Podpora v nezaměstnanosti bude v roce 2023 nejspíš nižší, nebo na kratší dobu
Koncepce podpory v nezaměstnanosti se s velkou pravděpodobností již v roce 2023 radikálně změní. Nezaměstnaní budou zřejmě prostřednictvím uvedené dávky dostávat méně peněz než dosud, nebo se bude podpora pobírat kratší dobu. Návrh změn připravuje Ministerstvo práce a sociálních věcí.

Podpora v nezaměstnanosti se s největší pravděpodobností sníží a nezaměstnaní budou muset více napnout síly při hledání práce
Pobírat podporu v nezaměstnanosti ve většině případů již dnes znamená nesnadnou situaci a velké promýšlení všech útrat. Bohužel však nezaměstnané zřejmě v roce 2023 čeká zřejmě ještě těžší zkouška, protože se podpora s největší pravděpodobností sníží, nebo bude možné ji pobírat kratší dobu než v současnosti.
Nepříjemnou realitou, kterou již nelze ignorovat je, že státní rozpočet země se propadá stále více do záporné bilance a šetření je již dle vlády i ministerstev nutné na všech výdajích včetně uvedené podpory lidem bez práce. Snížení výdajů na danou podporu vládě ČR na nedávné poradě doporučil i její ekonomický poradní orgán takzvaný NERV. Současně se také vláda, NERV i ministerstvo práce shodují v názoru, že si Česko je stále jednou zemí s nejnižší nezaměstnaností v rámci EU a nabídka volných pracovních míst je stále nadměrně vysoká. Šance k získání zaměstnání zde tedy jsou a nezaměstnaní jen musí být podle MPSV aktivnější v jejich uchopení.
Na podporu v nezaměstnanosti v posledních letech stát vydává kolem 10 a půl miliardy korun ročně. V letošním roce se již přes 8,3 miliardy korun vyplatilo v rámci uvedené podpory jen do konce října. Vláda se svým poradním orgánem i ministerstvem práce jsou tudíž přesvědčeni, že snížení podpory v nezaměstnanosti je jedním z nevyhnutelných kroků ke zvládání současné ekonomické krize i obrany proti dalšímu prohlubování zadlužení země.
Ministerstvo práce a sociálních věcí bylo pověřeno přípravou návrhu k provedení změn v koncepci dané podpory. Změna může být jednak ve snížení částky podpory v nezaměstnanosti, nebo je zde i varianta, že by se částka nesnižovala, ale podpora by se vyplácela kratší dobu, než je v současnosti běžné.
V současné době platí, že lidé ve věku do 50 let mohou podporu v nezaměstnanosti čerpat 5 měsíců. Nezaměstnaní ve věku mezi 50 a 55 lety mají nárok pobírat danou podporu, až 8 měsíců po sobě jdoucích n nezaměstnaní ve věku nad 55 let mohou dávku čerpat až 11 měsíců. První dva měsíce činí podpora v nezaměstnanosti 65 % z předchozího průměrného čistého výdělku nezaměstnaného. Další dva měsíce dostává nezaměstnaný 50 procent z čistého výdělku a další měsíc nezaměstnanosti následuje 45 procent z výdělku.
Zvažuje se různý systém změn, od toho, že se uvedené procentuální částky sníží zhruba o 5 procent, což by mohlo znamenat, že v prvních dvou měsících nezaměstnanosti dostane uchazeč o podporu 60% z předchozích příjmů, V dalších měsících, ale už jen 45 procent a ještě později už jen 40 procent z příjmů. Další variantou by mohlo být zkrácení podpůrčí doby až o dva měsíce proti současnosti. A ještě jinou zvažovanou možností je zkrácení podpůrčí doby, ale s navýšením procentní částky podpory v prvních měsících nezaměstnanosti až na 70 procent.
NERV navrhuje, aby více odpovědnosti za případné propuštění zaměstnance měli zaměstnavatelé a neziskové organizace před snížením podpory, v jakékoli formě, varují
Výše uvedená Národní ekonomická rada vlády jako poradní orgán navrhuje řešit uvedenou problematiku tím, aby zaměstnavatelé v případě, že se rozhodnou propustit zaměstnance, museli danému zaměstnanci vyplácet povinně minimálně 3 měsíce nebo déle odstupné. Zaměstnavatelé by tak museli propuštění každého pracovníka ještě více zvažovat a eliminovala by se tím propouštění třeba z důvodu věku pracovníků a jiných nezávažných důvodů.
Proti snižování podpory v nezaměstnanosti, ať už bude mít jakoukoli podobu, se jednoznačně staví neziskové organizace pomáhající právě nezaměstnaným. Uvedené organizace před snižováním dané podpory důrazně varují a poukazují na to, že uvedené opatření proti zadluženosti státního rozpočtu nepomůže, ale naopak přinese více chudoby a sociálních nejistot nejzranitelnějším skupinám lidí, kteří přijdou o práci. Opatření může až neúnosně dopadnout na starší lidi v předdůchodovém věku a samozřejmě na osoby, kterým se z nejrůznějších závažných důvodů hledá zaměstnání velmi obtížně.
Podobné články
Příležitostný příjem do 30 tisíc ročně se nedaní ani v roce 2023
Příležitostné drobné přivýdělky z roku 2022, jejichž výše za celý rok nepřekročila 30 000 Kč, není potřeba…
Více informacíZměny u stavebního spoření od roku 2024 přijdou s příspěvkem nebo i bez něho
Stavební spoření a z něho plynoucí možnost získání výhodného úvěru má v Česku stále vysokou oblibu. Jenže…
Více informacíZměnit zdravotní pojišťovnu v roce 2023 znamená podat do konce března přihlášku
Změnit zdravotní pojišťovnu je samozřejmě možné i v roce 2023 a ideální čas na podání přihlášky…
Více informacíVrácení přeplatku na dani z příjmů za rok 2022 v roce 2023
I v přiznání k dani z příjmů za rok 2022 podávaném v roce 2023 může poplatníkovi vzniknout nárok na vrácení…
Více informací