Vedení účetnictví Praha, Brno, Bratislava, Wien, Warszawa
Kompletní účetní servis a služby daňového poradce.
Vedení účetnictví, daňové poradenství ,zpracování mezd, roční uzávěrky a další účetní služby.

Podnikatelé si stěžují, že nemají dost informací o podpoře při zasažení energetickou krizí

Podnikatelé, kteří jsou zasaženi současnou energetickou krizí a měli by zájem o podporu a pomoc, si stěžují, že je případně jejich zástupce vláda o možnostech podpory informuje nedostatečně a nepřehledně a že zejména nevědí, na jaké ceny energií se mají připravit.

Podnikatelé si stěžují, že nemají dost informací o podpoře při zasažení energet2.jpg
Datum článku: 24. 11. 2022

Neinformovanost podnikatelů ohledně energetické podpory je v současné krizi chybou, která by měla být co nejrychleji vládou napravena

To co podnikatele v současné době hodně tíží a ztěžuje jim jak aktuální činnost, tak i plány do budoucna jsou nedostatečné informace poskytované vládou ohledně dalšího postupu v otázkách řešení aktuální energetické krize a nároků podpory s tím souvisejících. Uvedené vyplynulo z nedávného průzkumu Hospodářské komory ČR mezi podnikateli. Průzkum jednoznačně ukázal, že podnikatelé se snaží se současnou nelehkou situací bojovat a své podnikání udržet, ale chybí jim ona pomocná ruka, o jejímž podání je vláda ujišťuje.

Hospodářská komora ČR, která se snaží hájit zájmy podnikatelů a být prostředníkem právě mezi podnikateli a státem k uvedenému dodává, že současná informační kampaň vlády ohledně podpůrných možností pro podnikatele zasažené energetickou krizí je nedostatečná a nepřehledná. Informace nejsou dostatečně jednoznačně jasné a až třetina podnikatelů se nemůže dopátrat toho, na jakou podporu by vlastně mohli mít nárok. Mnozí už snahu o zorientování, se ohledně podpor vzdali a bojují na vlastní pěst, ale síly i případné naspořené prostředky již došly a jde o boj z posledních sil. Vláda by tak měla svoji informační taktiku co nejrychleji vylepšit, aby pomoc zejména k malým a středním podnikatelům ještě mohla přijít, i když třeba na poslední chvíli.

Podporu státu využívá jen malé procento spíše velkých firem, k malým až středním firmám se informace spíše nedostávají

Podnikatelé potřebují od vlády slyšet jasný a srozumitelný přehled informací jaká opatření se v souvislosti s energiemi na rok 2023 chystají, jak se konkrétně dotknou podnikání a kde, kdy a za jakých podmínek si mohou o podporu zažádat. Informace i samotnou pomoc je třeba dostat i k malým a středním podnikatelům ve všech částech republiky. Protože právě na malé a střední podniky, se již od 1. ledna 2023 bude vztahovat, například zastropování cen energií.

Přehlednost v informacích a jednoznačný harmonogram plánů by však ocenily i velké firmy, které se sice dostávají k informacím snáze, ale také si zatím o podporu požádalo jen menší procento z nich, protože ani pro ně není snadné nejen se ohledně podpory zorientovat, ale také si ji zasadit do podnikatelských aktivit tak, aby byla pomocníkem v pravou chvíli. Většina podnikatelů napříč spektrem potřebuje spolehlivé informace od vlády nejméně alespoň měsíc či dva dopředu, aby věděli na co se nachystat alespoň v krátkodobém horizontu. Jednat v nejistotě ze dne na den je nesmírně vyčerpávající a třeba je to i jednání nesprávné a nedošlo by k němu, kdyby správné informace přišly včas.

 

I když většina podniků vidí svoji budoucnost spíše nepříznivě, v propouštění zaměstnanců se snaží být opatrnými, i když mnohde tuší, že se danému kroku nevyhnou

I když se většina podnikatelů i podniků netají ohledně své aktivity nejistotou a starostmi, k případnému propouštění zaměstnanců většina z nich sahat nechce, nebo spíše uvedenou záležitost vidí jako tu zcela poslední variantu.

Propouštění, i když také jen v krajním případě připouští spíše velké firmy v podnicích, jejichž činnost je vysoce zasažena růstem cen energií a tam kde se kromě rostoucích nákladů snižuje poptávka zákazníků. Možné propouštění připouští podnikatelé v restauračních službách v oblasti zábavných aktivit, cestovním ruchu i maloobchodě. Firmy ve zpracovatelském průmyslu by chtěly zaměstnance naopak nabírat.

Sdílet článek:
Facebook >Google+ >Twitter

Podobné články

Web Hospodářské komory poradí s elektronickým podáním přiznání

Web Hospodářské komory poradí s elektronickým podáním přiznání

Datum článku: 19. 04. 2024

Jak se blíží, konec dubna roku 2024, u nejednoho podnikatele stoupá nervozita. Zbývá totiž již jen několik málo dní…

Více informací
Základní daňová sleva na poplatníka se v nejbližším období zřejmě nezvýší

Základní daňová sleva na poplatníka se v nejbližším období zřejmě nezvýší

Datum článku: 15. 04. 2024

Zvýšení základní daňové slevy na poplatníka bylo jedním z klíčových slibů současné vlády, který byl…

Více informací
Novela zákona u účetnictví v roce 2025 upřesní účetní cíle i pojmy

Novela zákona u účetnictví v roce 2025 upřesní účetní cíle i pojmy

Datum článku: 11. 04. 2024

Plánovaná novela zákona o účetnictví, která by měla vstoupit v platnost na počátku roku 2025, přináší…

Více informací
Za nepodání přiznání elektronicky hrozí pokuta někdy až v desítkách tisíc korun

Za nepodání přiznání elektronicky hrozí pokuta někdy až v desítkách tisíc korun

Datum článku: 26. 03. 2024

V roce 2024 musí všichni podnikatelé vzít na vědomí, že povinnost podávat daňové přiznání k dani z příjmů…

Více informací