O kompenzační bonus mohou požádat lidé v úpadku, dobrovolníci v pečovatelských službách, ale i pěstouni
Finanční správa ČR upozorňuje, že koronavirová podpora ve formě kompenzačního bonusu opět rozšiřuje svůj rádius a nárok na ni již mohou uplatňovat lidé v úpadku, ale také dobrovolníci v pečovatelských službách i pěstouni pracující na dohodu.

U osob v úpadku může vyřízení žádosti o kompenzační bonus trvat o něco déle než v jiných případech
Žádost o podporu ve formě kompenzačního bonusu si konečně mohou podat také osoby v konkurzu či oddlužení. Finanční správa upozorňuje uvedené žadatele, že vyřizování jejich žádostí je z administrativního hlediska náročnější, a proto samotný proces vyřízení a připsání podpory na účet může trvat déle, než u jiných žadatelů. Proces může být delší zvláště u osob, u nichž byl úpadek prohlášen do 31. 12. 2019 a uvedená podpora se jich týká v takzvaném režimu de minimis. Generální ředitelka Finanční správy však ujišťuje, že i tyto žádosti budou vyřizovány, jak nejrychleji to bude možné.
O kompenzační bonus mohou žádat i dobrovolníci v pečovatelských službách a pěstouni, když na zařízení v němž poskytovali služby, dopadl zákaz či omezení činnosti
Zákazy a omezení se v této těžké době nevyhýbají ani sektoru sociálních a zdravotních služeb a znemožňují či ostře omezují práci lidem zde zaměstnaným dobrovolné pečovatele a pěstouny nevyjímaje. Zákaz či omezení činnosti v daném zařízení už nemusí vydat jen orgán státní správy a veřejného zdraví, ale též jiný orgán veřejné moci či oprávněná osoba. Pokud k uvedené situaci dojde, mohou si proto nově požádat o kompenzační bonus právě i pečovatelé i pěstouni, jejichž výkon činnosti tento zákaz postihne. Případné pobírání odměny pěstouna nestojí v daném případě nároku na kompenzační bonus v cestě.
Žádosti je nutné podávat nejpozději do 26. dubna 2021 a pozor na velikost přílohy pokud je žádost posílána e-mailem
Žádosti o kompenzační bonus týkající se výše uvedených osob je nutné podat do 26. 4. 2021. Žádost může být podána za všechna bonusová období od 5. 10. 2020 do 15. 2. 2021 najednou, nebo je možné podat žádost za jednotlivá období.
Nejlepší formou podání je využít k tomu účelu postavenou webovou aplikaci či nepovinný formulář, které jsou k dispozici na stránkách Finanční správy včetně instrukcí k vyplnění. Žádost je možné podat také formou e-mailu, ale v takovém případě pozor na velikost přílohy. Příloha nesmí být větší než 4 MB. Pokud by byla příloha větší, Finanční správa ji nedostane, ale žadatel se současně o tomto problému nedozví automaticky. Více zde.
Podobné články
K elektronické žádosti o výměnu řidičáku už není nutná datová schránka
Elektronická žádost o výměnu řidičského průkazu je podle Ministerstva dopravy zase o něco jednodušší…
Více informacíPřeplatky silniční daně stále leží na finančních úřadech a je dobré si je vyžádat
Finanční správa ČR opakovaně upozorňuje, že na finančních úřadech stále zůstávají nevyzvednuté přeplatky…
Více informacíPříjem žádostí na Opravu domu po babičce se rozjel
Lidé, kteří si chtějí požádat o podporu od státu na opravu staršího domu například po rodičích, už mohou…
Více informacíElektronicky požádat o důchod půjde už od prosince 2023
Včera Poslanecká sněmovna České republiky odsouhlasila novelu zákona o sociálním zabezpečení. Díky tomuto kroku…
Více informací