, ale i takové možnosti tu jsou. A zvýhodnění na dani je také potřeba si ohlídat. Čtěte s námi a zjistíte více.

Poplatky za studium je třeba si hlídat a nepropásnout změny
Při studiu na vysoké škole už není možné studovat zcela zdarma, nejrůznějším poplatkům se student nevyhne. I v uvedené oblasti se však dá ušetřit. Pokud student studuje řádně a zodpovědně, za další studium už platit nemusí. Při méně zodpovědném přístupu a delším vzdělávání se poplatkům nevyhne, ale je dobré si hlídat změny v této oblasti. Více informací si přečtěte zde.
Mzdy v IT dovolují myslet i na vysněné věci
Máte spoustu snů, ale výše mzdy vám je nedovolí realizovat? Možná by neškodilo zkusit štěstí v jiném oboru. V IT sektoru si mzdy udržují dlouhodobě vysokou úroveň. Vývojáři, manažeři technických profesí, analytici a podobné profese jsou stále žádanější v celé republice a jejich mzdy se rozhodně nekrčí při zemi. Podrobnější informace získáte zde.
Daňové zvýhodnění a slevy nyní a v nejbližší budoucnosti
Oblast daňového zvýhodnění a slev je potřeba bedlivě sledovat. Ve střehu by měli zůstat zaměstnanci, kteří jsou rodiči nezaopatřených dětí, protože zvýšení daňového zvýhodnění na druhé a třetí dítě na rok 2017 se stále nemůže dostat z legislativních pout. Je třeba počítat i se zpřísněním daňového bonusu. Změny vstoupí i do uplatňování slev pro invaliditu. Jiné to bude i se srážkovou daní u příjmů malého rozsahu. Poslední dvě změny se dotknou až daňového přiznání podávaného v roce 2018. Pokud chcete vědět více, pokračujte ve čtení zde.
Podobné články
Podnikatelský účet pro OSVČ není zákonnou nutností, ale dává financím řád a má své výhody
Otázku zda je či není nutné mít pro podnikatelské aktivity zvláštní účet, si kladou většinou OSVČ provozující…
Více informacíDaňové úlevy a pardony vydávané v období pandemie nepromíjí daňové povinnosti za roky předcházející
Finanční správa ČR upozorňuje daňové subjekty, že daňové úlevy a generální pardony udělované v souvislosti…
Více informacíProhlášení poplatníka i žádost o roční zúčtování musí být i v covidové době s vlastnoručním či elektronickým podpisem
Nejeden zaměstnanec každý rok vyřeší své daňové povinnosti podepsáním Prohlášení poplatníka k dani a žádosti…
Více informacíDoplatek do minimální mzdy si i v roce 2021 musí u zaměstnanců pohlídat každý zaměstnavatel
Každý zaměstnanec musí i v roce 2021 dostat za svoji práci alespoň tu nejnižší minimální mzdu, kterou pro daný rok stanoví nařízení vlády. Když odměna za práci v kalendářním měsíci nedosáhne výše aktuálně platné minimální mzdy, musí zaměstnavatel poskytnout doplatek do minimální mzdy.
Minimální mzda je v roce 2021 znovu vyšší a tomu je třeba náležitě přizpůsobit vše, co s tímto souvisí včetně doplatku ke mzdě zaměstnanců, kteří na minimální mzdu pro nižší výkonost nedosáhnou
Jak je řečeno v úvodu, minimální mzda je ze zákona nejnižší přípustná výše odměny za zaměstnancovu práci, což znamená, že nižší než tuto mzdu zaměstnanec dostat nesmí, ani v případech, kdy je třeba méně výkonný, ať už z vlastní viny či nezaviněně.
Nařízení vlády č. 487/2020 o minimální mzdě a nejnižších úrovních zaručené mzdy, o vymezení ztíženého pracovního prostředí a o výši příplatku ke mzdě za práci ve ztíženém pracovním prostředí, stanoví, že od 1. 1. 2021 se zvyšuje základní sazba minimální mzdy na 15 200 Kč za měsíc a samozřejmě se zvyšuje i základní sazba minimální mzdy za hodinu na částku 90,50 Kč. Uvedené platí při standardní pracovní době 40 hodin týdně. Do minimální mzdy a nejnižších úrovní zaručené mzdy se započítávají taktéž osobní příplatky, příplatky za specializaci, vedení, zastupování pedagogickou činnost a všechny mimořádné odměny. V podnikatelské sféře se jedná o odměny typu prémie, cílové odměny, fakultativní příplatkové mzdy a mimořádné odměny z rozhodnutí zaměstnavatele. Do výše minimální mzdy ze zákona naopak nezasahují mzda za práci přesčas a příplatky za práci o víkendech, svátcích či příplatky za práci v noci.
Pokud však mzda, plat či odměna z dohody u zaměstnance nedosáhne v kalendářním měsíci ani se započítáním všeho co započteno být má, výše minimální mzdy, pak je zaměstnavatel povinen danému zaměstnanci poskytnout příslušný doplatek do výše minimální mzdy. Doplatek se poskytuje bez ohledu na zaviněnou či nezaviněnou nižší výkonost zaměstnance.
Na dodržování správného odměňování minimální mzdou se často zaměřují kontroly
Na dodržování zákonů v oblasti odměňování zaměstnanců se velmi často soustředí Státní úřad inspekce práce při svých kontrolách, proto je důležité mít i v roce 2021 vše v pořádku a přizpůsobeno aktuální výši minimální mzdy.