O prokazování majetku se opět jedná. Určitě se přitvrdí a teď jde o hranici
Prokazování původu majetku je z hlediska férového daňového jednání velmi podstatné a je tedy třeba nastavit jasně určená a pevná pravidla, aby nemohlo docházet k podvodům a nepřiznávání. Zákonem se tedy v těchto dnech zabývají po senátorech znovu poslanci.

Že je potřeba při prokazování původu majetku přísnější metr v tom je shoda
Vláda i poslanci se v uvedené otázce zatím celkem jednoznačně shodují na tom, že prokazování původu majetku musí být průhledné, se srozumitelnými pravidly a jednoznačně stanovenými sankcemi, v případech, že daňový poplatník tato pravidla poruší. To jest původ majetku neprokáže dostatečně nebo se takovému jednání bude přímo vyhýbat.
Správné nastavení a shoda vlády a senátorů se nyní hledá v tom, jaká má být hranice příjmů, od které může Finanční správa ČR úředně vyzvat poplatníka k prokázání původu majetku a případně tento majetek podrobit dani nebo dokonce přistoupit k trestu ostřejšímu. Vláda chce uvedenou hranici nastavit na sedm milionů korun a Senát na pět milionů. Sedm milionů je podle senátorů hranice na kterou se běžný smrtelník ve zdejších podmínkách příliš nedostane, pět milionů je reálných. Objevil se dokonce i návrh na zamítnutí navrhované právní úpravy, protože prý nepřiměřeně dopadne jen na určitou skupinu občanů, a to ty jedince, které někdo udá. Uvedené zamítnutí, ale neprošlo a jednat se bude o zákoně dál.
Kdo neprokáže majetek dostatečně zaplatí daň a může jít i za mříže až na tři roky
Sankce za daňové podvody s neprokázaným majetkem, pokud navrhovaný zákon projde, budou jak jsme již řekli také přísnější. Pokud poplatník nebude schopen dostatečně nebo vůbec, vysvětlit a doložit, jak k majetku přišel, bude muset zaplatit dodatečně doměřenou daň i penále. Penále bude 50 procent doměřené daně, ale může to být i více pokud poplatník bude ztěžovat práci správci daně. Pokud se zjistí, že prohlášení o původu majetku bylo úmyslně nepravdivé, pak by si podle nových pravidel měl hříšník posedět ve vězení až tři roky.
Podobné články
Daňové úlevy a pardony vydávané v období pandemie nepromíjí daňové povinnosti za roky předcházející
Finanční správa ČR upozorňuje daňové subjekty, že daňové úlevy a generální pardony udělované v souvislosti…
Více informacíProhlášení poplatníka i žádost o roční zúčtování musí být i v covidové době s vlastnoručním či elektronickým podpisem
Nejeden zaměstnanec každý rok vyřeší své daňové povinnosti podepsáním Prohlášení poplatníka k dani a žádosti…
Více informacíPovinnosti elektronického podání identifikovaných osob v oblasti DPH od 1. 1. 2021
Generální finanční ředitelství připomíná podnikatelům a zejména těm registrovaným k DPH, aby se od ledna 2021…
Více informacíOsvobození od daně pro případy nutné likvidace piva bude již trvalé
Doba covidová si žádá spoustu nejrůznějších úprav zákonů zejména v oblasti ekonomické a daňové. Některé…
Více informací