Nesporné části daňových odpočtů by měly být při kontrolách vraceny bez zbytečných okolků
Dodržování daňových povinností a prověřování podezření z daňových podvodů probíhat samozřejmě musí, celý postup kontrol však musí vést správce daně tak, aby kontrolní aktivitou co nejméně zasahoval do práv daňového subjektu a nezadržoval subjektu se spornými prostředky i prostředky o kterých pochybnosti nemá a nejsou předmětem kontrolního šetření.

Ústavní soud potvrdil, že správce daně může zadržovat vždy jen tu část nadměrného daňového odpočtu, ve které jsou nesrovnalosti
Daňové kontroly subjektů zaměřené na nadměrné odpočty DPH jsou v posledních letech stále častější a v souvislosti s potíráním takzvaných karuselových podvodů jsou dané kontroly také rozsáhlejší, delší a tvrdší.
Stále častější jsou i stížnosti daňových subjektů na tvrdé a protiprávní postupy správce daně při uvedených kontrolách, které jsou velmi často neadekvátním zásahem porušujícím vlastnická práva subjektů, protože subjektu velmi často zadržují i prostředky, které s kontrolou nesouvisí a o nichž pochybnosti nejsou. Kontrolovaný daňový subjekt musí však v daném případě čekat až celé šetření skončí, aby se ke svým prostředkům dostal, a velmi často může mít takové čekání až fatální následky. Mnoho těch, kteří si na uvedené jednání soudně stěžují, se cítí nevyslyšeno a mají pocit, že se svých práv nedovolají.
Nesporná část prostředků se má subjektu vždy co nejrychleji vrátit
Ústavní soud ČR i Soudní dvůr Evropské unie se v dané záležitosti jednoznačně vyjadřují tak, že ani veřejný zájem na výběru daní nesmí být v rozporu s ochranou práv a svobod jedince.
Správa daní se musí při všech kontrolních akcích chovat tak, aby co nejméně subjekty omezovala a do jejich majetkových práv zasahovala jen v míře prokazatelně nutné a po nezbytně nutnou dobu.
Pokud se při kontrole vyskytuje sporná i nesporná část daňového odpočtu, nesporná část musí být subjektu vždy vydána bez zbytečného zdržování. Více zde.
Podobné články
Soudní znalci musí mít nově od roku 2021 povinně sjednané pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou profesní činností
Od 1. 1. 2021 nastávají zásadní změny v zákoně č. 254/2019 o znalcích, znaleckých kancelářích a znaleckých…
Více informacíDaňové úlevy a pardony vydávané v období pandemie nepromíjí daňové povinnosti za roky předcházející
Finanční správa ČR upozorňuje daňové subjekty, že daňové úlevy a generální pardony udělované v souvislosti…
Více informacíProhlášení poplatníka i žádost o roční zúčtování musí být i v covidové době s vlastnoručním či elektronickým podpisem
Nejeden zaměstnanec každý rok vyřeší své daňové povinnosti podepsáním Prohlášení poplatníka k dani a žádosti…
Více informacíPovinnosti elektronického podání identifikovaných osob v oblasti DPH od 1. 1. 2021
Generální finanční ředitelství připomíná podnikatelům a zejména těm registrovaným k DPH, aby se od ledna 2021…
Více informací