Odměňovat zaměstnance za nechození k lékaři je nelegální a hrozí za to sankce až milion korun
Nedostatek zaměstnanců nutí dnes zaměstnavatele k nejrůznějším taktikám a motivacím, aby pracovníci nejen neodcházeli ke konkurenci, ale i k tomu, aby se na pracovišti zdržovali co nejvíce a vyhýbali se neschopnosti i návštěvám lékařů. Jenže pozor odměňovat zaměstnance za nevyužívání pracovní neschopnosti a nechození k lékaři je ze strany zaměstnavatele diskriminační a protizákonné.

Zaměstnavatel nesmí odměňovat zaměstnance za něco, co zaměstnance vystaví nebezpečí újmy na zdraví
Ve vypjatých situacích velmi často dochází k nestandardnímu a nejednou i protiprávnímu jednání. Nedostatek zaměstnanců, který v současné době v mnoha firmách panuje, mnohdy bývá také příčinou takového chování u zaměstnavatelů. Ale pozor záležitost, která vypadá zdánlivě jako nevinná odměna přičinlivému zaměstnanci, který se nenechá přemoci chřipkou a návštěvy lékaře odkládá na příhodnější období, se může zaměstnavateli hodně nevyplatit. Zaměstnanec, který je odměnou zaměstnavatele motivován k tomu, aby potlačoval příznaky nemoci a nechodil k lékaři, je časovanou bombou pro spolupracovníky i pro zaměstnavatele samotného, spolupracovníci jsou ohroženi nemocí a zaměstnavatel je ohrožen nejen nemocí, ale i citelnou pokutou za přestupování zákona.
Zákoník práce § 103 odstavec 1 v písmenech a) a k) totiž říká, že zaměstnavatel nesmí odměňovat takové pracovní jednání zaměstnance, při němž je zaměstnanec vystaven riziku újmy na zdraví případně takové jednání může vést k ohrožení zdraví i ostatních pracovníků. Jinými slovy zdraví zaměstnance musí být pro zaměstnavatele vždy na prvním místě, a tedy zaměstnavatel nesmí zavdat podnět k tomu, aby zaměstnanec své zdraví zanedbával.
Odměňování zaměstnanců za to, že nebudou nemocní, znamená pro zaměstnavatele pokutu až jeden milion korun
Protizákonné jednání se nikdy nevyplácí, ani kdyby bylo takzvaně ve vyšším zájmu firmy či potažmo celé ekonomiky. I to za co bude zaměstnavatel zaměstnance odměňovat, je třeba dobře zvážit a vědět co říká zákon. Právní odborníci se jednoznačně shodují, že firmy nesmí trestat zaměstnance za to, že navštíví v pracovní době lékaře ani na straně druhé naopak zvýhodňovat zaměstnance, kteří tak nečiní. Stejně tak není přípustné zvýhodňovat zaměstnance za neabsenci. Uvedené jednání je jednoznačně protiprávní trestné a zaměstnavatelům za ně hrozí pokuta až jeden milion korun.
Podobné články
Zaměstnancům na dohody půjde nově srážet z náhrad i záloh odměny, pokud částky nenáleží
Nadcházející novela zákoníku práce přinese mimo jiné i změny ohledně srážek z výdělku pracovníků…
Více informacíRozšířené potvrzení o zaměstnanosti kvůli podpoře si zaměstnanec musí vyžádat
Pokud končí pracovněprávní vztah zaměstnavatele a zaměstnance, má zaměstnavatel ze zákona vždy povinnost vystavit…
Více informacíOkamžité zrušení pracovního poměru zaměstnancem chce trpělivost
Zaměstnanec, který se rozhodne okamžitě ukončit pracovní poměr se svým zaměstnavatelem, protože mu zaměstnavatel…
Více informacíNovelizace zákoníku práce rozšíří informační povinnost zaměstnavatelů vůči zaměstnancům
Projednávání a upravování chystané novelizace zákoníku práce sice stále ještě není hotovo, ale již nyní je…
Více informací