Náhradní výživné od státu bude maximálně 3000 Kč měsíčně
Rodičům samoživitelům, kterým druhý z rodičů neplatí výživné na společného potomka, opět zablikala naděje na změnu. Vláda včera schválila návrh na náhradní výživné od státu.

Pokud návrh na náhradní výživné ustojí těžkou diskuzi v Poslanecké sněmovně, dočkají se děti a rodiče této pomoci od července 2021
O pomoci státu pro rodiče samoživitele, kteří si musí s výchovou a hlavně výživou potomků poradit vlastními silami, protože druhý z partnerů na rodičovské povinnosti zapomíná, se hovoří již několik let. Včerejší návrh zákona o náhradním nebo také zálohovaném výživném poskytovaném opuštěným rodičům nezaopatřených dětí je už sedmý, který se snaží dané formě potřebné podpory nachystat legislativní prostor, ale zatím se to nepodařilo.
Z vlády zákon zamířil do Poslanecké sněmovny, kde sama ministryně práce nad daným tématem očekává znovu nesnadnou diskuzi. Mnozí zákonodárci se totiž netají tím, že nesouhlasí s tím, aby stát plnil povinnost za neplatící rodiče. Přes všechny peripetie však ministryně Maláčová doufá, že se konečně danou pomoc prosadit podaří a zákon o náhradním výživném začne platit od července 2021. Dřívější termín se už bohužel stihnout nepodaří.
Maximální částka státního výživného bude 3000 Kč měsíčně
Pomoc státu osamělým rodičům nezaopatřených dětí bude maximálně do výše 3000 Kč měsíčně a bude se poskytovat také jen na omezenou dobu maximálně na 24 měsíců nebo do doby, kdy skončí nezaopatřenost daného dítěte. Toto náhradní výživné se bude vyplácet podle částky, kterou jako výživné stanoví rozhodnutí soudu. Pokud soud, který bude samozřejmě přiznávat výživné podle věku a potřeb dítěte přizná rodiči žadateli o výživné částku například 2000 Kč. Náhradní výživné bude vypláceno v uvedené částce. Pokud soud rozhodne, že na uvedené dítě vzhledem k věku i potřebám náleží výživné vyšší, dostane rodič žádající o uvedené náhradní výživné od státu částku maximálně 3000 Kč. Náhradní výživné má být totiž pomocnou dávkou v těžké situaci na časově omezenou dobu. Po uvedenou dobu bude pak činěna snaha, přimět druhého z rodičů, aby plnil vyživovací povinnost ke svému nezaopatřenému potomkovi.
Co bude potřeba doložit k nároku na výživné od státu?
Rodič, který požádá o vyplácení náhradního výživného na nezaopatřené dítě, na které neplatí druhý z rodičů nebo neplatí takovou částku, jaká mu byla na výživné jeho potomka soudem stanovena, samozřejmě bude muset doložit několik nutných dokladů.
Nejzásadnějším dokladem k uvedené dávce je samozřejmě pravomocné rozhodnutí soudu o výši výživného, dále je nutné doložit nezaopatřenost dítěte a doklad, že na rodiče, který neplní vyživovací povinnost, byl podán návrh na exekuci. Při pobírání uvedeného výživného od státu bude potřeba vždy po čtyřech měsících dokládat příslušné pobočce úřadu práce, že druhý rodič stále neplní vyživovací povinnost nebo ji neplní v takové výši, jak bylo stanoveno.
Podobné články
Opět lze žádat peníze na vzdělávání zaměstnanců a vztahuje se i na OSVČ
Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR vyhlásilo v pondělí 20. března 2023 již druhou dotační výzvu…
Více informacíZměny u stavebního spoření od roku 2024 přijdou s příspěvkem nebo i bez něho
Stavební spoření a z něho plynoucí možnost získání výhodného úvěru má v Česku stále vysokou oblibu. Jenže…
Více informacíPeníze za nezrušené zálohy při přestupu na paušální režim lze dostat zpět
Podnikatelé nemají o povinnosti a starosti nouzi, ani když přejdou ze standardního náročného režimu na režim…
Více informacíZměnit zdravotní pojišťovnu v roce 2023 znamená podat do konce března přihlášku
Změnit zdravotní pojišťovnu je samozřejmě možné i v roce 2023 a ideální čas na podání přihlášky…
Více informací