Odmítnutí nabízené práce bude možná znamenat celoroční ztrátu nároku podpory od státu
Ministryně práce a sociálních věcí se chystá v roce 2020 systému výplaty sociálních dávek razantně změnit pravidla, aby pomoc šla skutečně potřebným a těm, kteří se snaží svoji nepříznivou situaci změnit.

Změna se chystá nejen u podpory v nezaměstnanosti, ale i u příspěvku na bydlení a životního minima
Vzrušená a místy až dramatická jednání posledních měsíců ohledně zvýšení rodičovského příspěvku na 300 000 Kč od roku 2020 zaregistrovali snad všichni občané i ti, kterých se uvedená dávka netýká. Mimo tuto problematiku však již současně probíhá rozsáhlá revize systému výplaty a fungování u sociálních dávek typu podpora v nezaměstnanosti, příspěvek na bydlení či životní minimum a plánují se velmi zásadní změny.
Ministryně práce a sociálních věcí Maláčová chce, aby systém sociální podpory a pomoci státu sice fungoval jako záchranná síť a podaná ruka v nepříznivé situaci, ale takovým způsobem, aby bylo jednoznačně dáno, že v záchranné síti nelze uvíznout navždy a od podané ruky je nutné se odpoutat a přejít k samostatným krokům.
Největší pozor si v daném novém systému budou muset dávat lidé s podporou v nezaměstnanosti. Odmítnutí nabízené práce bude nutné hodně pečlivě zvažovat, protože by to mohlo znamenat ztrátu dané podpory na celý další rok. O nárok na uvedenou podporu už sice lze přijít již nyní, ale postih je pouze půlroční. Toto zpřísnění se samozřejmě nemá vztahovat na případy, kde odmítnutí má skutečně závažný důvod ve zdravotní či sociální situaci žadatele. I když, je nezaměstnanost v současnosti rekordně nízká, bylo již za letošní rok do konce října vyplaceno na podpory v nezaměstnanosti přes šest miliard korun.
Další změnou, za kterou již ministryně bojuje také delší dobu a po revizi chce v daném boji zvítězit je zvýšení životního minima zejména pro lidi, kteří jsou na dané částce zcela závislí a nemají možnost situaci vlastní aktivitou a vůlí změnit, jde zejména o děti, seniory a zdravotně postižené.
Změna má přijít i u dávek na bydlení, které se ze dvou mají sloučit do jedné, a postup kolem nich se má zjednodušit, aby mohly rychleji sloužit, tam kde jsou potřeba.
Výsledky výše uvedeného prověřování jak dávky fungují a slouží, by ministerstvo mělo mít k dispozici do konce listopadu 2019 a už v prosinci chce v připomínkovém řízení začít o změnách jednat.
Podobné články
Projekt Záruky pro mladé pomáhá najít práci nejmladším uchazečům o zaměstnání
Mezi uchazeči o zaměstnání jsou často i velmi mladí lidé do 29ti let a byť jim třeba nechybí vzdělání, tak ani…
Více informacíOd února 2021 je možné žádat o přezkoumání nároku na sociální dávky, pokud do nich žadateli vstoupila odměna za výpomoc ve zdravotnictví či sociálních službách v době koronaviru
Jak již bylo zmíněno v jednom z předchozích článků tohoto portálu, nárok na některé sociální dávky se bude…
Více informacíVyřazení uchazeče o zaměstnání z evidence ze zdravotních důvodů už bude možné jen s odborným lékařským posudkem
Vyřazení uchazeče o zaměstnání z evidence úřadu práce ze zdravotních důvodů může být zatím velmi rychlý…
Více informacíOtcovská v roce 2021, kdo má nárok, z čeho se počítá a jak požádat
I v roce 2021 si mohou otcové čerstvě narozených dětí požádat o dávku otcovské poporodní péče známou spíše…
Více informací