Vedení účetnictví Praha, Brno, Bratislava, Wien, Warszawa
Kompletní účetní servis a služby daňového poradce.
Vedení účetnictví, daňové poradenství ,zpracování mezd, roční uzávěrky a další účetní služby.

Pracovní trh se bude v roce 2019 vyvíjet a zaměstnanci i zaměstnavatelé se musí přizpůsobovat změnám

Pracovní trh je živým organismem, kde dochází a bude docházet k nejrůznějším změnám v dlouhodobém i kratším horizontu i v roce 2019 a zaměstnavatelé i zaměstnanci musí zvládat přizpůsobení a dělat vše pro udržení rovnováhy.

Pracovní trh se bude v roce 2019 vyvíjet a zaměstnanci i zaměstnava 2.jpg
Datum článku: 07. 01. 2019

Zaměstnanost už nebude stoupat, tlak na výkon může sílit, pracovníci z ciziny budou potřeba stále

Podle personalistů, mzdových odborníků, Hospodářské komory ČR i psychologů nebude rok 2019, v oblasti trhu práce, v žádném případě rokem klidně postupujícím v zajetých kolejích, ale věci budou přesně naopak a zaměstnavatelé i zaměstnanci se budou muset dále přizpůsobovat vývoji a potřebám doby.

Růst zaměstnanosti a mezd není nekonečný a je třeba počítat s tím, že i tyto aspekty mají svůj vrchol a křivka vývoje začne v daných segmentech stagnovat a může se v některých oborech začít otáčet i směrem dolů, což znamená, že se bude měnit struktura růstu mezd a v některých oborech může přibýt nezaměstnaných a jinde se budou pracovníci dále urputně hledat.

Předběžné odborné analýzy vývoje pro rok 2019 počítají sice s dalším růstem mezd, ale na rozdíl od předchozího vývoje budou více stoupat platy lidí na vyšších pozicích a o něco méně řadovým pracovníkům. Situace bude ovšem velmi individuální a bude ji ovlivňovat aktuální i dlouhodobý vývoj ve firmě, Strategie, kterou se firma řídí, problematika kraje a spousta dalších aspektů. Zaměstnanci se zkrátka nesmí ohledně své pozice příliš usadit v dolíku jistoty své pozice a zaměstnavatelé nesmí usnout na vavřínech.

Zaměstnanci budou muset možná odvádět stejné množství a stejně kvalitní práci za kratší dobu. Uvažuje se o postupném zkracování a zefektivnění pracovní doby. Výhledově by se pracovní doba měla zkrátit na 37,5 hodiny týdně. V oborech, kde je to možné má více lidí naději že bude moci pracovat z domova. O práci se ani v letošním roce nebudou muset bát kvalifikovaní zámečníci, elektrikáři, svářeči a další techničtí pracovníci, jejichž nedostatek trvá. Ztráty práce se nemusí bát ani odborníci na elektroniku či pracovníci ve službách zvláště pokud disponují i alespoň minimální jazykovou vybaveností.

O změně v přístupu k zaměstnání by měli začít přemýšlet lidé s nízkou kvalifikací

Uvedený vývoj neznamená, že půjdeme z vysoké zaměstnanosti k velké nezaměstnanosti. Vývoj bude spíše stagnující a bude záležet na situaci jednotlivých regionů v zemi, hospodářském vývoji země jako celku i mezinárodních souvislostech typu brexitu a podobných. Uplatnění se bude hůře hledat obecně lidem s nízkou kvalifikací, jejichž práci mohou převzít stroje a kteří se nebudou ochotni a schopni učit novým věcem, vrátní, někteří administrativní pracovníci, různé pomocné síly atd. Jedinci se snahou o změnu v přístupu k zaměstnání a vzdělávání najdou své místo i v konkurenci technologie a robotů.

Zaměstnavatelé se budou muset více věnovat motivaci a podpoře zaměstnanců

Jak je uvedeno výše nejeden důležitý úkol čeká v souvislosti s vývojem na trhu práce i zaměstnavatele. Uvedený úkol není novinkou, a přesto si bude žádat stále více sil. Daným úkolem je udržení si kvalitních zaměstnanců současných i získávání nových posil. Kvalitní pracovní zázemí s možností relaxace a stravování přímo na pracovišti jsou sice lákadlem, ale zdaleka už nestačí a musí se kombinovat s dalšími benefity, aby pracovníka udržely. Stále více je třeba myslet na skloubení práce s rodinou, časem odpočinku a péčí o zdraví zaměstnanců. Přizpůsobená pracovní doba, delší dovolená, vstřícnost v době nemoci, relaxační pobyty zaměstnanců s rodinami, příspěvky na zdravotní péči, to vše dnes zaměstnance přitahuje.

Syndromu vyhoření se musí postavit zaměstnavatelé i zaměstnanci ruku v ruce

Tvrdou realitou, proti které je dnes potřeba aktivně a společnými silami zaměstnanců i zaměstnavatelů bojovat je syndrom vyhoření. Uvedený problém už zdaleka není strašákem psychologických odborníků, ale vyskytuje se stále častěji v realitě všech profesí a působí ty nejzásadnější problémy. Čím náročnější je práce, tím více musí být prostoru pro odpočinek a relaxaci. Přetížený pracovník může být velkým rizikem pro firmu, společnost i sebe samého a naopak odpočatá a stále motivovaná síla táhne firmu vpřed.

Vyladění práce a odpočinku není záležitost snadná a na nastavení vyváženosti a prolnutí musí spolupracovat zaměstnavatelé se zaměstnanci ruku v ruce.

Sdílet článek:
Facebook >Google+ >Twitter

Podobné články

Předpoklady a požadavky pro výkon práce jsou v zaměstnání velmi zásadní pojmy, a pokud jedno či druhé schází, nejsou to pro zaměstnance dobré vyhlídky

Předpoklady a požadavky pro výkon práce jsou v zaměstnání velmi zásadní pojmy, a pokud jedno či druhé schází, nejsou to pro zaměstnance dobré vyhlídky

Datum článku: 22. 04. 2021

Předpoklady a požadavky pro výkon zaměstnání jsou v pracovněprávních vztazích zaměstnavatele a zaměstnance velmi…

Více informací
Antivirus bude zatím pokračovat do konce května 2021

Antivirus bude zatím pokračovat do konce května 2021

Datum článku: 21. 04. 2021

Program Antivirus, který v těžké době Covidu pomáhá udržovat pracovní místa zaměstnanců, bude fungovat dále…

Více informací
Ošetřovné při zavřené škole bude moci nově čerpat širší okruh příbuzných dítěte třeba i zletilý starší sourozenec či bratranec

Ošetřovné při zavřené škole bude moci nově čerpat širší okruh příbuzných dítěte třeba i zletilý starší sourozenec či bratranec

Datum článku: 19. 04. 2021

Krizové ošetřovné na děti či osoby s postižením, které je poskytováno při zavřených školách a školských…

Více informací
Konkurenční doložka se uzavírá vždy písemně a pouze tam, kde vzhledem k charakteru pracovní činnosti bude plnit svůj účel

Konkurenční doložka se uzavírá vždy písemně a pouze tam, kde vzhledem k charakteru pracovní činnosti bude plnit svůj účel

Datum článku: 15. 04. 2021

Ustanovení o konkurenční doložce je dnes velmi často součástí uzavíraných pracovněprávních vztahů, protože…

Více informací