Pracovní posudek a jeho vydání a náležitosti
Pracovní posudek hodnotí jedince a jeho pracovní výkon kvalifikaci a schopnosti. Jde o úřední dokument, který musí být napsán podle zákonem stanovených pravidel, jenž mu určuje zákoník práce.

Vydání pracovního posudku na žádost zaměstnance je povinností zaměstnavatele
Při skončení pracovněprávního vztahu je zaměstnavatel povinen vydat zaměstnanci potvrzení o zaměstnání, a pokud o to zaměstnanec požádá i pracovní posudek. Pracovní posudek, o který zaměstnanec požádal, musí být vydán do patnácti dnů od žádosti. Z hlediska taktiky není však pro zaměstnance dobré žádat o uvedený dokument dříve než dva měsíce před ukončením pracovního poměru, protože podle zákoníku práce § 314 není zaměstnavatel povinen vydat zaměstnanci pracovní posudek dříve než v době dvou měsíců před skončením daného poměru.
Co je vlastně pracovní posudek
Pracovní posudek je jedna nebo i více listin, na kterých je obsaženo pracovní hodnocení zaměstnance jeho schopnosti, kvalifikace vztah k práci a může obsahovat i další skutečnosti, které mají bezprostřední souvislost s výkonem práce a pracovními vztahy. Na straně druhé zákon říká, že pracovní posudek nesmí obsahovat skutečnosti a informace, které s výkonem práce bezprostředně nesouvisí.
Při sestavování posudku si musí zaměstnavatel dávat pozor, aby hodnotil zaměstnance co nejvýstižněji, avšak bez osobních emocí. Pracovní posudek musí poskytnout ucelenou představu o vztahu zaměstnance k práci i jeho schopnostech, ale nemá za úkol doporučovat nebo být návodem pro vztahy a spolupráci s posuzovaným zaměstnancem.
Zaměstnanec má právo, pokud s informacemi v pracovním posudku nesouhlasí, žádat zaměstnavatele o úpravu informací v dané listině. V případě, že dojde ke střetu názorů a zaměstnanec se na úpravě pracovního posudku se zaměstnavatelem nedohodne, má zaměstnanec právo žádat o pomoc soud a prostřednictvím žaloby, žádat zaměstnavatele, aby daný posudek opravil.
Pracovní posudek musí být vydán, i když už pracovní poměr skončil
Zákoník práce nestanoví žádnou jednoznačnou lhůtu, do kdy může zaměstnanec žádat o vydání pracovního posudku. O pracovní posudek tak může zaměstnanec požádat i po skončení pracovního poměru a zaměstnavatel má povinnost tento posudek vydat.
Podobné články
Informace pro zaměstnavatele a zaměstnance ohledně povinného testování ve firmách případně samotestování od prvního března 2021
Protiepidemická opatření proti šíření koronaviru, se v ČR od 1. března 2021 tvrdě zpřísňují. V důsledku toho…
Více informacíZaměstnavatelé nově možná budou muset nahlašovat státu všechny zaměstnance pracující na dohody i všechna volná pracovní místa
Velmi často se hovoří o tom, jak je nutné činit vše proto, aby zaměstnavatelům ubývalo administrativy, ale opak je…
Více informacíOnline finanční úřad se naostro pro veřejnost spustí posledního února 2021
Online finanční úřad čili portál MOJE daně přejde 28. února 2021 konečně z testovacího provozu do ostrého…
Více informacíHodnocení zaměstnanců může probíhat různými způsoby, ale vždy jsou nutné rovné podmínky pro všechny
Hodnocení zaměstnanců je velmi důležitá věc pro zaměstnavatele i zaměstnance. Na straně druhé je nutné si…
Více informací