Vedení účetnictví Praha, Brno, Bratislava, Wien, Warszawa
Kompletní účetní servis a služby daňového poradce.
Vedení účetnictví, daňové poradenství ,zpracování mezd, roční uzávěrky a další účetní služby.

Náhrada mzdy v neschopnosti nebo ošetřovné zaměstnanci s nemocným potomkem?

Jak se správně a právně chovat a postupovat při řešení záležitostí zaměstnanců pečujících o nemocné děti? I to je realita, kterou musí řešit a měl by ji vyřešit po stránce právní i etické každý zaměstnavatel. Jenže není to tak jednoduché. Vstřícný přístup, pochopení, to se zvládne, ale co když dojde na peníze za dobu, kdy se zaměstnanec-rodič stará o nemocného potomka? Na scénu vstupuje ošetřovné, a neschopnost záleží na situaci.

Náhrada mzdy v neschpnosti nebo ošetřovné zaměstnanci s nemocným potomkem.jpg
Datum článku: 15. 07. 2016

OČR nebo nemocenská je třeba se řídit situací a paragrafy

Omluvit nepřítomnost zaměstnance v práci v době kdy tento doloží, že je práce neschopen z důvodu nemoci vlastní či z důvodu ošetřování člena rodiny jehož zdravotní stav nezbytně vyžaduje ošetřování druhou osobou je povinností zaměstnavatele vždy. Ale jak takového zaměstnance platit, kdy mu náleží jen ošetřovné a kdy náhrada mzdy jako v neschopnosti?

Náhrada mzdy v neschopnosti náleží a zaměstnavatel je povinen ji dle § 192 vyplácet zaměstnanci práce neschopnému z důvodu nemoci či karantény v prvních čtrnácti dnech tohoto období, s ohledem na karenční lhůty se platí od třetího dne nemoci.

Na dávky při ošetřování člena rodiny, které jsou dávkou nemocenského pojištění má zaměstnanec nárok pokud ošetřuje své dítě ve věku do deseti let případně jiného člena rodiny, který z důvodu nemoci nebo úrazu nezbytně vyžaduje takovouto péči, tak to stanoví § 39 zákona o nemocenském pojištění.

Rodič, který pečuje o dítě do 10 let věku má na uvedenou dávku nárok i v případě, kdy je z důvodu karantény či epidemie uzavřeno školské zařízení kam dítě jinak dochází a nárok v tomto případě vzniká i ve chvíli,kdy onemocní osoba která o dítě jinak běžně pečuje, ale z důvodu nemoci pečovat nemůže.

I rodič dítěte staršího deseti let má nárok na ošetřovné v případě vážnější nemoci či úrazu.

Ošetřovné běžně náleží po dobu devíti dnů u rodičů samoživitelů to může být až 16 dnů.

Zásadní a závazné je vždy rozhodnutí lékaře

O tom zda zdravotní stav dítěte vyžaduje ošetřování stanoví vždy lékař a jeho verdikt je zásadní i pro zaměstnavatele právě z hlediska mzdových povinností vůči pečujícímu zaměstnanci. Pokud je z důvodu závažného zdravotního stavu dítě do deseti let hospitalizováno ve zdravotnickém zařízení a rodič je hospitalizován s ním jako doprovod protože to zdravotní stav dítěte vyžaduje Pak se jedná o zaměstnance dočasně práce neschopného o délce této neschopnosti rozhodne lékař a zaměstnanci přísluší za dobu i takovéto pracovní nschopnosti podle zákona č.187/2006 §57 náhrada mzdy.

 

Sdílet článek:
Facebook >Google+ >Twitter

Podobné články

Zaučení či zaškolení zaměstnance musí být provedeno vždy a je povinností zaměstnavatele je zajistit

Zaučení či zaškolení zaměstnance musí být provedeno vždy a je povinností zaměstnavatele je zajistit

Datum článku: 19. 11. 2020

Zaučení či zaškolení nově příchozího zaměstnance je podle stanovení zákona nutností. Jakou formou bude daný úkon…

Více informací
Očkování proti nemoci Covid-19 by mělo být ze zákona hrazeno pojišťovnami a první vakcíny by měly být v republice už možná na konci roku 2020

Očkování proti nemoci Covid-19 by mělo být ze zákona hrazeno pojišťovnami a první vakcíny by měly být v republice už možná na konci roku 2020

Datum článku: 18. 11. 2020

Ne všechna očkování jsou vždy hrazena pojišťovnami, mnohá si musí pacient uhradit z vlastní kapsy. Očkování proti…

Více informací
Minimální mzda se v roce 2021 zvýší o 600 Kč, ale odborníci varují, že to paradoxně může znamenat problém pro zaměstnanost

Minimální mzda se v roce 2021 zvýší o 600 Kč, ale odborníci varují, že to paradoxně může znamenat problém pro zaměstnanost

Datum článku: 18. 11. 2020

Zvýšení minimální mzdy zaměstnanců vůbec nemusí být pozitivní záležitostí, ale naopak pro mnoho zaměstnanců…

Více informací
Když zaměstnavatel v koronavirové situaci neumožní práci z domova, je možné se bránit, ale není to snadné

Když zaměstnavatel v koronavirové situaci neumožní práci z domova, je možné se bránit, ale není to snadné

Datum článku: 13. 11. 2020

Nejúčinněji se šíření nemoci Covid-19 brání omezením kontaktů s dalšími lidmi a platí to v nejvyšší míře…

Více informací