Vedení účetnictví Praha, Brno, Bratislava, Wien, Warszawa
Kompletní účetní servis a služby daňového poradce.
Vedení účetnictví, daňové poradenství ,zpracování mezd, roční uzávěrky a další účetní služby.

Pořádat firemní vánoční večírek není snadné pozor na odpovědnost

Do vánoc zbývá pár dnů a vánoční firemní večírky jsou na denním pořádku. Jenže uspořádat tuhle firemní akci tak, aby vše fungovalo, všichni se dobře a na úrovni bavili a výdaje nebyly nadstandardní, to už dá pořádnou fušku a přemýšlení. Stále to ale není vše na co při organizování takové oslavy musíte myslet.

Pořádat firemní vánoční večírek není snadné pozor na odpovědnost.jpg
Datum článku: 16. 12. 2015

Promýšlet totiž musíte nejen místo, způsob zábavy, zajištění jídla pití, drobných dárků a dalších nezbytností, ale též otázku bezpečnosti a odpovědnosti za škodu a další podobné nepříliš populární, ale velmi důležité věci. Pokud jako zaměstnavatel chcete pro své zaměstnance uspořádat párty na které se všichni pobaví a prohloubí se přitom v nenucené atmosféře vzájemné vztahy. Pak si příliš klidu neužijete, protože odpovědnost která na vás leží je velká a nelze se jí zbavit.

Aby místo štěstí a veselí nenastal pravý opak

Zásadní je vědět,že ze zákona platí, že za průběh pořádané akce a vše co se v jejím průběhu stane nese hlavní odpovědnost pořadatel, tedy v uvedeném případě zaměstnavatel. Uvedený se tedy bude potýkat s nepříjemností v případně nastalého úrazu stejně jako třeba s úhradou za poškozené zařízení podniku, kde je akce pořádána.


Předem je tedy nutné si promyslet

  • kde akci uspořádáte,
  • jakou ji dáte formu (vše dobrovolné nebo firemní účast povinná),
  • do jaké míry znáte své zaměstnance a můžete za ně ručit.

Uvedené věci k promyšlení bychom neměli podceňovat, ale naopak jim věnovat předem dostatek času, aby břemeno odpovědnosti nepřetěžovalo. Každý člověk přece nese odpovědnost za sebe a své jednání i sám, ale je potřeba vědět jak to vidí paragrafy.

Co nejbezpečnější místo a pozor na povinnost či nepovinnost

Ani u člověka blízkého, kterého znáte dlouhou dobu, nemůžete mít nikdy úplně jasnou jistotu jeho reakcí a chování v nečekaných situacích. Stejně tak nelze nikdy s jistotou odhadnout, co se spolehlivými a loajálními pracovníky udělá neformální atmosféra, adrenalinový park, alkohol a další nevšední situace. Toto vše je tedy potřeba vzít v potaz, když volíte místo konání akce. Čím netradičnější a dráždivější prostředí tím větší průšvih může hrozit. Pořádat proto večírek na lodi, v centru adrenalinových sportů nebo v opuštěné i když luxusní horské chatě může být sice velmi zajímavé, hodně netradiční a třeba i romantické, ale pozor stačí zranění při tanci, či způsobené neznalostí používání sportovních nástrojů a jako zaměstnavatel a pořadatel najednou máte na krku pracovní úraz.


Ano, pokud totiž účast na firemní akci je povinná a je po zaměstnancích vyžádána v rámci vylepšování a upevňování pracovních vztahů a zraněný zaměstnanec ji v případě prokazování bude takto prezentovat a navíc mu to bude dotvrzeno kolegy, dojde i soud k názoru, že jde o úraz vzniklý při plnění pracovních úkolů.
Pokud zaměstnanci při povinné firemní akci poškodí zařízení podniku, kde se akce koná. Úhrada způsobené škody bude následně vymáhána po jejich zaměstnavateli, který si účast na akci vyžádal. Zaplatí tímto za nedbalost svého pracovníka. A do nákladů firmy si takový výdaj asi zaúčtuje jen těžko i s pomocí daňového poradce, proto se opatrnost a umírněnost vyplatí.
Pokud se, ale podaří jednoznačně prokázat, že vzniklá škoda byla zaměstnancem způsobena v jeho opilosti, pak zaměstnavatel škodu nehradí, ale za své nezřízené chování musí zaplatit zaměstnanec. Stejně tak zaměstnavatel nenese odpovědnost za úraz který si opilý zaměstnanec při akci způsobí.

Dokazování míry opilosti či zavinění bývá však v uvedených případech velmi zdlouhavé a složité. Proto je dobré se jim snažit předcházet.

Sdílet článek:
Facebook >Google+ >Twitter

Podobné články

Externí i interní účetní mají obojí své klady i zápory a volit je vždy třeba podle individuálních záležitostí firmy

Externí i interní účetní mají obojí své klady i zápory a volit je vždy třeba podle individuálních záležitostí firmy

Datum článku: 24. 06. 2019

Bez profesionálně vedené účetní administrativy se dnes neobejde správné a pohodové fungování velkých ani malých…

Více informací
Při velkém horku na pracovišti musí zaměstnavatel poskytovat i ochranné nápoje

Při velkém horku na pracovišti musí zaměstnavatel poskytovat i ochranné nápoje

Datum článku: 19. 06. 2019

Každý zaměstnavatel musí ze zákona dbát na zajištění maximální ochrany zdraví a života svých zaměstnanců při…

Více informací
Pracovní oblečení pro zaměstnance a daně to není jen tak

Pracovní oblečení pro zaměstnance a daně to není jen tak

Datum článku: 18. 06. 2019

Pracovní oblečení či peníze na něj poskytnuté mohou velmi dobře sednout do daní a ušetřit peníze nebo také…

Více informací
Dovolené má někdo osm týdnů a jiný jen čtyři, ale není to svévole a záleží to na různých faktorech

Dovolené má někdo osm týdnů a jiný jen čtyři, ale není to svévole a záleží to na různých faktorech

Datum článku: 14. 06. 2019

Dovolená je čas lákající příjemným odpočinkem, dobrodružstvím či dálkami. Uvedená doba však zdaleka není…

Více informací